Naukowcy z NASA nie ustają w próbach skontaktowania się z łazikiem Opportunity, który rozpoczyna swój szesnasty rok "życia" na Marsie. Kontakt z robotem urwał się w czerwcu ubiegłego roku.
Inżynierowie z NASA uważają, że kontakt z Opportunity został utracony w wyniku potężnej burzy piaskowej, która objęła całego Marsa. Możliwe, że pył pokrył panele słoneczne, dzięki którym łazik ładował baterie. Inną z teorii, dlaczego Opportunity nie daje znaku życia, jest popsucie się radia, którego używał do komunikacji z Ziemią. Uszkodzeniu mógł ulec również wewnętrzny zegar robota.
Wszystkie możliwe rozwiązania, by przywrócić kontakt
Naukowcy chcą zastosować nowe techniki kontaktu z Opportunity w połączeniu z tą, której używają od września, "sweep and beep" - tłumaczył John Calls, szef projektu Opportunity w Laboratorium Napędu Odrzutowego. Tą metodą NASA wysyła sygnały do łazika zlecając mu, żeby odpowiedział prostym sygnałem dźwiękowym.
Ostatni kontakt z Opportunity naukowcy mieli 10 czerwca 2018 roku. - W ciągu ostatnich siedmiu miesięcy próbowaliśmy skontaktować się z Opportunity ponad 600 razy - mówił Callas. - Nie otrzymaliśmy wiadomości zwrotnej. Prawdopodobieństwo, że kiedykolwiek ją otrzymamy, maleje każdego dnia, jednak planujemy kontynuować stosowanie wszystkich logicznych rozwiązań, które mogą przywrócić nam kontakt - podkreślił.
Czas gra na niekorzyść NASA. Obecnie na Marsie wieje dość silny wiatr, który może zdmuchnąć warstwę pyłu z paneli słonecznych łazika. Jednak wietrzny sezon się kończy, a nadchodzi zima. Ekstremalnie niska temperatura może uszkodzić nienaładowane baterie lub system komputerowy łazika.
Zaskoczył wszystkich
Opportunity wylądował na Marsie 24 stycznia 2004 roku, dzień później wysłał pierwszy sygnał w kierunku Ziemi. Łazik wielkości wózka golfowego został zaprojektowany, by przebyć 1006 metrów i działać na Czerwonej Planecie przez 90 dni marsjańskich (doba marsjańska trwa około 24 godzin i 39 minut). Tymczasem Opportunity zaskoczył naukowców, przebywając 45 km i funkcjonując na planecie przez ponad 5000 marsjańskich dni. Misją Opportunity jest prowadzenie badań geologicznych Czerwonej Planety.
Autor: ao/aw / Źródło: NASA, independent.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: NASA