Czy wysiłek fizyczny może źle wpływać na mózg i pamięć? Przeczytaj o nowych wynikach badań w tej dziedzinie.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
W przełomowych badaniach z 2014 roku naukowcy odkryli, że gdy myszy ćwiczą, tworzą się nowe neurony w części mózgu zwanej hipokamp, która jest odpowiedzialna za pamięć. W konsekwencji, nabyta wcześniej wiedza jest usuwana z mózgu. To znaczy, że myszy zapominały o tym, czego nauczyły się przed rozpoczęciem ćwiczeń. Była to duża niespodzianka dla naukowców, którzy zaczęli się martwić, czy to samo może się dziać u ludzi. Jednak nowe badania ujawniły, że tak nie dzieje się u szczurów, czyli nie dotyczy to wszystkich gatunków.
Hipokamp odgrywa kluczową rolę w nauce i tworzeniu wspomnień. Jest to jedno z niewielu miejsc w mózgu, gdzie tworzą się nowe neurony po naszym urodzeniu. Poprzednie badania wykazały, że u ludzi, którzy są wysportowani, hipokamp jest większy, niż u ludzi nie uprawiających sportu. To oznacza, że treningi mogą stymulować proces neurogenezy (powstawanie nowych komórek).
U ćwiczących myszy nowo powstałe neurony tworzą połączenia z innymi komórkami w mózgu i wykazują tendencję do nadpisywania istniejących połączeń, co skutkuje utratą pamięci.
Szczury pod lupą
Autorzy badań napisali w czasopiśmie "Neuroscience", że szczury są inteligentniejsze od myszy i ich mózg jest bardziej podobny do mózgu człowieka. Dlatego właśnie zdecydowali się zbadać pod tym kątem również szczury.
Po nauczeniu szczurów trasy w labiryncie, naukowcy podzielili je na dwie grupy. Jedna z nich biegała codziennie na kołowrotku przez cztery tygodnie, a druga prowadziła siedzący tryb życia. Po miesiącu badacze zmierzyli liczbę neuronów w szczurzych mózgach. Szczury, które ćwiczyły, miały od 1,5 do 2,1 razy więcej neuronów w hipokampie, niż szczury, które nie prowadził aktywnego trybu życia. Poziom neurogenezy bezpośrednio zależał od pokonanego dystansu. Im więcej dany szczur przebiegł, tym więcej miał neuronów.
Później, naukowcy ponownie umieścili szczury w labiryncie. Okazało się, że zdolność zapamiętywania trasy nie zmieniła się w porównaniu do tego ile ćwiczyły i ile nowych neuronów pojawiło się w ich mózgu.
Dlatego naukowcy wywnioskowali, że u szczurów ćwiczenia nie szkodzą ich pamięci, mimo podwyższonej neurogenezy. Jest to dobra wiadomość, możliwe, że podobnie będzie u ludzi.
Co dalej?
Potrzebne są dalsze badania w tej dziedzinie, ponieważ nie wiadomo, dlaczego u niektórych zwierząt neurogeneza powoduje utratę pamięci a u innych tak się nie dzieje. Jednak naukowcy podejrzewają, że może być to związane ze strukturą neuronów. Neurony szczurów nie łączą się w ten sam sposób, co neurony myszy. Dlatego mogą się utworzyć, nie niszcząc przy tym istniejących połączeń i nie wymazują pamięci.
Biorąc pod uwagę to, że nasze neurony są podobne do tych u szczurów, naukowcy mają nadzieję, że treningi nie wpłyną negatywnie na naszą pamięć.
Zobacz, jakie są najczęstsze wymówki przed treningiem. Czy utrata pamięci może być kolejną?
Autor: AP / Źródło: iflscience.com