Czy wysi艂ek fizyczny mo偶e 藕le wp艂ywa膰 na m贸zg i pami臋膰? Przeczytaj o nowych wynikach bada艅 w tej dziedzinie.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU 呕YCIA! JAK OGL膭DA膯 TVN METEO ACTIVE?
W prze艂omowych badaniach z 2014 roku naukowcy odkryli, 偶e gdy myszy 膰wicz膮, tworz膮 si臋 nowe neurony w cz臋艣ci m贸zgu zwanej hipokamp, kt贸ra jest odpowiedzialna za pami臋膰. W konsekwencji, nabyta wcze艣niej wiedza jest usuwana z m贸zgu. To znaczy, 偶e myszy zapomina艂y o tym, czego nauczy艂y si臋 przed rozpocz臋ciem 膰wicze艅. By艂a to du偶a niespodzianka dla naukowc贸w, kt贸rzy zacz臋li si臋 martwi膰, czy to samo mo偶e si臋 dzia膰 u ludzi. Jednak nowe badania ujawni艂y, 偶e tak nie dzieje si臋 u szczur贸w, czyli nie dotyczy to wszystkich gatunk贸w.
Hipokamp odgrywa kluczow膮 rol臋 w nauce i tworzeniu wspomnie艅. Jest to jedno z niewielu miejsc w m贸zgu, gdzie tworz膮 si臋 nowe neurony po naszym urodzeniu. Poprzednie badania wykaza艂y, 偶e u ludzi, kt贸rzy s膮 wysportowani, hipokamp jest wi臋kszy, ni偶 u ludzi nie uprawiaj膮cych sportu. To oznacza, 偶e treningi mog膮 stymulowa膰 proces neurogenezy (powstawanie nowych kom贸rek).
U 膰wicz膮cych myszy nowo powsta艂e neurony tworz膮 po艂膮czenia z innymi kom贸rkami w m贸zgu i wykazuj膮 tendencj臋 do nadpisywania istniej膮cych po艂膮cze艅, co skutkuje utrat膮 pami臋ci.
Szczury pod lup膮
Autorzy bada艅 napisali w czasopi艣mie "Neuroscience", 偶e szczury s膮 inteligentniejsze od myszy i ich m贸zg jest bardziej podobny do m贸zgu cz艂owieka. Dlatego w艂a艣nie zdecydowali si臋 zbada膰 pod tym k膮tem r贸wnie偶 szczury.
Po nauczeniu szczur贸w trasy w labiryncie, naukowcy podzielili je na dwie grupy. Jedna z nich biega艂a codziennie na ko艂owrotku przez cztery tygodnie, a druga prowadzi艂a siedz膮cy tryb 偶ycia. Po miesi膮cu badacze zmierzyli liczb臋 neuron贸w w szczurzych m贸zgach. Szczury, kt贸re 膰wiczy艂y, mia艂y od 1,5 do 2,1 razy wi臋cej neuron贸w w hipokampie, ni偶 szczury, kt贸re nie prowadzi艂 aktywnego trybu 偶ycia. Poziom neurogenezy bezpo艣rednio zale偶a艂 od pokonanego dystansu. Im wi臋cej dany szczur przebieg艂, tym wi臋cej mia艂 neuron贸w.
P贸藕niej, naukowcy ponownie umie艣cili szczury w labiryncie. Okaza艂o si臋, 偶e zdolno艣膰 zapami臋tywania trasy nie zmieni艂a si臋 w por贸wnaniu do tego ile 膰wiczy艂y i ile nowych neuron贸w pojawi艂o si臋 w ich m贸zgu.
Dlatego naukowcy wywnioskowali, 偶e u szczur贸w 膰wiczenia nie szkodz膮 ich pami臋ci, mimo podwy偶szonej neurogenezy. Jest to dobra wiadomo艣膰, mo偶liwe, 偶e podobnie b臋dzie u ludzi.
Co dalej?
Potrzebne s膮 dalsze badania w tej dziedzinie, poniewa偶 nie wiadomo, dlaczego u niekt贸rych zwierz膮t neurogeneza powoduje utrat臋 pami臋ci a u innych tak si臋 nie dzieje. Jednak naukowcy podejrzewaj膮, 偶e mo偶e by膰 to zwi膮zane ze struktur膮 neuron贸w. Neurony szczur贸w nie 艂膮cz膮 si臋 w ten sam spos贸b, co neurony myszy. Dlatego mog膮 si臋 utworzy膰, nie niszcz膮c przy tym istniej膮cych po艂膮cze艅 i nie wymazuj膮 pami臋ci.
Bior膮c pod uwag臋 to, 偶e nasze neurony s膮 podobne do tych u szczur贸w, naukowcy maj膮 nadziej臋, 偶e treningi nie wp艂yn膮 negatywnie na nasz膮 pami臋膰.
Zobacz, jakie s膮 najcz臋stsze wym贸wki przed treningiem. Czy utrata pami臋ci mo偶e by膰 kolejn膮?
Autor: AP / 殴r贸d艂o: iflscience.com