Myślano, że to trzęsienie ziemi. Samolot przekraczający barierę dźwięku wystraszył Amerykanów
W czwartek mieszkańcy stanów New Jersey i Nowy Jork usłyszeli dziwne dudnienie w powietrzu. Pomimo że nie wyczuli, aby grunt pod ich stopami się poruszał, byli pewni, że stoi za tym trzęsienie ziemi. Zagadkę niebawem rozwiązano.
Odgłos zanotowano na północny zachód od miasta Hammonton w stanie New Jersey w czwartek 28 stycznia o 13.24 czasu lokalnego. Półtorej godziny później podobny dźwięk usłyszeli mieszkańcy wybrzeża stanu Nowy Jork. Pojawiły się przypuszczenia, że to wina trzęsienia ziemi. Sprawie przyjrzeli się amerykańscy rządowi geolodzy. Poinformowali oni jednak, że urządzenia nie wykryły żadnych wstrząsów w skorupie ziemskiej.
Poszukiwania sprawcy
Specjaliści sądzili, że dźwięk mógł być związany z wybuchem lub z przelotem czegoś, co porusza się szybciej niż prędkość dźwięku (1225 km/h). Samoloty, które pokonują barierę dźwięku, mogą być wysyłane w przestrzeń powietrzną przez armię. Pobliskie wojskowe lotniska (McGuire Air Force Base na wschód od Filadelfii oraz Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej NORAD) zaprzeczały, żeby w czwartek 28 stycznia testowały samoloty ponaddźwiękowe. Szukając sprawców, uwagę skupiono na Federalnej Administracji Lotnictwa, która jest cywilną agencją. Jednak i jej członkowie nie przyznali się do prowadzenia testów. Dopiero marynarka wojenna potwierdziła przypuszczenia i poinformowała, że sprawdzała swój myśliwiec F-35 C.
Nieuchwytna maszyna
Pod koniec września 2013 roku naukowcy, za pomocą aparatu i teleskopu wykonali niezwykłe zdjęcie samolotu naddźwiękowego na tle Słońca. Zobacz, w jaki sposób udało im się uchwycić pędzącą ponad 1225 km/h maszynę:
Autor: AD/map / Źródło: iflscience.com
Źródło zdjęcia głównego: en.wikipedia.org/U.S. Navy
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Hubert Kijek mówił na antenie TVN24, że powrót załogi misji Axiom-4 na Ziemię będzie niebezpiecznym i skomplikowanym manewrem. - Osłona termiczna nagrzeje się nawet do dwóch tysięcy stopni Celsjusza i stracimy łączność z nimi na sześć minut. Nie będziemy wiedzieli, co się będzie działo - opowiadał.
"Osłona nagrzeje się do dwóch tysięcy stopni, stracimy łączność na sześć minut"
Polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski szykuje się na powrót na Ziemię. W niedzielę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) odbyła się ceremonia pożegnania załogi Axiom-4. - Niebo nie jest poza naszym zasięgiem - powiedział Polak.
"Jestem smutny, że misja dobiega końca"
Sławosz Uznański-Wiśniewski zrealizował już prawie wszystkie cele misji IGNIS i powoli przygotowuje się do opuszczenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W sobotę Polak otwierał listy od bliskich. Ten wzruszający moment poprzedził pożegnanie polskiego astronauty z kosmosem, które nastąpi już dziś. Na transmisję ze stacji kosmicznej zapraszamy o 15.55 do TVN24 I TVN24+.
Otwiera listy od bliskich i żegna się z kosmosem. Ostatnie chwile Polaka na ISS
Wraz z wielkim deszczem przyszedł wielki chłód. Choć lato termiczne w Polsce się trzyma, bo średnia dobowa temperatura nie spada na nizinach poniżej 15 stopni, to w najwyższe partie Tatr wkroczyła na chwilę zima. Wierzchołki Karpat przyprószył niedawno śnieg i w weekend również zrobi się tam biało. Kropla chłodu, w której znalazła się Europa Środkowa, zostanie wkrótce wyparta przez napierające od południa masy ciepłego powietrza.
Jak może wyglądać reszta wakacji. Prognoza
Alert przed tornadem zakłócił w piątek wyścigi samochodowe w stanie Iowa. Na nagraniach z miejsca zdarzenia widać ciemne chmury i słychać syreny alarmowe. Wszystkie wydarzenia sportowe zaplanowane tego dnia na torze zostały odwołane.
Tornado przerwało wyścigi. "Natychmiast znajdź schronienie"
Trudno uwierzyć w te zniszczenia - powiedział Donald Trump po wizycie w Teksasie, gdzie doszło do ogromnej powodzi, która zabiła co najmniej 121 osób. Prezydent USA odwiedził miejsca, w których odnotowano największe zniszczenia, i spotkał się z rodzinami ofiar.
Donald Trump: nigdy nie widziałem czegoś takiego, a widziałem wiele złego
Niecodzienny widok zaskoczył mieszkańców jednego z osiedli w Great Falls w stanie Wirginia: ulicami dumnie przechadzał się paw. Jak się okazało, kolorowy ptak nie był uciekinierem z ogrodu zoologicznego, lecz ich sąsiadem.
Zniknął bez śladu, potem pojawił się w wieczornych wiadomościach
Tokio i okolice zmagały się w czwartek wieczorem z gwałtownymi ulewami, które spowodowały powodzie. Japońska Agencja Meteorologiczna wydała ostrzeżenia, prognozując kolejne intensywne opady i apelując do mieszkańców o zachowanie ostrożności. Do niebezpiecznej sytuacji doszło w Jokohamie.
Zalane drogi, wyrwana studzienka. Chaos po ulewach
Zbliża się coroczny maraton na biegunie północnym, podczas którego biegacze mogą zobaczyć niedźwiedzia polarnego. Uczestnicy przygotowują się do wysiłku, trenując na pokładzie lodołamacza. Dostarczenie zawodników na biegun nie jest jednak jedynym celem statku.
Walczą z zimnem, zobaczą niedźwiedzie polarne. Wyjątkowy maraton coraz bliżej
- Źródło:
- Reuters
W Korei Północnej panują upały. Tamtejsze media przekazały, że wiele regionów kraju zmaga się z wysokimi temperaturami i wilgotnością. W związku z przerwami w dostawie prądu niektórzy obywatele szukają alternatywnych źródeł energii do zasilania wentylatorów i klimatyzatorów.
Sprowadzają panele słoneczne z zagranicy, by się schłodzić
Zjechali z autostrady, by zobaczyć piękne górskie widoki. Nie spodziewali się jednak, że w ciągu kilku minut spotkają aż pięć niedźwiedzi. Pan Przemysław i jego syn uwiecznili niezwykłe spotkanie z dziką naturą w Tatrach Słowackich, a nagranie wysłali na Kontakt24.
Spotkali pięć niedźwiedzi w 10 minut. "Dla takich chwil warto żyć"
Nadleśnictwo Baligród podzieliło się w mediach społecznościowych zdjęciem znalezionego w strumieniu realgaru - rzadkiego minerału, który w Polsce można znaleźć w Bieszczadach. Choć piękny, realgar jest jednak niebezpieczny i nie powinno się go dotykać.
Niezwykły kamień znaleziony w Bieszczadach. Jest niebezpieczny
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował eksperymentalną prognozę pogody na drugą część wakacji i jesień. Jakiej pogody możemy się spodziewać w poszczególnych regionach? Sprawdź najnowsze prognozy na sierpień, wrzesień, październik i listopad 2025.