Najnowsze

Mit piekielnego dzieciństwa planety obaliła analiza "kapsuł czasu" sprzed 4 miliardów lat

Najnowsze


Wizja młodej planety Ziemia, skąpanej w oceanach bulgoczącej lawy, w której płoną i topią się skały może okazać się dalece nietrafna. Badacze porównali ze sobą minerały cyrkonu sprzed 15 milionów z odkrytymi niedawno kryształami sprzed 4,3 miliardów lat. Ich wyniki negują dotychczasowe wyobrażenie planety z okresu, którego nazwa odnosi się do helleńskiego piekła.

Jaka była Ziemia "za młodu", niedługo po uformowaniu się w planetę? Płomienie, lawa, niewyobrażalnie wysoka temperatura - tak wyglądała Ziemia 4,6 miliarda lat temu przez około 600 milionów lat. Słowem - niezbyt przyjazne do życia miejsce do życia. Nie bez kozery ten etap ewolucji planety nazwą nawiązuje do mitycznego Hadesu - piekła.

Piekielne helleńskie dzieciństwo

Naukowcy długo uważali, że planeta była wówczas "skąpana" w lawie z licznych wulkanów, w której unosiły się nieroztopione (jeszcze) fragmenty opadających nań meteorytów. W tym samym czasie kształtował się również Księżyc.

Okazuje się jednak, że nazwanie tego etapu na cześć helleńskiego piekła może okazać się wyjątkowo nietrafnym. Najnowsze wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Vanderbilt sugerują, że krajobraz Ziemi przez pierwsze 500 milionów lat od powstania niewiele różnił się od dzisiejszego.

Wieści sprzed milionów i miliardów lat

Wykazała to analiza porównawcza minerałów cyrkonu - minerału określanego w środowisku naukowym jako "kapsuła czasowa", ponieważ "rejestrują" warunki geologiczne w jakich się kształtują.

Po przeprowadzeniu szczegółowej analizy tysięcy kryształów cyrkonu z Islandii pochodzących sprzed około 15 mln lat badacze zestawili je z wynikami analiz przeprowadzonych na minerałach datowanych na 4,3 miliarda lat temu, znalezionych na zachodzie Australii.

Chłodna i wilgotna magma

Porównanie wykazało, że magma w której uformowały się kryształy cyrkonii datowane na 15 mln lat była znacznie gorętsza niż magma w jakiej 4,3 mld lat temu "narodziły się" cyrkonie z Australii.

- Strukturalnie cyrkonie pochodzące z czasów Hadeiku wskazują na uformowanie się w magmie będącej podobnej, a nawet "chłodniejszej" i "wilgotniejszej" niż dzisiejsza - podkreślił prof. Calvin Miller będący współautorem badań.

Podręczniki do poprawki

Jego zdaniem to potwierdzenie na istnienie oceanów wody 4 mld lat temu gdy sądzono, że Ziemię pokrywał wszechocean ognia i lawy. Innymi słowy - prawdopodobnie nadszedł moment, w którym należy przepisać w podręcznikach rozdział o początkach naszej planety.

Autor: mb/rp / Źródło: Huffington Post

Pozostałe wiadomości