Czwarte w ciągu miesiąca i drugie w ciągu doby silne trzęsienie ziemi nawiedziło Meksyk. Wstrząs o sile 6,9 st. w skali Richtera wystąpił w czwartek na ranem w Zatoce Kalifornijskiej. Wcześniej w nocy ziemia zatrzęsła się z siłą 6,5 stopni stanie Michoacan na zachodzie Meksyku. Było je czuć nawet w stolicy kraju. Również w środę silne trzęsienie wystąpiło w Indonezji, a mocniej poruszyła się też ziemia w Oregonie w USA.
Do ostatniego trzęsienia ziemi w Meksyku, czwartego w ciągu miesiąca, a drugiego ostaniej doby doszło w Zatoce Kalifornijskiej. Wstrząs powstał na głębokości 10 km i miał siłę 6,9 stopnia w skali Richtera.
Dwa trzęsienia w ciagu doby
Wcześniej nocą, w środę, ziemia zatrzęsła się w stanie Michoacan. Według amerykańskich służb geologicznych USGS hipocentrum było na głębokości 65,6 km, a wstrząs miał siłę 6,5 st. w skali Richtera (wcześniej oceniano jego siłe na 7 stopni).
Służby ratownicze w Michoacan i w sąsiednim stanie Guerrero, który w ostatnim czasie nawiedzany był przez trzęsienia ziemi, nie zarejestrowały większych problemów.
Jak poinformował niedługo po wystąpieniu wsztrząsów burmistrz miasta Meksyk Marcelo Ebrard, nie ma oznak poważnych zniszczeń, a metro i lotnisko funkcjonują normalnie.
- Było dużo łomotu i wszystko się przesuwało - powiedział agencjom informacyjnym świadek trzęsienia.
Jest intensywnie
Ostatnio ziemia w Meksyku trzęsie się wyjatkowo często. W ciagu miesiąca odnotowano tam cztery silne trzęsienia ziemi. 20 marca wstrząs miał siłę 7,4 w skali Richtera. Uszkodzone zostały linie telefoniczne i kilkaset domów w południowym Meksyku, w pobliżu granicy stanów Guerrero i Oaxaca.
Z kolei 2 kwietnia ziemia zatrzęsła się z siłą 6,3 w skali Richtera w pobliżu miejscowości Ometepec w stanie Guerrero. Trzęsienie ziemi spowodowało chwianie się domów w stolicy.
USA też
11 kwietnia mocniej zatrzęsły się nie tylko Meksyk, ale też Indonezja i USA, a dokładniej jego północno-wschodni stan Oregon. Wstrząs miał siłę 5,9 st. w skali Richtera. W minutę po zdarzeniu poruszyła się ziemia, z mniejszą siłą 2,6 stopni, u wybrzeży centralnej części stanu Kalifornia.
Początkowo USGS podawał, że oregońskie trzęsienie miało siłę 6,2 stopnia, a kalifornijskie 5,3. Po weryfikacji danych przez sejsmologów obniżono te wartości.
Autor: ar/rs / Źródło: PAP, Reuters