Po 10 latach gromadzenia danych, naukowcom z Europejskiej Agencji Kosmicznej udało się wykonać model czapy lodowej północnego bieguna Marsa. Wyraźnie widoczny jest na nim długi na ponad 300 km kanion oraz wiele innych rynien.
Marsjańskie bieguny - podobnie jak ziemskie - pokryte są lodem z tą różnicą, że na naszej planecie lód to po prostu zamarznięta woda, natomiast na Czerwonej Planecie to zmrożona woda z dodatkiem dwutlenku węgla, czyli tzw. suchy lód.
Czapa lodowa szeroka na tys. km
Naukowcom z Europejskiej Agencji Kosmicznej zależy na tym, żeby bliżej przyjrzeć się polarnej czapie lodowej. Wiadomo już, że ma ona średnicę około 1 tys. km, a grubość pokrywy lodu szacowana jest na 3 km. Dzięki misji Mars Ekspress udało się również zauważyć, że północny biegun czwartej planety Układu Słonecznego, składa się z wielu cienkich warstw lodu zmieszanego z pyłem. Niedawno badacze odkryli, że pył ten sięga głębokości nawet 2 km. Jest on swoistego rodzaju kroniką historii Marsa, ponieważ osadzał się tam przez miliony lat.
Zobacz potężny kanion Chasma Boreale
Na podstawie danych, które udało się zgromadzić dzięki misji Mars Ekspres, naukowcy z ESA stworzyli trójwymiarową wizualizację północnego bieguna polarnego Marsa. Wyraźnie zaznacza się na niej kanion Chasma Boreale, który przecina czapę lodową na długości około 318 km. Model prezentuje również szereg mniejszych rynien, których charakterystyczne położenie można wyjaśnić wiejącymi na Marsie silnymi wiatrami.
Niezbędne: fale radiowe
W jaki sposób uzyskano niezbędne dane? Wykorzystano przy tym - znajdujący się na pokładzie Mars Ekspress - radar MARSIS, który do wykrywania obiektów wykorzystuje zjawisko odbicia fal radiowych o niskiej częstotliwości.
- Siła i częstotliwość odbitego sygnału radarowego pozwalają określić przestrzenny rozkład materiału skalnego, wody i lodu - wyjaśniają eksperci z ESA. - Zgromadzone informacje tłumaczymy potem w formie modeli 3D, jak widać to na animacji - dodają.
Mars Ekspress jest pierwszą marsjańską misją Europejskiej Agencji Kosmicznej, która została wysłana na Czerwoną Planetę w 2003 roku, by badać jej powierzchnię. Jednym z dotychczasowych sukcesów tej misji jest wykrycie metanu w atmosferze Marsa.
Autor: kt/ja / Źródło: space.com
Źródło zdjęcia głównego: ESA