Wstąpienie Słońca w gwiazdozbiór Barana oznacza, że pożegnała się z nami astronomiczna zima. Tym samym ustąpiła miejsca swojej pogodniejszej "następczyni" - wiośnie. Stało się to dokładnie na kwadrans przed północą w piątek.
Słońce o godz. 23.45 w piątek 20 marca znalazło się w punkcie równonocy wiosennej. Oznacza to, że wstąpiło w znak Barana (39. co do wielkości gwiazdozbioru znajdującego się pomiędzy Andromedą i Bykiem). Rozpoczęła się wiosna.
Z kolei dzień po tym wydarzeniu - 21 marca - oficjalnie rozpoczyna się wiosna kalendarzowa.
Anomalia normą
Warto odnotować, że po raz kolejny (od 2011 roku) pierwszy dzień astronomicznej wiosny nastąpił 20 marca, a nie 21, jak to najczęściej miało miejsce. Eksperci twierdzą, że powinno przestać nas to dziwić - do końca stulecia będzie astronomiczna wiosna będzie poprzedzała kalendarzową.
Mniej snu czyli więcej słońca
Z kolei 29 marca, w piątą i ostatnią niedzielę miesiąca, trzeba będzie zmienić czas na zegarze z zimowego na letni, "odbierając" sobie godzinę snu kosztem dłuższego dnia.
Ale nie ma co rozpaczać - dzięki krótszym nocom dni będą coraz dłuższe. Rosnące temperatury i pogodna aura nie pozwolą usiedzieć w czterech ścianach. Będą zachęcały do aktywności na świeżym powietrzu i spotykania się z przyjaciółmi w kawiarnianych ogródkach.
My z kolei zachęcamy Was do dzielenia się z nami Waszą sportową pasją - pokażcie nam, jak ćwiczycie!
Wiosenne przebudzenie
Z coraz cieplejszych dni korzysta Matka Natura. I trzeba przyznać, że nie próżnuje, co udowadniają zdjęcia przesyłane przez reporterów TVN Meteo i Kontaktu 24. Pyszni się kolorami ledwo rozkwitłych kwiatów i soczystą zielenią odbijającej się od gleby trawy.
Zobacz, jak wygląda wiosna na zdjęciach Reporterów 24!
Autor: mb/kt / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24 / Malgosia / gosiatomas