To nagranie jest przestrogą dla amatorów łyżwiarstwa na jeziorach i stawach. Grupa ludzi postanowiła poślizgać się na jeziorze Hofvijver w Hadze. Pokrywa okazała się bardzo cienka, lód załamał się i uwięził w pułapce mnóstwo osób.
Holenderscy policjanci, strażacy i żandarmi pracowali w piątek przy trudnym i bardzo niebezpiecznym zdarzeniu. Pewna grupa ludzi postanowiła skorzystać z uroków zimy i poślizgać się na łyżwach na jeziorze Hofvijver w Hadze, ale lód pod ich ciężarem załamał się.
W ostatnich dniach Holandia zmagała się z intensywnymi opadami śniegu i chłodną pogodą, które przyniósł jej orkan Darcy. W piątek jednak temperatura zaczęła powoli rosnąć, a zza chmur wyjrzało słońce.
Łyżwiarze nie zdawali sobie sprawy z powagi sytuacji, dopóki pod jedną z osób nie załamał się lód. Niektórym cudem udało się uciec z pękającej pokrywy. Połamany lód niemal błyskawicznie stopił się na brzegach jeziora, dlatego konieczna była pomoc przechodniów.
Część osób została
Około 10-15 osób zostało na jeziorze. Strażacy polecili im, by szybko, ale możliwie jak najdelikatniej udali się na wysepkę na jeziorze i tam oczekiwali na pomoc służb.
Jeden ze strażaków próbował dostać się do wysepki po lodzie i z pomocą drabiny wyciągać po kolei nieroztropnych łyżwiarzy. Okazało się jednak to niemożliwe, ponieważ lód topniał zbyt szybko. Grupę przetransportowano na brzeg dzięki małej łódce, która znajdowała się na jeziorze.
Gdy zarwie się lód
Służby przypominają, by pamiętać, że żaden lód na zbiorniku wodnym nie jest bezpieczny, dlatego każde wejście na niego niesie ze sobą ryzyko.
W przypadku zarwania się lodu służby zalecają zachowanie spokoju i oszczędzanie sił na wydostanie się z wody. Jeśli jest taka możliwość warto zdjąć buty, by pozbyć się dodatkowego ciężaru i łatwiej utrzymać się na powierzchni. Gdy uda się wydostać z lodowatego zbiornika, nie wolno wstawać, ponieważ lód bardzo szybko może znów się załamać. Zamiast tego powinno się położyć i przeczołgać w bezpieczne miejsce. Następnie najszybciej jak to możliwe, przebrać się w suche ubranie.
Jeśli zauważymy, że pod kimś zarwał się lód, nie powinno się biec w kierunku ofiary, ponieważ grozi to następnym zarwaniem powierzchni. Najpierw należy zadzwonić po odpowiednie służby, by przyjechały najszybciej jak się da. Następnie powinniśmy podać lub rzucić osobie, pod którą zarwał się lód, coś dzięki czemu łatwiej będzie jej utrzymać się na powierzchni - linę, gałąź, kurtkę. Jeśli są ku temu możliwości, można spróbować pomóc tej osobie wydostać się z wody, ale trzeba pamiętać o swoim bezpieczeństwie.
Po wyciągnięciu z wody należy uratowanej osobie podać coś ciepłego do picia, bez alkoholu. By nie dopuścić do dalszej utraty ciepła, trzeba ją okryć, np. kocem termicznym (srebrną stroną do wewnątrz). Jeśli jest możliwość, zmienić ubranie na suche.
Autor: kw / Źródło: ENEX, gov.pl