Ubiegły miesiąc był najcieplejszym lipcem odkąd w 1880 roku zaczęto prowadzić takie pomiary - ogłosiła w czwartek Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA).
Również tegoroczny czerwiec był najcieplejszy od początku pomiarów meteorologicznych. Z raportu NOAA wynika też, że rekordowo wysokie temperatury osiągnęły oceany. Pierwsze siedem miesięcy tego roku było wyjątkowo ciepłe, z rekordowymi temperaturami, co dowodzi, że globalne ocieplenie trwa. Już 2014 rok był najcieplejszym rokiem, jaki zarejestrowano.
Rekord po roku
Średnia temperatura w czerwcu na powierzchni Ziemi i oceanu była wyższa o 0,88 stopnia Celsjusza od średniej temperatury z tego miesiąca w XX wieku. Poprzedni rekord czerwca zanotowano w 2014 roku.
Także średnia temperatura w pierwszym półroczu 2015 roku była wyższa o 0,85 stopnia od średniej z tego okresu w całym XX stuleciu. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatycznych (IPCC) opublikował w 2014 roku raport, w którym wykazano, że "temperatura powierzchni lądów i oceanów na całym świecie wzrosła od początku XX wieku prawie o 1 stopień C, a w niektórych częściach Afryki, Azji, Ameryki Północnej i Południowej wzrost ten wyniósł do 2,5 st. C".
Zobacz, jak przetrwać upały:
Autor: mag/kka / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Flick(CC BY 2.0)/Anthony Quintano