Letni lód arktyczny może zniknąć do końca wieku

Tak zmniejszał się arktyczny lód latem 2013 roku
Tak zmniejszał się arktyczny lód latem 2013 roku
NASA Goddard's Scientific Visualization Studio/Cindy Starr
Tak zmniejszał się arktyczny lód latem 2013 rokuNASA Goddard's Scientific Visualization Studio/Cindy Starr

5,1 mln km kwadratowych wyniosła powierzchnia pokrywy lodowej na Oceanie Arktycznym podczas tegorocznego minimum. Choć w porównaniu z rekordem z zeszłego roku jej sezonowy ubytek jest mniejszy o ponad milion kilometrów kwadratowych, naukowcy zapowiadają że z dekady na dekadę będzie się obniżał nie tylko jej zasięg, ale też grubość. "Jest bardzo prawdopodobne, że letni lód arktyczny całkowicie zniknie w ciągu tego wieku" - zapowiadają.

Po wyjątkowo zimnym lecie na północnej półkuli arktyczny lód osiągnął minimum swojego zasięgu dla 2013 roku. Naukowcy ze wspieranego przez NASA National Snow and Ice Data Center po analizie danych z satelitów ocenili, że zmniejszył się do obszaru o powierzchni 5,1 mln km kwadratowych.

Oznacza to, że w tym roku arktyczny rozmiar utrzymał większy rozmiar niż podczas zeszłorocznego minimum, które okazało się najmniejsze w historii obserwacji satelitarnych. 16 września 2012 r. jego powierzchnia wyniosła 3,41 mln km kwadratowych, co stanowiło zaledwie połowę średniej wartości dla rocznych minimów z okresu 1981-2010.

Tegoroczne arktyczne minimum natomiast pozostaje od niej mniejsze o 1,12 mln km kwadratowych i zajmuje szóste miejsce na liście najmniejszych w historii obserwacji.

Bez przełamania tendencji

Obecny zasięg arktycznego lodu i jego tegoroczna najmniejsza wartość wpisują się w długotrwały trend zanikania obserwowany o końca lat 70., polegający na tym, że na dekadę ubywa go około 12 proc. Chociaż w tegorocznym cyklu lodowiec nie zmniejszył się tak mocno jak w 2012 r., naukowcy nie uważają tego za zwiastun zmiany tendencji.

- Spodziewałem się, że w tym roku lodu będzie więcej niż w zeszłym. Jest taka prawidłowość, że po ekstremalnym ubytku lodu następuje odbicie. Według naszych danych satelitarnych arktyczny lód nigdy nie zalicza rekordowo niskich minimów w kolejno następujących latach - wyjaśnia Walt Meier, glacjolog z Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda.

Arktyczny lód w pobliżu Wysp Nowosyberyjskich na zdjęciu satelitarnym z 13 września (Image courtesy NASA Worldview)
Arktyczny lód w pobliżu Wysp Nowosyberyjskich na zdjęciu satelitarnym z 13 wrześniaArktyczny lód w pobliżu Wysp Nowosyberyjskich na zdjęciu satelitarnym z 13 września (Image courtesy NASA Worldview)Image courtesy NASA Worldview

Mniejsze topnienie dzięki niżowi

Pokrywa lodowa obejmująca Ocean Arktyczny podlega rocznemu cyklowi, w którym kurczy się i rozszerza się wraz ze zmianami pór roku. W lecie topnieje, by ponownie zamarzać podczas długiej i mroźnej arktycznej zimy. Chłodniejsza pogoda podczas tegorocznych wiosny i lata sprawiła, że topnienie ruszyło później niż zwykle i miało mniejszą skalę.

Według pomiarów satelitów NASA, w tym roku arktyczne temperatury były o 1-2,5 st. C niższe od średniej, częściowo za sprawą serii letnich cyklonów. W sierpniu 2012 r. wielka burza spowodowała spustoszenie w lodowej pokrywie na Oceanie Arktycznym, natomiast tego lata zjawiska cyklonowe miały odwrotny skutek - w warunkach zachmurzenia wiatry wspomogły rozprzestrzenianie się lodu na większej powierzchni.

- Ubywanie lodu jest związane z takim trendem pogodowym, w którym nad centrum Arktyki znajduje się obszar wysokiego ciśnienia, który sprawia, że lód zostaje ściśnięty na mniejszym obszarze, a także ułatwia słońcu jego topienie, zapewniając czyste niebo - tłumaczy Richard Cullather, specjalista od atmosfery z Centrum Goddarda i badacz z Uniwersytetu Maryland. - W tym roku dominował układ niskiego ciśnienia, więc zachmurzenie i wiatr w połączeniu z cyklonami wspomogły rozrost lodu - dodał.

Lód "chudnie" z roku na rok

Długoterminowe obserwacje i pomiary wykazują, że poza cyklicznym ubytkiem i rozszerzaniem arktyczna pokrywa lodowa podlega innemu, ciągłemu procesowi - staje się coraz cieńsza. Obecnie jej grubość jest o połowę mniejsza niż w poprzednich dziesięcioleciach. W 1980 r. liczyła 3,8 m, natomiast w ostatnich latach zmalała do 1,9 m. To skutek utraty starszych, grubszych warstw, które są zastępowane przez cieńsze sezonowe.

Większość Oceanu Arktycznego pokrywał lód wieloletni albo taki, który przetrwał przynajmniej dwa sezony letnie. Taki rodzaj pokrywy osiągał zwykle 3-4 m grubości. Jednak właśnie ten starszy lód zaniknął w szybszym tempie niż młody i obecnie ogranicza się właściwie do pasa wzdłuż północnego wybrzeża Grenlandii. Na pozostałym obszarze Oceanu Arktycznego dominuje lód jednoroczny albo taki, który uformował się podczas poprzedniej zimy - te warstwy mają tylko 1-2 m grubości.

Arktyczny lód na północ od Alaski na zdjęciu satelitarnym  z 13 września (Image courtesy NASA Worldview)
Arktyczny lód na północ od Alaski na zdjęciu satelitarnym z 13 wrześniaArktyczny lód na północ od Alaski na zdjęciu satelitarnym z 13 września (Image courtesy NASA Worldview)Image courtesy NASA Worldview

Letni lód zaniknie zupełnie?

Naukowcy zwracają uwagę, że cieńszy sezonowy lód topnieje szybciej niż ten, który tworzy grube warstwy, a zatem obniżająca się grubość pokrywy lodowej przypuszczalnie pociągnie za sobą zmniejszanie jej zasięgu. - Przy tym tempie spadku, jakie obserwujemy, jest bardzo prawdopodobne, że letni lód arktyczny całkowicie zniknie w ciągu tego wieku - zapowiada Joey Comiso, naukowiec z Centrum Goddarda kierujący pracami do raportu przygotowywanego na Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu.

Zwrócił też uwagę, że cienka, łamliwa i łatwiej ulegająca topnieniu porywa lodowa mocno różni się od tej pokrywającej Ocean Arktyczny 20 lat temu. - W tym roku niższe temperatury pozwoliły zachować więcej lodu. Jednak ilość tego, który się stopił wskazuje, jak bardzo się zmienił. Gdybyśmy przy takiej pogodzie mieli lód sprzed 20 lat, w tym roku notowalibyśmy przyrost powyżej normy - podkreślił Comiso.

Autor: js/map / Źródło: NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA Goddard's Scientific Visualization Studio/Cindy Starr

Pozostałe wiadomości

Burze przeszły nad Polską. Na Lubelszczyźnie strażacy odebrali ponad 370 zgłoszeń związanych z gwałtowną aurą. Ponad 200 interwencji przeprowadzono natomiast na Podkarpaciu, gdzie do pomocy skierowano stu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Materiały pokazujące gwałtowną aurę otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Sto budynków i posesji zostało zalanych"

"Sto budynków i posesji zostało zalanych"

Źródło:
Kontakt24, TVN24, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Sobota 19.04 w całym kraju przyniesie wyczekiwany spokój po burzach. Zagrzmieć może tylko na północnym wschodzie. Na termometrach zobaczymy do 21 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota, 19.04. W Wielką Sobotę aura nieco się uspokoi

Pogoda na dziś - sobota, 19.04. W Wielką Sobotę aura nieco się uspokoi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Wielkanoc. Jak wynika z prognozy na kolejne dni, burze nie pozwolą o sobie zapomnieć także w święta, jednak ich zasięg bardziej ograniczony niż w Wielki Piątek. Miejscami zrobi się znacznie chłodniej.

Pogoda na Wielkanoc. Czy odpoczniemy od gwałtownych zjawisk

Pogoda na Wielkanoc. Czy odpoczniemy od gwałtownych zjawisk

Źródło:
tvnmeteo.pl

W piątek aura w Polsce będzie groźna. Jak powinniśmy zachować się podczas burzy? Zobacz specjalną animację, którą w wirtualnym studiu zaprezentował reporter TVN24 Artur Molęda.

Jak przygotować się na burzę? Zobacz animację

Jak przygotować się na burzę? Zobacz animację

Źródło:
TVN24

Na północy Włoch panuje trudna sytuacja po intensywnych opadach deszczu. Mieszkańcy kilku regionów zmagają się powodziami oraz osuwiskami ziemi. Tysiące gospodarstw domowych nie mają prądu. Pojawiają się informacje o ofiarach śmiertelnych.

Północne Włochy pod wodą. Nie żyją ojciec z synem

Północne Włochy pod wodą. Nie żyją ojciec z synem

Źródło:
Meteo.it, ANSA, ENEX

Fala tornad przetoczyła się przez amerykańskie stany Nebraska oraz Iowa. W czwartek krajowe służby odnotowały co najmniej 11 takich zjawisk. Jedno z nich udało się uchwycić na nagraniu.

Tornado uchwycone na nagraniu

Tornado uchwycone na nagraniu

Źródło:
CNN, FOX Weather, NWS

Parlament Japonii zezwolił na używanie broni myśliwskiej do odstrzału niedźwiedzi w miastach. Jest to związane z rosnącą liczbą ataków tych zwierząt na ludzi. Lokalne media podkreśliły, że prawo obejmować będzie tylko osobniki, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla mieszkańców miast.

Poluźnili przepisy dotyczące odstrzału niedźwiedzi

Poluźnili przepisy dotyczące odstrzału niedźwiedzi

Źródło:
PAP, The Japan Times

Zmiany klimatu sprawiają, że alergie na użądlenia owadów mogą stać się coraz bardziej powszechne - alarmują eksperci. Cieplejsze zimy i wcześniejsze wiosny powodują, że owadów może być więcej, a wokół nas pojawią się gatunki, które wcześniej zamieszkiwały inne rejony świata. U części osób użądlenie może prowadzić do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego.

Alergia na ukąszenia owadów może być coraz częstsza

Alergia na ukąszenia owadów może być coraz częstsza

Źródło:
vox.com, diag.pl

Napływ gorącego, afrykańskiego powietrza sprawił, że w czwartek w Polsce zamiast wiosny mieliśmy lato. Termometry pokazały prawie 30 stopni. Sprawdź, gdzie było najgoręcej. 

Lato w kwietniu. Prawie 30 stopni na termometrach

Lato w kwietniu. Prawie 30 stopni na termometrach

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Obfite opady śniegu i deszczu nawiedziły francuskie, włoskie i szwajcarskie Alpy. W wyniku gwałtownej aury tysiące gospodarstw domowych jest bez prądu, a niektóre drogi, w tym tunel pod Mont Blanc, są nieprzejezdne.

Lawiny, nieprzejezdne drogi, domy bez prądu. Trudne warunki w Alpach

Lawiny, nieprzejezdne drogi, domy bez prądu. Trudne warunki w Alpach

Źródło:
PAP, Reuters,meteonews.ch

Astronomowie wykryli najbardziej obiecujące jak dotąd oznaki życia poza Układem Słonecznym. W atmosferze planety K2-18b wykryto ślady związków siarki, które na Ziemi produkowane są jedynie w procesach biologicznych. Badacze wyjaśnili, że dotychczasowe obserwacje nie wystarczą jednak, by w stu procentach potwierdzić pochodzenie związku.

Dostrzegli możliwy ślad pozaziemskiego życia. "Sygnał był silny i wyraźny"

Dostrzegli możliwy ślad pozaziemskiego życia. "Sygnał był silny i wyraźny"

Źródło:
University of Cambridge, BBC

Drastyczny spadek temperatury i opady śniegu - takie warunki wystąpiły w wielu obszarach górskich w części Hiszpanii. Zimowy front przetoczył się od północno-zachodniej Galicji aż po południowo-wschodnią Andaluzję.

Śnieg zaskoczył ich w Wielkim Tygodniu

Śnieg zaskoczył ich w Wielkim Tygodniu

Źródło:
Tiempo.es

Do Polski dotarły masy powietrza zawierające saharyjski pył. Ich obecność gołym okiem można zaobserwować w Tatrach, gdzie pojawiło się charakterystycznie matowe i przyćmione niebo. Oprócz pogorszenia widzialności w górach wzrosło także zagrożenie lawinowe związane z gwałtownym ociepleniem.

Saharyjski pył nad Tatrami. Niebo "zmieniło" kolor

Saharyjski pył nad Tatrami. Niebo "zmieniło" kolor

Źródło:
PAP, IMGW

Czerwony alert przed powodziami obowiązuje we włoskim Piemoncie. Włoscy strażacy przeprowadzili tam ponad 400 interwencji związanych z podtopieniami i osuwiskami. Jak wynika z prognoz, nadchodzące dni przyniosą kolejne niebezpieczeństwa.

Wielkanoc przyniesie tam powodzie i osuwiska

Wielkanoc przyniesie tam powodzie i osuwiska

Źródło:
La Stampa, Vigili del Fuoco, tvnmeteo.pl

Rząd Korei Południowej przedstawił nowe dane dotyczące zniszczeń w trakcie tragicznych pożarów lasów z marca tego roku, największych w historii kraju. Wynika z nich, że spłonąć mogło nawet dwa razy więcej terenu niż wcześniej zakładała służba leśna. To największy tego typu kataklizm w historii kraju.

Największy pożar w historii okazał się tragiczniejszy niż przypuszczano

Największy pożar w historii okazał się tragiczniejszy niż przypuszczano

Źródło:
PAP

Nad Polską pojawiła się zorza polarna. W nocy ze środy na czwartek na półkuli północnej panowały wyjątkowo korzystne warunki do wystąpienia tego zjawiska. Zobacz, jak Światła Północy prezentowały się w materiałach Reporterów24.

Ubiegłej nocy niebo lśniło od Bałtyku po Śląsk

Ubiegłej nocy niebo lśniło od Bałtyku po Śląsk

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

Dwuletni bóbr o imieniu Kalafior uciekł z ogrodu zoologicznego w Utica w stanie Nowy Jork. Władze zoo przekazały, że wykorzystują drony do poszukiwania zbiegłego gryzonia.

Kalafior uciekł. Szukają go za pomocą dronów

Kalafior uciekł. Szukają go za pomocą dronów

Źródło:
PAP, upi.com

Naukowcy, wykorzystując fragment mysiego mózgu wielkości ziarnka piasku, stworzyli superprecyzyjną trójwymiarową mapę mózgu ssaka. Praca ta jest zwieńczeniem prawie dekady badań prowadzonych przez 150 ekspertów.

Takiej mapy mózgu ssaka jeszcze nie było. "Wygląda jak odległa galaktyka"

Źródło:
CNN

Rozpoczyna się kolejny piękny, wiosenny dzień, a przyroda tętni życiem. Niestety, ty już wiesz, że ból zatok, łzawiące oczy i alergiczny katar mogą zepsuć Ci ten czas. Sięgnij po OtriAllergy Control, pierwszy spray z flutykazonem dostępny bez recepty, produkowany przez markę Otrivin - ekspertów w walce z katarem. Dzięki niemu poczujesz ulgę na długie godziny i znów będziesz cieszyć się życiem bez przeszkód. Dowiedz się, w jaki sposób może pomóc Ci w opanowaniu objawów alergii!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Źródło:
Materiał promocyjny

Polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski powoli kończy szkolenie, które ma go przygotować do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Czy obawia się lotu rakietą i życia na stacji? - Na pewno jest dużo obaw. Start rakiety jest dosyć niebezpieczny i jest dużo strachu we mnie, ale przede wszystkim dużo ekscytacji - powiedział w rozmowie z Hubertem Kijkiem, reporterem TVN24 BiS.

Sławosz Uznański-Wiśniewski gotowy do lotu w kosmos. "Start rakiety jest dosyć niebezpieczny"

Sławosz Uznański-Wiśniewski gotowy do lotu w kosmos. "Start rakiety jest dosyć niebezpieczny"

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

Święta wielkanocne to wymagający czas dla osób z alergiami. Czyhają na nie nie tylko pyłki drzew, lecz także inne zagrożenia związane z przedświątecznymi porządkami, a nawet próbowaniem potraw. Jak się nie dać alergii podczas Wielkanocy?

"Miałem pacjenta, do którego po trzepaniu dywanów jechało pogotowie"

"Miałem pacjenta, do którego po trzepaniu dywanów jechało pogotowie"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Indie i Pakistan zmagają się z falą upałów. Według prognoz synoptyków miejscami temperatura może sięgać nawet 50 stopni Celsjusza, a skwar prędko nie odpuści. Takie warunki sprawiają, że aura stwarza ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia setek milionów ludzi.

Skwar jak w Dolinie Śmierci. Temperatura może osiągnąć prawie 50 stopni

Skwar jak w Dolinie Śmierci. Temperatura może osiągnąć prawie 50 stopni

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

W Tatrach zaczyna robić się coraz bardziej wiosennie. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego zauważyli pierwsze świstaki, które wyszły z zimowych kryjówek po wybudzeniu się z zimowego snu.

Budzą się ze snu zimowego. "Będzie ich coraz więcej"

Budzą się ze snu zimowego. "Będzie ich coraz więcej"

Źródło:
PAP

Nowo odkryta kometa C/2025 F2 (Swan) zbliża się do Słońca. Jak przekazał Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, staje się widoczna na porannym niebie. Jej orbita wskazuje, że ponownie pojawi się w pobliżu Ziemi dopiero za kilkadziesiąt tysięcy lat.

Teraz albo nigdy. Na oglądanie tego kosmicznego gościa będzie tylko chwila

Teraz albo nigdy. Na oglądanie tego kosmicznego gościa będzie tylko chwila

Źródło:
PAP

Sezon na kleszcze trwa w najlepsze. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) opublikowało mapy, które pokazują, gdzie w Europie odnotowuje się najwięcej przypadków kleszczowego zapalenia mózgu (KZM).

KZM w Europie. Mapy pokazują, gdzie jest go najwięcej

KZM w Europie. Mapy pokazują, gdzie jest go najwięcej

Źródło:
ECDC

Rok 2024 był w Europie rekordowy pod względem temperatury - podała we wtorek Światowa Organizacja Meteorologiczna. Eksperci wyjaśnili, że część kontynentu odnotowała najdłuższą w historii falę upałów, a wiele regionów spustoszyła susza. Ubiegły rok przyniósł także najpoważniejsze powodzie od ponad dekady.

Niepokojący raport dotyczący klimatu w Europie

Niepokojący raport dotyczący klimatu w Europie

Źródło:
PAP, Reuters, WMO

Na skutek burz piaskowych, jakie nawiedziły Irak, wielu mieszkańców miało poważne problemy oddechowe. Wystąpiły też utrudnienia komunikacyjne. Przez słabą widzialność konieczne było między innymi wstrzymanie ruchu na kilku lotniskach.

Przez pomarańczowe powietrze 1800 osób trafiło do szpitali

Przez pomarańczowe powietrze 1800 osób trafiło do szpitali

Źródło:
AFP, BBC