Starcie nauki z powtarzanymi z pokolenia na pokolenie ludowymi mądrościami kończy się dwojako: albo babcine rady nabierają mocy, albo odchodzą do lamusa. Odnośnie śniadań jednak wątpliwości nie ma: rozpoczynanie dnia zjedzeniem wartościowym posiłkiem działa lepiej, niż go unikanie. Nawet, jeżeli owo śniadanie jemy dwa razy.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
To fakt potwierdzony naukowo: jedzenie śniadania, nawet podwójnego, jest lepsze dla zdrowia i sylwetki od pomijania pierwszego, najważniejszego w całym dniu, posiłku.
Z dzieci na dorosłych
Badacze dowiedli tego analizując wahania wagi dzieci i wyniki swoich obserwacji opisali na łamach magazynu "Pediatric Obesity". Zwraca się jednak uwagę, że obserwacje poczynione na najmłodszych mają przełożenie i zastosowanie także u dorosłych.
Zespół z Yale i Uniwersytetu Connecticut wziął "pod lupę" 600 uczniów z klas V i obserwowali, jak zmienia się ich waga aż do ukończenia VII klasy. Odnotowywano, którzy nie jedli wcale śniadań, którzy zjadali je w domu lub w szkole oraz którzy spożywali je w obu miejscach - jedno w domu, a drugie w szkole.
Lepiej więcej niż wcale
Ustalono, że waga uczniów zjadających śniadanie w dwóch miejscach, w szkole i w domu, nie różniła się zbytnio od wagi reszty studentów. Zaznaczono, że podwójne śniadanie jadł co 10. uczeń.
Co innego było interesujące. Okazało się, że uczniowie, którzy śniadania jadali sporadycznie albo nie spożywali ich wcale, byli albo otyli, albo mieli nadwagę dwukrotnie częściej od uczniów spożywających podwójne śniadanie. Co potwierdza przypuszczenie, że lepiej jeść dwa śniadania niż je w ogóle pomijać.
Niejedzenie tuczy
Badanie nie miało na celu ustalenia dlaczego tak się dzieje, ale uczeni mają swoje teorie. Jedną z nich jest przypuszczenie, że pominięcie posiłku, który należy spożyć do 2 godzin po obudzeniu, łatwiej i częściej przejadają się w ciągu dnia. Zjadanie śniadania powoduje, że organizm nie wysyła sygnału nakazującego "awaryjne" gromadzenie kalorii z posiłku tylko pożytkuje je, przekształcając w energię.
Nie rezygnuj
To dowodzi tego, w co - niestety - wiele osób wciąż nie chce uwierzyć: zjadanie śniadań nie spowoduje, że przytyjemy. Obcięcie kalorii poprzez rezygnowanie o poranku z jajecznicy, owsianki czy pełnoziarnistej kromki z chudą wędliną i ulubionymi warzywami da efekt odwrotny do zamierzonego. Zjadając je rozruszamy metabolizm i spowodujemy, że kalorie spożyte przez resztę dnia nasz organizm będzie na bieżąco wykorzystywał jako paliwo zamiast gromadzić w postaci tkanki tłuszczowej jako rezerwę.
Autor: stella/rp / Źródło: nymag.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock