Kryzys klimatyczny może spowodować, że za kilkadziesiąt lat lato na półkuli północnej będzie trwać przez pół roku - wykazała analiza naukowców. Przedłużający się okres ciepła może wydawać się kuszący, ale badacze ostrzegają, że nie pozostanie to bez dramatycznego wpływu na zdrowie ludzi, rolnictwo i środowisko.
- Lata stają się coraz dłuższe i cieplejsze, a zimy krótsze i cieplejsze z powodu globalnego ocieplenia - podkreśla oceanograf fizyczny Yuping Guan z Chińskiej Akademii Nauk, główny autor badania, które opublikowano w czasopiśmie "Geophysical Research Letters".
Naukowcy przeanalizowali dzienne dane historyczne na temat klimatu z lat 1952-2011. 25 procent najwyższych wartości temperatury w każdym roku przyporządkowano miesiącom letnim, a 25 proc. najniższych wartości - miesiącom zimowym.
Od maja do października
Badanie wykazało, że w analizowanym okresie długość lata wzrosła średnio z 78 do 95 dni, a długość zimy zmniejszyła się z 76 do 73 dni. Skróciły się również wiosna i jesień, odpowiednio o dziewięć i pięć dni. Wiosna i lato stopniowo rozpoczynały się wcześniej, a początek jesieni i zimy następował później.
Największe zmiany dostrzeżono w rejonie Morza Śródziemnego i Wyżyny Tybetańskiej. Następnie, za pomocy modeli prognostycznych, zespół naukowców oszacował, czy ten trend będzie się utrzymywać do przełomu wieków. Jak stwierdzono, w 2100 roku lato na półkuli północnej może trwać od początku maja do połowy października, czyli przez niemal sześć miesięcy. Widać to na poniższej infografice.
Taki stan będzie miał swoje negatywne konsekwencje dla ludzi, zwierząt i całej Ziemi. - Liczne badania wykazały już, że zmiany związane z porami roku powodują poważne zagrożenie dla zdrowia i środowiska - wskazał oceanograf fizyczny z Chińskiej Akademii Nauk.
Padają rekordy
Naukowcy z Copernicus Climate Change Service (C3S) w styczniu przekazali, że 2020 rok był najcieplejszy w historii pomiarów w Europie, a pod względem globalnym tak samo gorący jak 2016. Tym samym zakończyła się najgorętsza dekada na świecie.
Autor: ps / Źródło: Science Alert, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Advancing Earth and Space Science