Krzywa zakażeń "jak zęby piły". Epidemiolog tłumaczy, na jakim etapie jesteśmy

"Nie ma tendencji spadkowej"
"Nie ma tendencji spadkowej"
tvn24
"Nie ma tendencji spadkowej"tvn24

Premier Mateusz Morawiecki zachęca seniorów do głosowania w drugiej turze wyborów i przekonuje, że nie muszą się bać koronawirusa, bo ten w Polsce jest w odwrocie. Co innego mówią dane dotyczące liczby nowych zakażeń oraz specjaliści. Słowa szefa rządu komentowała w TVN24 epidemiolog, profesor Maria Gańczak.

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce odnotowano około czterech miesięcy temu. Jak powiedziała na antenie TVN24 epidemiolog prof. Maria Gańczak, jest to już jakiś moment na podsumowanie sytuacji.

- Mniej więcej od trzech miesięcy mamy w Polsce stały dzienny przyrost liczby zakażeń w granicach 300-400 przypadków. I to się nie zmienia, mimo że chcielibyśmy w magiczny sposób spowodować, że ta krzywa będzie spadała. Ona jest praktycznie na etapie takiego plateau, czyli przypomina trochę zęby piły, co zresztą widać na wykresie, natomiast wyraźnie widać, że nie ma tendencji spadkowej - mówiła.

Dodała, że w ślad za wartościami przedstawionymi na wykresie nowych dziennych zachorowań idą też inne czynniki epidemiologiczne, takie jak wskaźnik R, czyli w uproszczeniu liczba mówiąca o tym, ile osób zakaża jeden nosiciel koronawirusa. Jak stwierdziła, według ostatnich dostępnych danych, w Polsce wynosi on mniej więcej 1,11 (później na antenie TVN24 wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński powiedział, że wskaźnik ten w Polsce utrzymuje się na poziomie 1,03 - red.).

Czy nie trzeba się bać?

Premier Mateusz Morawiecki w środę namawiał do uczestnictwa w drugiej turze wyborów prezydenckich. - Cieszę się, że coraz mniej obawiamy się tego wirusa, tej epidemii. To jest dobre podejście, bo on jest w odwrocie. Już teraz nie trzeba się go bać. Trzeba pójść na wybory tłumnie 12 lipca - apelował.

Gańczak zauważyła, że wszelkie zachęty do wzięcia udziału w wyborach nie powinny być argumentowane rzekomym końcem epidemii, a zamiast tego zawierać odpowiednie przekazy.

- Epidemia w dalszym ciągu trwa, ale nasz obywatelski obowiązek mówi o tym, żebyśmy w tych wyborach uczestniczyli. Jednakże musimy sobie zdać sprawę - i tu powinien być ten komentarz - że epidemia jest szczególnie groźna czy zakażenia są szczególnie groźne dla osób w podeszłym wieku i mamy dane polskie, które mówią o tym, że mniej więcej 90 procent wszystkich zgonów dotyczy osób powyżej 60. roku życia - tłumaczyła Gańczak.

Te osoby też chorują ciężej i częściej wymagają hospitalizacji. Dlatego - jak mówiła epidemiolog - decyzja o wzięciu udziału powinna być podjęcia w zgodzie z własnym samopoczuciem oraz po wzięciu pod uwagę czynników epidemiologicznych, takich jak nasz wiek czy istnienie chorób współistniejących.

Środki ostrożności

Idąc na wybory, nie należy zapominać o podstawowych metodach zabezpieczenia przed potencjalnym zakażeniem. Obowiązkowe są maseczki, ale dobrze jest mieć także własny długopis. Gańczak zaapelowała, by prawidłowo obchodzić się z maseczką, w której weszliśmy do budynku, w którym odbywa się głosowanie.

- Materiał zakaźny osadza się na powierzchni maski, taka jest zresztą jej rola, w związku z czym po wyjściu z lokalu wyborczego, kiedy zdecydujemy się na to, by tę maskę ściągnąć, nie powinno to wyglądać w ten sposób, że chwytamy otwartą dłonią za przód maski, albo chowamy ją do kieszeni, mając cały materiał zakaźny na rękach - wyjaśniła.

Należy pamiętać także, że w lokalu wyborczym szkodliwe patogeny mogą nieustannie osadzać się na powierzchni maski. Jest to materiał potencjalnie zakaźny i musimy się z tym materiałem zakaźnym dobrze obchodzić.

Żywotność wirusa jest zależna od rodzaju powierzchni, na jakiej się znajduje. Według niektórych badań, na metalu i plastiku może utrzymywać się nawet do kilku dni. Na masce i ubraniach także może przebywać dość długo. Dlatego epidemiolog przypomniała, że maskę trzeba zutylizować, zaś w przypadku odzieży - uprać.

Zdanie WHO

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział w poniedziałek, że pandemia COVID-19 nie zbliża się jeszcze do końca.

- Choć wiele krajów poczyniło postępy, tak naprawdę pandemia przyspiesza - dodał.

Zdaniem Gańczak, wszędzie możliwe jest wystąpienie ogromnego ogniska koronawirusa. Dlatego ważne jest zachowanie dystansu społecznego.

- Myślę, że takie siedliska wirusa, jakie stwarzamy mu, przebywając w barach, pubach, restauracjach, zamkniętych lokalach, kiedy długo jest ten kontakt utrzymywany między jednym a drugim człowiekiem, wesela, wszelkiego rodzaju uroczystości, w których pod jednym dachem skupia się bardzo wiele osób, często z różnych zupełnie zakątków danego kraju - to jest recepta na to, żeby takie ognisko wybuchło. Inną receptą są zakłady pracy, gdzie warunki sprzyjają tej właśnie transmisji - mówiła.

Całość rozmowy zobaczysz tutaj:

Prof. Maria Gańczak o wyborach w dobie koronawirusa
Prof. Maria Gańczak o wyborach w dobie koronawirusatvn24

Autor: kw/ja / Źródło: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś. W środę 28.02 na dużym terenie Polski należy spodziewać się słabych opadów deszczu. Termometry wskażą od 7 stopni Celsjusza na północy kraju do 18 stopni na południowym wschodzie.

Pogoda na dziś - środa 28.02. Duże różnice temperatury i deszcz w wielu miejscach

Pogoda na dziś - środa 28.02. Duże różnice temperatury i deszcz w wielu miejscach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na terenie dwóch województw w północnej Polsce obowiązują alerty Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Synoptycy ostrzegają przed gęstą mgłą.

Słaba widoczność w części kraju. Alerty IMGW

Słaba widoczność w części kraju. Alerty IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Do naszego kraju na przełomie lutego i marca nieprzerwanie będzie płynąć ciepłe powietrze. W pierwszy weekend kolejnego miesiąca nawet na północy kraju, w tym na Suwalszczyźnie, temperatura sięgnie kilkunastu stopni Celsjusza. W niektórych regionach pojawią się opady deszczu, ale będą słabe i przelotne.

Pogoda na 5 dni. Fala ciepła obejmie całą Polskę. Taki będzie początek marca

Pogoda na 5 dni. Fala ciepła obejmie całą Polskę. Taki będzie początek marca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do środkowej Europy, w tym do Polski, napływa wyjątkowo ciepłe powietrze. We wtorek na południu kraju temperatura przekraczała aż 19 stopni Celsjusza, a w kilku miastach odnotowano rekordy. W Warszawie było cieplej niż w stolicy Hiszpanii.

Posypały się rekordy, Warszawa była cieplejsza od Madrytu

Posypały się rekordy, Warszawa była cieplejsza od Madrytu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, wetteronline.de

Pokazano kolejne zdjęcia z historycznego lądowania na Księżycu, do którego doszło w ubiegłym tygodniu. Widać na nich powierzchnię naturalnego satelity Ziemi z bliskiej odległosci. Pozostały już prawdopodobnie tylko godziny, zanim sonda Odyseusz przestanie działać.

Odyseusz wysłał kolejne zdjęcia. To być może ostatnie godziny jego "życia"

Odyseusz wysłał kolejne zdjęcia. To być może ostatnie godziny jego "życia"

Źródło:
space.com, Reuters, tvnmeteo.pl

Pierwszy bocian przyleciał do wsi Krutyń na Mazurach - poinformował we wtorek w mediach społecznościowych Mazurski Park Krajobrazowy. To ptak, który od trzech lat zjawia się w tej miejscowości wcześniej niż inne bociany.

Do mazurskiej wsi przyleciał bocian. Wcześniej niż rok temu

Do mazurskiej wsi przyleciał bocian. Wcześniej niż rok temu

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Metalową bliznę zauważono na powierzchni białego karła WD 0816-310. Dawniej obiekt ten był wielkości naszego Słońca, jednak zakończył swoje życie pochłaniając otaczające go planety i planetoidy. To właśnie ten proces pozostawił po sobie unikatowy ślad.

Po kosmicznym kanibalizmie na powierzchni gwiazd pozostaje blizna

Po kosmicznym kanibalizmie na powierzchni gwiazd pozostaje blizna

Źródło:
ESO

Pożary lasu szaleją w stanie Missisipi. W poniedziałek strażacy walczyli z ogniem, który pochłonął ponad 600 hektarów lasu. Funkcjonariusze apelowali do mieszkańców o powstrzymanie się od rozpalania ognia w wietrzne dni.

Od trzech dni walczą z żywiołem

Od trzech dni walczą z żywiołem

Źródło:
Reuters, MS Forestry Commission

Dzud - zjawisko uniemożliwiające wypas zwierząt - opanował około 80 procent terenu Mongolii. Do tej pory przyczynił się on do śmierci ponad 2,9 milionów sztuk bydła. Wszystko wskazuje na to, że przez zmiany klimatyczne do podobnych katastrof będzie dochodziło coraz częściej.

"Biel i żelazo" zabiły prawie trzy miliony zwierząt

"Biel i żelazo" zabiły prawie trzy miliony zwierząt

Źródło:
PAP, Daily Sabah

Osuwisko całkowicie pogrzebało wioskę w środkowej Boliwii. Do zdarzenia doszło, gdy woda przelała się przez tamę pobliskiego zbiornika wodnego. To nie jedyne miejsce w kraju, gdzie obfite opady deszczu

Fale błota pochłonęły całą miejscowość. "Co zrobić, gdy straciliśmy wszystko?"

Fale błota pochłonęły całą miejscowość. "Co zrobić, gdy straciliśmy wszystko?"

Źródło:
Reuters, opinion.com.bo, urgente.bo

Ariane 6, nowa rakieta nośna Europejskiej Agencji Kosmicznej, dotarła do Gujany Francuskiej. Budowana przez kilkaset firm z 13 krajów konstrukcja ma zapewnić Europie niezależność w dostępie do orbity. Pierwszy lot zapowiadany jest na lato bieżącego roku.

Rakieta Ariane 6 przypłynęła do portu kosmicznego

Rakieta Ariane 6 przypłynęła do portu kosmicznego

Źródło:
PAP, ESA

Fala zimna dotknęła w weekend Hiszpanię. Temperatura gwałtownie się obniżyła, a w północnej części kraju spadł śnieg. W efekcie obfitych opadów drogi łączące północne regiony ze środkową częścią kraju zostały zamknięte dla ciężarówek. Hiszpanie zmagają się też z intensywnymi opadami deszczu i z silnym wiatrem.

Śnieg spadł w Hiszpanii

Śnieg spadł w Hiszpanii

Źródło:
ENEX, El Pais, elobservador.com.uy, AEMET

Zima w tym roku przypomina wiosnę, a przyroda zaczęła budzić się do życia z wyprzedzeniem. Jak tłumaczy synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, natura wcale nie dała się całkowicie wyprowadzić w pole ciepłej aurze. Niewykluczone także, że w tym roku jeszcze liźnie nas jęzor zimna "Bestii ze Wschodu".

Ekstremalnie ciepły luty. Czy "Bestia ze Wschodu" przegoni wiosnę?

Ekstremalnie ciepły luty. Czy "Bestia ze Wschodu" przegoni wiosnę?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Japoński lądownik SLIM przetrwał noc księżycową, choć nie był zaprojektowany do "przeżycia" w tak ekstremalnych warunkach - poinformowała w poniedziałek agencja kosmiczna JAXA. To pierwszy w historii lądownik, który precyzyjnie wylądował na powierzchni Srebrnego Globu.

Na Księżycu stał się "cud"

Na Księżycu stał się "cud"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy wsi Piasek pod Cedynią (województwo zachodniopomorskie) proszą o pomoc, ponieważ wody opadowe i gruntowe zatrzymują się na ich podwórkach, a niektórym zalewa też piwnice. Jak zaznaczają, to przez nową zaporę przeciwpowodziową. Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie mówi, że "wał został wykonany zgodnie z dokumentacją projektową".

Wał chroni przed powodzią, ale podwórka i piwnice zalane. "Coś nie zagrało"

Wał chroni przed powodzią, ale podwórka i piwnice zalane. "Coś nie zagrało"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, IMGW

Zanieczyszczenia powietrza mają przełożenie na ilość opadów. Jak wynika z badań amerykańskich naukowców, znajdujące się w atmosferze cząsteczki sprawiają, że powietrze staje się chłodniejsze i suchsze. Zjawisko to może maskować pełną skalę zmian klimatycznych poprzez ukrywanie ekstremalnych opadów związanych z ocieplaniem się planety.

Zagadka "zaginionego" deszczu nareszcie rozwiązana

Zagadka "zaginionego" deszczu nareszcie rozwiązana

Źródło:
Berkeley Lab

Pająk Joro, inwazyjny gatunek z Japonii, bardzo dobrze radzi sobie w miastach. Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badanie wykazało, że stawonogom tym nie przeszkadzają silne wibracje związane z ruchem drogowym. Ta cecha prawdopodobnie ułatwi im w przyszłości opanowanie kolejnych regionów.

Inwazyjny pająk radzi sobie w miejskiej dżungli i "nigdzie się nie wybiera"

Inwazyjny pająk radzi sobie w miejskiej dżungli i "nigdzie się nie wybiera"

Źródło:
CNN, UGA Today

Przed nami absolutnie niezwykła temperatura w ostatnich dniach lutego. A jak zacznie się marzec? Czy będzie równie wyjątkowo ciepło, czy jednak zima wróci? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: tak mógłby wyglądać koniec kwietnia

Pogoda na 16 dni: tak mógłby wyglądać koniec kwietnia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Osuwisko porwało dwoje dzieci w Kalifornii. Jak poinformowała policja, do tragedii doszło na polu namiotowym w pobliżu zapory na rzece Sacramento. Chociaż do akcji natychmiast wkroczyły służby ratunkowe, dzieci nie udało się uratować.

Osuwisko w pobliżu gigantycznej tamy. Nie żyje dwoje dzieci

Osuwisko w pobliżu gigantycznej tamy. Nie żyje dwoje dzieci

Źródło:
San Francisco, ABC 7 News

Nowe księżyce Urana i Neptuna zostały zaobserwowane przez astronomów. Jak wyjaśnili odkrywcy, to prawdopodobnie najciemniejsze obiekty tego typu, jakie da się zaobserwować za pomocą ziemskich teleskopów. Ich znalezienie wymagało wykorzystania specjalnej techniki obróbki obrazu.

Odkryto kolejne księżyce Urana i Neptuna

Odkryto kolejne księżyce Urana i Neptuna

Źródło:
Carnegie Science

Na plaży na włoskiej wyspie Lido, oddzielającej Lagunę Wenecką od Morza Adriatyckiego, znaleziono zwłoki ogromnej ryby. Mierzyła 2,5 metra i ważyła tonę.

Morze wyrzuciło na brzeg ogromną martwą rybę

Morze wyrzuciło na brzeg ogromną martwą rybę

Źródło:
ANSA, tvnmeteo.pl

Lawina śnieżna zeszła w niedzielę w masywie Sancy położonym we francuskim departamencie Puy-de-Dome. W wyniku żywiołu zginęły cztery osoby, a trzy zostały ranne.

Lawina zeszła nad ośrodkiem narciarskim. Nie żyją cztery osoby

Lawina zeszła nad ośrodkiem narciarskim. Nie żyją cztery osoby

Źródło:
PAP, francetvinfo.fr

Gdyby kraje Unii Europejskiej przestrzegały wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dotyczących norm zanieczyszczonego powietrza, to można by ograniczyć liczbę przedwczesnych zgonów o blisko 240 tysięcy rocznie. Badania na ten temat przeprowadzili eksperci z Cyprus Institute i niemieckiego Towarzystwa Maxa Plancka.

Dzięki temu można by uratować życie 238 tysięcy osób rocznie

Dzięki temu można by uratować życie 238 tysięcy osób rocznie

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl, WHO

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) planuje wysłać na Marsa swojego drona. Misja zaplanowana jest na początek lat trzydziestych XXI wieku. Czy pionierski wiropłat Ingenuity od amerykańskiej agencji kosmicznej NASA doczeka się następcy?

Ingenuity będzie mieć swojego następcę?

Ingenuity będzie mieć swojego następcę?

Źródło:
space.com, indiatoday.in