Krokodyle i aligatory kojarzą się gruboskórnie. Okazuje się jednak, że zwierzęta te mają jeden z najwrażliwszych zmysłów dotyku spośród wszystkich zwierząt. Co więcej, ich receptory dotyku są czulsze od ludzkich.
Krokodyli zmysł dotyku skoncentrowany jest w licznych małych wypustkach, pokrywających ich skórę na całym ciele. Z kolei u aligatorów skoncentrowane są głównie wokół głowy i szczęki.
Więcej czucia
Naukowcy z Uniwersytetu Vanderbilt odkryli ostatnio, że wypustki te zawierają zbiór dodatkowych receptorów, które czynią gady jeszcze bardziej wrażliwe na wibracje niż ludzkie palce. Wypustki te wykrywają różne częstotliwości. Niektóre odbierają drgania w przedziale 20-35 Hz, dzięki czemu wyczuwają nawet maleńkie fale wodne
- Nie spodziewaliśmy się, że wypustki będą aż tak wrażliwe, ponieważ zwierzęta te są mocno opancerzone - mówi Duncan Leitch, współautor badania nad gadami.
Najwięcej wypustek zlokalizowanych jest w krokodylej paszczy w pobliżu zębów, co pomaga na identyfikację upolowanych obiektów lub zapobiega zmiażdżeniu przez samicę złożonych jaj, które przenosi w pysku.
Autor: mm/ŁUD / Źródło: sciencedaily.com