Jędze, duchy, wampiry i inne niezwykłości to główne symbole Halloween, czyli anglosaskich obchodów wigilii dnia Wszystkich Świętych. I właśnie na okolicznościowy psikus z tej okazji wygląda opublikowane przez NASA zdjęcie, na którym układ gwiazd i gazowych obłoków przypomina profil kosmicznej wiedźmy. Jednak mgławica IC 2118 naprawdę tak wygląda i dlatego nosi nazwę Głowa Czarownicy.
Układająca się w kształt głowy krzyczącej, wiedźmowatej postaci IC 2118, mgławica refleksyjna uważana jest za bardzo starą pozostałość po supernowej. Znajduje się około tysiąca lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze nieba równikowego Erydan.
Niesamowity błysk
Pokazany przez NASA obraz to zdjęcie tego obiektu, pochodzące z instrumentu WISE (Wide-Field Infrared Survey Explorer), czyli teleskopu kosmicznego NASA pracującego w podczerwieni.
Głowa Czarownicy jest efektowna nie tylko ze względu na kształt. Astronomowie podkreślają, że tworzące ją wzburzone obłoki gazu, w których formują się nowe gwiazdy, są podświetlane przez masywne gwiazdy. Pył w obłokach błyszczy w świetle podczerwonym i właśnie ten efekt uchwycił WISE.
Meteor albo psikus
Przypomnienie kosmicznej wiedźmy to nie jedyna aluzja pracowników NASA do hucznie obchodzonego w Stanach Zjednoczonych Halloween. Do niezwykłości kojarzonych z jego obchodami i odwiedzinami różnych gości związanymi z zabawą "cukierek albo psikus" (ang. "trick or treat") nawiązali też pracownicy Meteoroid Environment Office (komórki NASA zajmującej się badaniem i śledzeniem meteoroidów).
Wybrali i opublikowali kilka zdjęć najbardziej niesamowitych, dziwnych i niespodziewanych kadrów z sieci kamer monitorujących przelatujące meteory. Widzimy na nich nieoczekiwanych "gości" takich jak dzikie zwierzęta i owady oraz niezwykłe widoki nieba.
Autor: js/map / Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech