Koniec polowania na rekiny dla płetw
Na Kostaryce nie wolno już pozbawiać rekinów płetw. Co roku za sprawą tego drastycznego procederu na całym świecie giną aż 73 miliony tych zwierząt. O ustanowienie chroniącego ryby prawa apelował miliarder sir Richard Branson.
Laura Chinchilla, prezydent Kostaryki, w środę podpisała dekret, który zakazuje pozbawiania rekinów płetw. Zazwyczaj zwierzęta, na których grzbietach po usunięciu płetw pozostają otwarte rany, są wypuszczane przez rybaków z powrotem do wody, gdzie wykrwawiają się na śmierć.
Co roku giną 73 mln rekinów
Jak podaje WildAid, organizacja walcząca z przemytem dzikich zwierząt, co roku na całym świecie na skutek tego procederu ginie w ten sposób 73 mln rekinów. W wodach Kostaryki pozbawianych płetw jest 350 tys. tych ryb rocznie.
Wsparcie Bransona
O ustanowienie prawa, które byłoby restrykcyjne w tej kwestii, apelował we wrześniu do prezydent Kostaryki miliarder sir Richard Branson.
- Moim zdaniem najskuteczniejsze będzie stworzenie przepisów, które będą zakazywać importu i eksportu rekinich płetw. Na Kostaryce takie prawo narodziło się dziś. Teraz trzeba tylko monitorować, czy jest ono przestrzegane - powiedział obecny w środę na Kostaryce Branson.
Władze Kostaryki zapowiadają, że uruchomią wart 15 mln dolarów system radarów, który pozwoli im prowadzić nieustanny monitoring żeglugi na wodach terytorialnych.
Autor: map/mj / Źródło: Reuters TV
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Błazenki plamiste, niewielkie ryby, które sławę zyskały dzięki filmowi "Gdzie jest Nemo", posiadły niezwykłą zdolność adaptacyjną. Potrafią się kurczyć, gdy temperatura wody podnosi się do niebezpiecznie wysokiego poziomu.
Rybki znane z "Gdzie jest Nemo" posiadły niezwykłą umiejętność
W prognozach widać ciepło - i to duże. Po 25 maja zmieni się sytuacja baryczna w Europie, a to dlatego, że do głosu dojdą układy niżowe znad Atlantyku oraz Wyż Azorski. Dzięki nim częściej będą napływać do nas ciepłe masy powietrza z zachodu i południa.
Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki
Grecja przygotowuje się do nadchodzącego sezonu pożarowego. Jak podały władze, liczba specjalistycznych dronów ma zostać podwojona. - Warunki będą w tym roku szczególnie trudne - powiedział Ioannis Kefalogiannis, minister do spraw kryzysu klimatycznego i obrony cywilnej.
Pełna mobilizacja. "Warunki będą w tym roku szczególnie trudne"
Alergia to choroba XXI wieku. Według Światowej Organizacji Alergii (WOA) u 30-40 proc. populacji świata występuje co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych. Z kolei Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) szacuje, że z alergią zmaga się blisko połowa Polaków. Najczęstszym czynnikiem, który ją wywołuje, są pyłki roślin. Jak radzić sobie z uciążliwymi objawami?
Pasożyt powodujący malarię może stać się "niewidzialny" dla układu odpornościowego nawet przez wiele lat. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ekspertów z nowojorskiej akademii medycznej Weill Cornell Medicine, w regionach, w których malaria jest endemiczna, dorośli mogą być bezobjawowymi nosicielami pasożytów.
Przez ten mechanizm pasożyty wywołujące malarię stają się "niewidzialne"
Polak spadł we włoskich Górach Sybillińskich podczas lotu na paralotni. Do wypadku doszło w czwartek wieczorem. Jak podali strażacy, akcja ratunkowa była trudna - mężczyzna został uwięziony na niedostępnym terenie, a dookoła panowały niemal zimowe warunki pogodowe.
Polak spadł podczas lotu na paralotni we Włoszech
Ulewy spowodowały zejście serii osuwisk w południowych Chinach. W prowincji Kuejczou masy błota i gruzu porwały ze sobą budynki - cztery osoby zginęły, a 17 jest poszukiwanych. Do poważnego zdarzenia doszło także w sąsiednim regionie, gdzie osuwisko uszkodziło 10 domów.
Osuwisko porwało domy. Służby poszukują 17 osób
Co najmniej pięć osób zginęło w wyniku powodzi, które nawiedziły australijski stan Nowa Południowa Walia - przekazały w piątek lokalne władze. Szacuje się, że kataklizm odciął od świata około 50 tysięcy osób.
Katastrofalne powodzie. Rośnie bilans ofiar
Fotografia Drogi Mlecznej wykonana przez Polkę otrzymała tytuł Astronomicznego Zdjęcia Dnia przyznawany przez NASA. Ujęcie powstało na Hawajach. Jak tłumaczyła autorka kadru Marzena Rogozińska, astrofotografia wymaga sporo cierpliwości, ale efekt końcowy jest wart pracy.
NASA wyróżniła zdjęcie wykonane przez Polkę
Pustoszące Stany Zjednoczone tornada biją rekordy - 2025 rok już teraz przyniósł najwięcej zgłoszeń tego typu zjawisk od 2011 roku. Statystyki pokazują, że cztery stany - Missisipi, Illinois, Missouri i Teksas - szczególnie wyróżniają się na tym tle. Eksperci przewidują, że nadchodzący sezon może dorównać najbardziej ekstremalnym latom w historii.
W USA tornado goni tornado. 2025 idzie na rekord
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 odnotowano w pobliżu północno-wschodniego wybrzeża Krety. Z tego powodu wszystkie służby na wyspie zostały postawione w stan najwyższej gotowości, a lokalne władze ogłosiły ostrzeżenie przed tsunami. Europejscy sejsmolodzy zwracają uwagę, że wysokie fale mogą pojawić się nie tylko w Grecji.
Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie
Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać rodzinę żurawi. "Wspaniale jest obserwować i nagrywać maluchy cieszące się każdą chwilą, odkrywające kolejne leśne zakamarki, uważając przy tym, by nie oddalić się zbytnio od swoich rodziców" - napisał autor filmu.
Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"
Po raz pierwszy naukowcy zaobserwowali zdarzenie rozerwania pływowego gwiazdy (ang. tidal disruption event, w skrócie TDE) przez masywną czarną dziurę znajdującą się daleko od centrum galaktyki. Co ciekawsze, niezwykły układ oddalony o 600 milionów lat świetlnych od Ziemi zawiera nie jedną, a dwie supermasywne czarne dziury.
Po tej galaktyce krąży wyjątkowo rzadka czarna dziura
Za nami trzy koszmarne tygodnie maja. Średnia temperatura maksymalna dla Warszawy wynosi na dziś zaledwie 14,6 stopnia Celsjusza, podczas gdy średnio w maju osiąga około 19-20 stopni Celsjusza. Po pierwszych ciepłych dniach maja, które napompowały tę wartość, notujemy nieubłagany spadek. Wiry niżowe, nurkujące z rejonów podbiegunowych nad wschodnią i środkową Europę, wtłoczyły kolejne porcje zimnego powietrza w nasz rejon, zamieniając maj w marzec.