Badaczom z Hajfy udało się przekształcić komórki skóry w takie, z których zbudowane jest serce. Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości pomoże to pacjentom po ciężkim zawale.
Izraelscy naukowcy pobrali komórki skóry od dwóch chorych w wieku 51 i 61 lat z przewlekłą niewydolnością serca i przekształcili je w laboratorium w komórki mięśnia sercowego - informuje internetowe wydanie "European Heart Journal".
Uczeni mają nadzieję, że dzięki tego rodzaju zabiegom będą mogli zregenerować fragmenty serca poważnie uszkodzonego na skutek zawału, obaj pacjenci przeżyli zawał. Dotychczas nikt jeszcze nie przeprowadził jednak takiej próby na ludziach. Na razie wyhodowane w laboratorium bijące ludzkie komórki serca wszczepiono szczurom.
Reset komórki
Prof. Lior Gepstein, kardiolog z Centrum Medycznego Rambam w Hajfie, wraz ze swym zespołem cofnął komórki skóry obu chorych mężczyzn do etapu tzw. pluripotentnych komórek macierzystych, czyli takich, które mogą się przekształcić w inne, wyspecjalizowane komórki. Badacze izraelscy dokonali tego wprowadzając do jądra komórek skóry trzy geny, które pod wpływem sygnałów chemicznych powodują ich przeprogramowanie.
Kierujący zespołem naukowców profesor Gepstein nie kryje zadowolenia z osiągniętych rezultatów. - Wykazaliśmy, że możliwe jest pobranie od osoby starszej z zaawansowaną niewydolnością serca komórki skóry i przeobrażenie jej w młodą komórkę mięśnia sercowego - podkreślił kardiolog.
Autor: adsz/ŁUD / Źródło: reuters, pap