Najnowsze

Komary nie odpuszczą do października?

Najnowsze

W nadchodzącym czasie na świat mogą przyjść miliony osobników

Komary już kąsają nas jak szalone, a może być jeszcze gorzej. - Gdy całe lato będzie wilgotne, owady mogą być dokuczliwe aż do października - ostrzega prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz z Katedry Entomologii Stosowanej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

- Komary pojawiły się w tym roku w sposób skumulowany z powodu opóźnionej wiosny: gatunki wczesnowiosenne pojawiły się razem z gatunkami wiosennymi. Wiosną były bardzo długie okresy ciepłe i wyjątkowo wilgotne, więc podejrzewam, że już jest drugie, a może nawet trzecie pokolenie komarów. W związku z tym jest ich bardzo dużo - podkreślił prof. Ignatowicz, dodając, że obecną sytuację można porównać do 2010 roku w okresie powodzi.

Plaga komarów po powodzi w 2010 roku (TVN24)
Plaga komarów po powodzi w 2010 roku (TVN24)

Ciepłe i wilgotne lato? Komary będą kąsać do października

Zdaniem entomologa, jeśli sytuacja pogodowa się utrzyma - czyli dni będą ciepłe i wilgotne - uciążliwych owadów będzie jeszcze więcej. - Możemy więc już mówić o plagowym wystąpieniu komarów w tym roku. Gdy całe lato będzie wilgotne, podejrzewam, że dokuczliwe będą aż do października - powiedział.

Narodziny milionów osobników

Rozwój komarów przebiega w wodzie. Samice po opiciu się krwią składają jaja do wody, z jaj wylęgają się larwy, które w zależności od temperatury rozwijają się np. w kałużach od 2 do 3 tyg. Później powstaje krótkotrwała poczwarka i z niej pojawia się osobnik dorosły.

- W czasie upałów w naszym kraju mamy więc 3 tygodnie od jaja do dorosłego osobnika - podkreślił prof. Ignatowicz. Latem może powstać 4-5 pokoleń komara, a jeśli lato jest gorące - nawet 6-7, a więc miliony osobników.

Polaków komary uczulają

Tropikalne gatunki komarów mogą przenosić różne choroby, np. malarię, żółtą febrę czy dengę. W Polsce nie ma tego problemu. Ślina samicy zawiera jednak substancję chemiczną podrażniającą skórę, co może prowadzić do reakcji alergicznej. Po jej ukłuciu skóra czerwienieje, puchnie i swędzi.

Pomagają na to chłodne okłady, łagodzące żele czy środki z panthenolem. W przypadku poważniejszych problemów, zwłaszcza u dzieci, warto się zgłosić do lekarza, który zaleci np. wapno i leki przeciwhistaminowe.

Autor: map/rs / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości