75 proc. planety jest niezmiennie błękitna dzięki wodom oceanicznym, kolor pozostałej części ulega nieustannym przeobrażeniom. Dzięki wizualizacji stworzonej ze zdjęć satelity pogodowego Suomi NNP możemy prześledzić, jak w ciągu roku zmieniała się porastająca Ziemię roślinność.
Wideo pokazuje relację pomiędzy zielonym obszarem roślin a jałowym gruntem, widzianą z kosmosu przez satelitę należącego do Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA).
Obszary zaznaczone najciemniejszym kolorem zielonym oznaczają najbujniejszą roślinność. Bladym beżem zaznaczono z kolei tereny, gdzie roślinność się nie rozwija - są to obszary pokryte śniegiem, pustynie, skaliste góry lub tereny zurbanizowane.
Satelita fotografował Ziemię dokładnie przez rok od kwietnia 2012 do kwietnia 2013.
Satelita Suomi NNP wyposażony jest w radiometr VIIRS, który rejestruje intensywność promieniowania elektromagnetycznego. VIIRS wykrywa zmiany w padaniu światła i tworzy obraz wegetacji na świecie.
Dane posłużą służbom
Teraz dane z satelity Suomi NNP zostaną wykorzystane w Znormalizowanym Różnicowym Wskaźniku Wegetacji (NDVI), który pozwala określić stan rozwojowy oraz kondycję roślinności. Dane służby wykorzystają także m.in. w budowie modeli pogodowych lub przez Amerykański Instytut ds. Suszy.
Autor: pk/mj / Źródło: NASA, NOAA
Źródło zdjęcia głównego: NOAA