Po wielu latach badań i nadziei na odnalezienie obcych, naukowcy w końcu potwierdzili istnienie planety podobnej do Ziemi. Nowo odkryta planeta - Proxima b - okrąża gwiazdę Proxima Centauri, znajdującą się najbliżej Słońca. Oto, co musicie o niej wiedzieć.
Proxima b to planeta skalista znajdująca się w strefie możliwej do zamieszkania. Oznacza to, że jest na tyle blisko gwiazdy centralnej i na tyle daleko od niej, że istnieje możliwość, że znajduje się tam woda w stanie ciekłym, a co za tym idzie, są tam warunki do powstania życia. Nie jest to jedyna taka planeta, którą odkryto, ta jednak znajduje się najbliżej nas, choć jest poza Układem Słonecznym.
Badania dotyczące Proximy b na pewno będą kontynuowane. Naukowcy planują nawet wysłanie tam bezzałogowego statku kosmicznego. Mają nadzieję, że na powierzchni planety znajduje się woda. Może się jednak okazać, że jest ona zawarta jedynie w atmosferze, o ile Proxima b ją posiada. Kolejną niewiadomą jest także to, czy planeta posiada pole magnetyczne, które mogłoby ją ochronić przed promieniowaniem gwiazdy Proxima Centauri.
10 faktów na temat Proximy b
Są jednak także rzeczy, które wiadomo na temat nowo odkrytej planety. Poznaj 10 ciekawostek.
- Astronomowie nie widzieli jeszcze bezpośrednich zdjęć Proximy b. Została ona wykryta po 16 latach analizowania materiałów teleskopowych, dotyczących gwiazdy Proxima Centauri, którą okrąża Proxima b.
- Planeta znajduje się 4,24 lat świetlnych od naszego Układu Słonecznego. To 266 tys. razy taka odległość jak pomiędzy Ziemią a Słońcem.
- Szacuje się, że Proxima b ma 4,9 mld lat. Otoczona jest czerwonymi promieniami Proxima Centauri, czyli czerwonego karła.
- Proxima b to planeta skalista o masie 1,3 raza większej od Ziemi. Okrąża ona gwiazdę Proxima Centauri w 11,2 dni.
- Proxima b i Proxima Centauri są od siebie oddalone jedynie o 6,44 mln km, co stanowi tylko 5 proc. dystansu pomiędzy Ziemią a Słońcem.
- Proxima Centauri jest czerwonym karłem, co oznacza, że jest nieco chłodniejsza od Słońca. Ze względu na to uważa się, że może istnieć na niej życie, choć jest bardzo blisko swojej gwiazdy centralnej. Planeta ta otrzymuje dwie trzecie energii od Proximy Centauri, czyli podobną ilość, co Ziemia od Słońca.
- Proxima b jest prawdopodobnie zablokowana pływowo. Oznacza to, że jedna strony planety cały czas otrzymuje światło dzienne, a druga pogrążona jest w tym czasie w ciemnościach. Gdyby Proxima b miała atmosferę, wtedy "nocna strona" otrzymywałaby choć część ciepła ze strony z wiecznym dniem.
- Planeta otrzymuje około 60 razy więcej promieniowania od swojej gwiazdy niż Ziemia od Słońca.
- Czerwone karły, takie jak Proxima Centauri, są bardzo aktywnymi gwiazdami, które potrafią wygenerować dużą ilość potężnych rozbłysków słonecznych.
- Proxima Centauri świeci dość słabo jak na standardy gwiazdy. Naukowcy uważają, że istnieje jedynie 1,5 proc. szans, że z Ziemi można by zobaczyć tranzyt Proximy b przed gwiazdą.
Autor: zupi/map / Źródło: financialexpress.com