Prawdopodobnie joga nie jest pierwszym, o czym pomyślicie, budząc się w Nowy Rok po sylwestrowych szaleństwach. Szkoda, ponieważ to właśnie ona może pomóc złagodzić dolegliwości wynikające z nadmiernego spożywania alkoholu.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Według Jamesa Dylana ze studia Akasha Yoga Montreal w Kanadzie kilka pozycji jogi wykonanych we wskazanej kolejności może poprawić kiepskie samopoczucie, jakie może dokuczać nam po nocy, w trakcie której często sięgaliśmy po alkohol.
Oto asany, które pomogą złagodzić kaca:
1. Pozycja dziecka
- Ta pozycja działa uspokajająco, ale jednocześnie stymuluje naturalną zdolność organizmu do wydalania toksyn poprzez zwiększenie przepływu krwi w kończynach i głowie oraz poprzez miękkie skompresowanie brzucha - wyjaśnił Dylan.
Jak to zrobić: usiądź tak, aby kontakt z podłożem miały piszczele i rozszerz nogi. Pochyl się i dotknij czołem podłoża, ręce luźno wyciągając przed siebie. Spędź w tej pozycji dowolną ilość czasu, przechodząc do następnej spokojnie i płynnie.
2. Kot/krowa
- Łagodne ruchy głową i plecami w tej pozycji wzmocnią proces detoksykacji, jaki uruchomiła pozycja dziecka, poprzez mobilizację układu sercowo-naczyniowego i zwiększenie przepływu krwi w całym ciele - wyjaśnił Dylan.
Jak to zrobić: aby z pozycji dziecka przejść do pozycji kota/krowy, należy płynnie przenieść ciężar ciała na nadgarstki i kolana, które nie powinny znajdować się równo na wysokości bioder, a nieco za nimi. Ta pozycja składa się z dwóch części:
- na wdechu unieś ramiona i szyję oraz biodra, wyginając plecy,
- na wydechu przyciągnij podbródek do klatki piersiowej, wyginając plecy w tzw. koci grzbiet.
Powtórz 3-5 razy.
3. Trójkąt (lub tzw. motylek)
- W tej pozycji przepływ krwi jest skierowany głównie do brzucha. (Ta asana - przyp. red.) znakomicie otwiera biodra, niwelując ewentualne napięcia i sztywności nabyte podczas snu - tłumaczył Dylan.
Jak to zrobić: z pozycji kota/krowy przejdź do pozycji siedzącej, zginając nogi w kolanach tak, aby zetknąć ze sobą obie stopy podeszwami i przyciągnąć je do siebie. Dla wygody usiądź na poduszce. Wytrzymaj w tej pozycji od minuty do dwóch.
4. Siad skrzyżny
- Siad skrzyżny angażuje układ trawienny i pobudza pracę narządów, w tym wątroby. Jego działanie można porównać do skręcania ręcznika w celu wyciśnięcia go z wody. Ta pozycja robi to samo z narządami, "wyciskając" z nich niepotrzebne toksyny i podkręcając procesy detoksykacji - wyjaśnił założyciel Akasha Yoga Montreal.
Jak to zrobić: usiądź, prostując obie nogi. Zegnij w kolanie tę, w stronę której będziesz się skręcać i, mając wyprostowane plecy, powoli zwróć się torsem w jej stronę, pomagając sobie tym ramieniem, którym będziesz "ciągnąć" się w stronę zgiętej nogi. Drugą rękę połóż za plecami w celu wsparcia się. Wytrzymaj w tej pozycji 5-8 pełnych oddechów na każdą stronę.
5. Pozycja na łódkę
- Ta pozycja wzmacnia brzuch i wywołuje silne uderzenia krwi do organów - zaznaczył Dylan. - Powinno się ją przyjmować jedynie wtedy, kiedy czujemy się nieco bardziej na siłach. Jeśli ledwo trzymasz się na nogach, lepiej ją odpuść - dodał.
Jak to zrobić: siedząc na podłodze unieś nogi i złap się pod kolanami, z tyłu ud. Wytrzymaj od trzech do pięciu oddechów.
6. Savasana
- To pozycja wprowadzająca ciało w stan głębokiego relaksu i pozwalająca na pełne odczucie przez nasze ciało dobroczynnych właściwości każdej z wcześniejszych pozycji - wyjaśnił Dylan. - Znakomicie wspomaga proces detoksykacji i naturalnie wycisza, minimalizując skutki kaca - dodał.
Jak to zrobić: połóż się, układając pod kolanami zwinięty ręcznik lub koc a dłonie układając wzdłuż ciała i odwracając dłonie wnętrzem do góry. Poleż minimum 10 minut (lub zdrzemnij się w tej pozycji).
Nie tylko asany
- Ta sekwencja daje najlepsze efekty w połączeniu z piciem sporej ilości wody - podkreślił Dylan, zaznaczając, że po jej zakończeniu należy zjeść pełnowartościowe śniadanie.
Pamiętaj - jeśli w trakcie wykonywania zaczniesz czuć ostry, kłujący ból w ciele, przestań ćwiczyć iwróć do pozycji wyjściowej. Spokojnie - jeśli nie jesteś poważnie chory, nie masz połamanych kości lub poważnych problemów ze stawami, to najprawdopodobniej zamiast kłującego bólu poczujesz ulgę.
Wypróbuj pięć innych skutecznych sposobów na kaca.
Autor: stella/map / Źródło: Huffington Post
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock