Jeżeli obcy istnieją, to czy uprawiają seks?

Kosmici. Wierzycie w nich?

Jedno z najbardziej nurtujacych nas pytań brzmi: czy oprócz nas jest jakieś inne życie we Wszechświecie? A jeśli obcy istnieją, to czy są podobni do nas? I tu pojawia się jeszcze większa zagwozdka: czy istoty pozaziemskie uprawiają seks?

Pytanie o seks obcych, choć wydaje się lubieżne, porusza ważną kwestię.

Skomplikowane rozmnażanie

Rozmnażanie płciowe jest trudnym przedsięwzięciem. Wymaga znalezienia partnera i przekonania go do udostępnienia własnego DNA, ryzykując zarażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową lub śmiercią zadaną przez drapieżnika podczas angażujących uwagę zalotów. I pomimo tych wszystkich starań, nie ma gwarancji, że działania te odniosą oczekiwany efekt i na świat przyjdzie potomstwo.

- Mimo wszystko mieszanie i dopasowywanie genomów jest strzelaniem na ślepo - powiedziała Sally Otto, dyrektor Centrum Badań Bioróżnorodności na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej. - Genom potencjalnych rodziców spełnił swoją rolę w środowisku, w którym żyją, gdyż przetrwali aż do etapu reprodukcji. Jednak, jeśli zmieszasz ten genom z genomem innego osobnika, to nie masz pojęcia, czy takie połączenie ma szansę przetrwać i czy będzie zdrowe - dodaje.

Ten sposób rozmnażania jest na Ziemi bardzo powszechny. Dlaczego kosmici mieliby nie wybrać tej samej drogi rozwoju?

W parze czy w pojedynkę?

Nie każdy proces reprodukcji na Ziemi zachodzi podczas seksu. Ameby i drożdże nie potrzebują partnerów do stworzenia potomstwa, tak jak wiele innych bezkręgowców. Jednak przypadki niepokalanego poczęcia odnotowywano także wśród dużo bardziej złożonych organizmów: waranów, żmij i rekinów.

Ameby istnieją na Ziemi co najmniej miliard lat. Przez długi czas naukowcy sądzili, że są całkowicie bezpłciowe. Dopiero w 2011 roku badacze z Uniwersytetu w Massachusets ogłosili, że organizmy te posiadają płeć.

W rzeczywistości zamiana genów jest normą dla ziemskich organizmów. Jak mówi Otto, bakterie nie mają płci, jednak zdobywają nowe DNA przez połykanie innych bakterii lub poprzez infekcje wirusowe. A to zwiększa zróżnicowanie genetyczne, podnosząc w ten sposób szanse na przetrwanie.

Wpływ środowiska

Jak powiedział Otto, to możliwe, że rozmnażanie płciowe powstało wraz z rozwojem komórek eukariotycznych, których wewnętrzne membrany zapobiegają przypadkowemu przyswajaniu DNA.

A więc decydującą kwestią dotyczącą płci obcych może być budowa ich komórek.

- Płciowość jest bardzo korzystna dla organizmów, gdyż środowisko rzadko jest statyczne - wyjaśnił Otto. - Potomstwo może stawiać czoła wyzwaniom, które nie były znane rodzicom - dodaje.

Gdyby obcy żyli na planecie, gdzie jest ciągle taka sama pogoda i temperatura oraz inne czynniki środowiskowe, reprodukcja płciowa nie przynosiłaby żadnych korzyści.

Jednym z niekorzystnych czynników na obcej planecie mogłyby być pasożyty. Dzięki rozmnażaniu płciowemu można się przeciwko nim uzbroić w długim procesie ewolucji.

Wiele organizmów zmienia sposób rozmnażania w zależności od tego czy panujące warunki są sprzyjające, czy też nie.

Niektóre mszyce klonują się bezpłciowo, gdy dostęp do pożywienia jest nieograniczony. Jak poinformował Otto, klonujące się mszyce mogą urodzić dzieci, które w środku już mają swoje własne dzieci, jak w rosyjskiej matrioszce. To przyspiesza rozwój gatunku. Kiedy dostępność pożywienia zmniejsza się, organizmy przestawiają się na rozmnażanie płciowe.

Wariacje seksualne na Ziemi

Jeśli nawet kosmici uprawiają seks, może on się znacznie różnić od tego, który znamy z filmów dla dorosłych.

Przyjrzyjmy się stosunkom płciowych rożnych ziemskich organizmów. Ameby dzielą pakiety materiału genetycznego i rekombinują je z innymi amebami. Obojnacze nicienie C. elegans ocierają się o drugiego osobnika, odnajdują jego srom i wbijają podłużną strukturę, by wprowadzić nasienie.

Nawet seks bliższych nam zwierząt mógłby wydać się co najmniej dziwny. Torbacz Chutliwiec, mieszkający w Australii i Nowej Gwinei, spółkuje w szale przez około dwa tygodnie. Samce zastawiają zasadzkę na samice, z którymi kopulują do 14 godzin. Tak duży wysiłek często prowadzi do krwotoków wewnętrznych u samców i utraty wszystkich funkcji układu immunologicznego. Natomiast samce hien muszą dosiadać samic z dużą ostrożnością, ponieważ ich łechtaczki są tak duże, że przypominają penisy. Wśród nietoperzy zdarza się, że samce stymulują narządy płciowe samic swoimi językami.

Czy kosmici uprawiają seks?

Biorąc pod uwagę tę szeroką gamę zachowań seksualnych, kosmici mogą (choć nie muszą) uprawiać seks. Istnieje tyle sposobów rozmnażania, że nie byłoby nic dziwnego w tym, gdyby ich sposób rozmnażania był inny od tych, które znamy u różnych gatunków na Ziemi.

Wszechświat jest ogromny. Kto wie, jak wiele tajemnic skrywa przed nami. Zobacz 4 mld lat na 2-minutowym filmie:

Prawie 14 mld lat ewolucji Kosmosu w symulacji naukowców z MIT
Prawie 14 mld lat ewolucji Kosmosu w symulacji naukowców z MITMark Vogelsberger

Autor: ab/mab / Źródło: livescience.com

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2024. Do Polski zmierza powietrze z południa, dzięki któremu przez kilka dni temperatura miejscami będzie przekraczać 25 stopni. Zrobi się gorąco, jednak zawita do nas także więcej chmur, z których część może okazać się burzowa. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę pogody na majówkę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Niedźwiedzie mogą stanowić zagrożenie dla turystów, którzy planują wypoczynek w Bieszczadach. W kilku podkarpackich miejscowościach w tym roku dochodziło już do incydentów z udziałem tych ssaków. Jak tłumaczyli eksperci, wybudzone ze snu zimowego zwierzęta mogą być rozdrażnione.

W Bieszczadach łatwiej je spotkać niż jelenie. Leśnicy ostrzegają: mogą być rozdrażnione

W Bieszczadach łatwiej je spotkać niż jelenie. Leśnicy ostrzegają: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

Trwa ocena szkód wyrządzonych przez tornada, jakie w sobotnią noc przeszły nad częścią Stanów Zjednoczonych. W miejscowości Minden w stanie Iowa żywioł zniszczył prawie połowę budynków. Mieszkańcy opowiadali, że niektóre domy zostały po prostu zmiecione z powierzchni ziemi.

Tornado rozszarpało pół miasta. "Dom całkowicie zniknął z powierzchni ziemi"

Tornado rozszarpało pół miasta. "Dom całkowicie zniknął z powierzchni ziemi"

Źródło:
PAP, Reuters, Des Moines Register

Trąba powietrzna przeszła nad chińskim Kantonem, przyczyniając się do śmierci co najmniej pięciu osób. Jak podały lokalne media, żywioł uszkodził ponad 140 budynków. Prowincja Guangzhou, w której leży miasto, jest od ponad tygodnia nawiedzana przez burze z ulewami.

Uderzył wiatr, zaczęły sypać się iskry

Uderzył wiatr, zaczęły sypać się iskry

Źródło:
PAP, CNN, Xinhua

IMGW ostrzega przed zagrożeniami meteorologicznymi. W południowej Polsce obowiązują alarmy przed roztopami, które utrzymają się nawet do środy. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

Alarmy IMGW. Sprawdź, gdzie należy uważać

Alarmy IMGW. Sprawdź, gdzie należy uważać

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Niedziela w całym kraju zapowiada się pogodnie. Na termometrach zobaczymy od 20 do 24 stopni. Lokalnie może powiać silniejszy wiatr.

Pogoda na dziś - niedziela 28.04. To będzie ciepły i pogodny, ale miejscami wietrzny dzień

Pogoda na dziś - niedziela 28.04. To będzie ciepły i pogodny, ale miejscami wietrzny dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trwa akcja poszukiwawcza ludzi, którzy próbowali przekroczyć ciężarówką wezbraną rzekę Kwa Muswii na południu Kenii. Do tej pory znaleziono 11 żywych osób i siedem martwych.

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Bogocie, stolicy Kolumbii, w domu mieszka rodzina z ponad 20 krowami. Warunki, w jakich są przetrzymywane, pozostawiają wiele do życzenia. Sprawą zainteresowały się lokalne władze oraz organizacje ochrony praw zwierząt.

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Źródło:
noticiascaracol.com, El Pais, tvnmeteo.pl

Brytyjski turysta został zaatakowany przez rekina w Trynidadzie i Tobago - poinformowały w sobotę brytyjskie media. 64-letni mężczyzna przebywa na oddziale intensywnej terapii. Do ataku doszło zaledwie 10 metrów od brzegu.

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Źródło:
BBC, PAP

W ciągu ostatnich lat narażenie antarktycznej fauny i flory na szkodliwe działanie promieni słonecznych wzrosło - donosi międzynarodowy zespół naukowców, dodając, że zwierzęta i rośliny muszą sobie z tym zagrożeniem radzić. Wszystko przez dziurę ozonową, która potrafi niezwykle długo utrzymywać się nad najzimniejszym kontynentem.

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Źródło:
nature.com, BBC

Wysoce zjadliwego wirusa ptasiej grypy (HPAI) wykryto u delfina butlonosego z Florydy. Jest to pierwszy taki udokumentowany przypadek - donoszą naukowcy z University of Florida.

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Źródło:
phys.org

Dwuletniej orce, uwięzionej od miesiąca w zatoce wyspy Vancouver, udało się samodzielnie pokonać piaszczystą płyciznę dzielącą zatokę od otwartych wód Pacyfiku - przekazały w piątek kanadyjskie media. Akcja ratunkowa ssaka morskiego trwała od początku kwietnia.

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

Źródło:
AP News, PAP, The Guardian

W Szwajcarii trwa wielkie odśnieżanie zamkniętych na okres zimowy alpejskich dróg. W kantonie Gryzonia rozpoczęło się udrażnianie przełęczy San Bernardino. Praca jest niełatwa - operatorzy sprzętu muszą uważać między innymi na schodzące lawiny.

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Źródło:
fm1today.ch

Fala upałów nawiedziła południowe i wschodnie Indie. W czwartek temperatura wzrosła miejscami powyżej 40 stopni Celsjusza. Nie zniechęciło to jednak obywateli głosujących w wyborach, które obecnie odbywają się w części dotkniętych przez upały regionów.

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Źródło:
Reuters, CNN, IMD

Emocje kur domowych można wyczytać z ich... skóry. Jak pokazało badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców, zwierzęta te czerwienieją, znajdując się w pewnych sytuacjach. Odkrycie może pomóc nam oceniać, w jakim stanie psychofizycznym są zwierzęta, co jest szczególnie ważne dla dobrostanu gatunków hodowlanych.

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Źródło:
INRAE

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas sfotografowała powierzchnię Czerwonej Planety. Na zdjęciu widać coś na kształt chmary pająków.

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Źródło:
ESA,cbsnews.com

Dynamicznie zmieniająca się pogoda zepsuła początek sezonu szparagowego w Polsce. - Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce - powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga Marian Jakobsze.

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

Źródło:
PAP

Wysoko w Tatrach panuje jeszcze zimowa aura. Na Kasprowym Wierchu leżą 93 centymetry śniegu. - Takich warunków narciarskich pod koniec kwietnia to chyba jeszcze nie było - powiedział Maciej Stasiński, reporter TVN24.

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

Źródło:
TVN24, TPN, TOPR

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters