Masz silne nogi? Prawdopodobnie w takim razie masz zdrowy mózg, twierdzą naukowcy.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Aktywność fizyczna ma dla ciała i umysłu zbawienne działanie: usprawnia pracę mózgu i spowalnia związane z wiekiem pogorszenie się jego kondycji, zachowując jego zdolność do zapamiętywania i logicznego myślenia. Wykazano, że aktywność fizyczna jest powiązana z kondycją mięśni i tak zwaną ostrością umysłu, nawet w przypadku ludzi starszych.
Czynniki zmienne
Jednakże badania wykazały, że niektórzy mają więcej szczęścia niż inni, rodząc się z bardziej rozwiniętym mózgiem, aniżeli inni. Warunkuje to nie tylko indywidualna dla każdego pula genów, ale również środowisko, w jakim przyszło nam się wychowywać. Te dwa czynniki wpływają na ludzki umysł w równym stopniu co aktywność fizyczna. Jednakże, te dwa czynniki - pula genów i środowisko, w jakim przyszło dorastać - warunkują również nasze podejście do do aktywności fizycznej i kształtują je.
W dużym skrócie: środowisko i geny mogą totalnie namieszać w naukowych eksperymentach. Dlatego bliźnięta są niezwykle cennym materiałem do badań dla naukowców. Zwykle dorastają w tym samym środowisku i jeśli są podobni jak dwie krople wody to mają ten sam pakiet genów. Jeśli jednak z czasem bliźnięta zaczynają się różnić pod względem kształtu ciała i bystrością umysłu, to mało prawdopodobnym, według naukowców, jest fakt, że to środowisko i pula genów są czynnikiem determinującym taki stan rzeczy. Bardziej prawdopodobnym staje się fakt, że to styl życia, w tym stosunek do aktywności fizycznej, jest istotniejszy.
Loteria genetyczna
Dr Claire Steves, wykładowca King’s College London zajmujący się bliźniętami został poproszony o zgłębienie tematu na przykładzie bliźniąt. Skupił się na... ich mięśniach ud. Dlaczego? Ponieważ te największe mięśnie w ludzkim organizmie uznaje się za wskaźnik zdrowego starzenia się. Pewne badania wykazały, że osoby starsze dysponujące silnymi mięśniami ud mimo starzenia są w lepszej kondycji, zarówno fizycznej, jak i psychicznej, niż ich rówieśnicy o stosunkowo słabych mięśniach. Wykazują się również bystrzejszym umysłem, co udowodniono w badaniach.
Jednak w tamtych badaniach naukowcy nie byli jednak w stanie jednoznacznie określić, czy wynika to z faktu, że niektórzy "wygrali na genetycznej loterii", czy to wynik tego, że byli bardziej aktywni fizyczni. Dlatego postanowiono zgłębić temat na przykładzie bliźniąt.
Cenne pary
Grupa, dzięki której dowiedziono wspomnianych faktów składała się z 162 par zdrowych bliźniaczek w średnim wieku, pośród których tylko część nie była do siebie podobna jak dwie krople wody.
Wybierano tylko te pary, które 10 lat wcześniej przeszły do celów naukowych komputerowe badanie pamięci i ocenę zdolności myślenia oraz poddały się badaniom oceniającym stan ich metabolizmu oraz kondycję ich mięśni nóg, tj. jaką dysponują siłą i jaką prędkość mogą uzyskać. Skupiano się tylko na wynikach pomiarowych, ze względu na możliwość przekłamań w wywiadzie. Bliźnięta, które przebadano i wybrano poproszono, aby ponownie stawiły się na tych samych badaniach. 20 parom bliźniąt ponadto wykonano pełny skany mózgu.
10 lat pomiędzy
Dysponujący aktualnymi wynikami i tymi sprzed dekady naukowcy porównali je ze sobą. Okazało się, że spośród 324 badanych bliźniąt te, które miały najsilniejsze nogi dekadę wcześniej miały najmniejszy spadek tak zwanej jasności umysłu, nawet jeśli podczas badań wykazano, że ich dieta była bogata w tłuszcz, miały wysokie ciśnienie i nieregularny poziom cukru we krwi.
Różnice były szczególnie wyraźne w zestawieniu wyników par. Jeśli jedna z bliźniaczek miała silniejsze nogi od drugiej dekadę temu, była wyraźnie bystrzejsza od swojej słabszej siostry. W testach silniejsza z sióstr wypadała średnio o 18 proc. lepiej. - Na skanach mózgu wykazano, że mózg silniejszej w nogach siostry był "gęstszy", a pustych przestrzeni w jego strukturze było znacznie mniej niż w mózgu słabszej - zauważył dr Steves.
Mięśnie "fabryką" dobrych rzeczy?
Badacz zastrzegł, że choć badanie nie było nastawione na wyjaśnienie tej relacji, podejrzewa, że to wynik substancji chemicznych produkowanych przez mięśnie, korzystnie wpływających na kondycję mózgu. Przyznal również, że jest "zaskoczony siłą ustaleń", dających tak jednoznaczny dowód istniejącego powiązania pomiędzy masą mięśniową a stanem mózgu.
Autor: stella/rp / Źródło: The New York Times
Źródło zdjęcia głównego: shuterstock