Trudności z zasypianiem? Wybudzasz się w trakcie snu? Męczy Cię chrapanie partnera lub własne? Z naszymi radami w smaczny sposób rozwiążesz wszystkie swoje problemy ze snem.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Problemy ze snem potrafią wykończyć i odebrać wszelką radość z życia. Bo jak tu się z czegoś cieszyć, być produktywnym i sprawnie wywiązywać się ze swoich obowiązków, gdy podpieramy się rzęsami o blat biurka? Niewyspani stajemy się drażliwi, spada nam odporność, zaburza się metabolizm i szarzeje nam cera, co w połączeniu z podkrążonymi oczami jest podwójnie niekorzystnym zestawem. Nie sposób więc czuć się dobrze.
Ale rozwiązaniem problemu wcale nie muszą być ziołowe specyfiki z apteki czy przepisywane przez lekarza silne tabletki nasenne. Problem można rozwiązać odpowiednim jedzeniem. Victoria Dawson Hoff z amerykańskiej redakcji magazynu "Harper's Bazaar" przygotowała zestawienie, co jeść, aby rozwiązać konkretny problem.
By łatwiej się zasypiało...
- Melatonina pomaga w przestawieniu się organizmu na optymalny stan, w którym zasypiamy - wyjaśnił dr Steven Feinsilver, zawodowo zajmujący się snem. Dlatego, jak wyjaśnił, doskonałą przekąską do wieczornej lektury w łóżku będą wiśnie, czereśnie albo... pestki dyni. Są bowiem bogate w magnez, który indukuje głębszy sen poprzez dobroczynne oddziaływanie na mięśnie, rozluźniając je.
Mający problem z zasypianiem bezkarnie mogą przyrządzać sobie popcorn, byle bez masła i kosmicznej ilości soli. Dostarczy bowiem organizmowi tryptofan aminokwasu, który wzmacnia wydzielanie się serotoniny, czyli neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za dobry sen. Jednakże dorzucając masło i sól to może i łatwiej zaśniemy, ale na pewno się z tego snu wybudzimy.
Aby się nie wybudzać...
Czasami nie zasypianie jest kłopotliwe, ale przespanie całej nocy. Jeśli budzisz się z konieczności skorzystania z toalety to masz odpowiedź - pijesz zbyt dużo płynów przed snem. Jeśli budzi Cię głód to odpowiedź jest równie banalna, bo to oznacza, że ostatni posiłek jesz zbyt wcześnie.
Aby poziom cukru we krwi był stabilny i nie dochodziło do nadmiernego spadku powodującego wybudzenia zjedz najpóźniej na mniej więcej 2 godziny przed zaśnięciem.
Dietetycy jako ostatnią przekąskę przed snem proponują jabłko z np. masłem migdałowym, które dostarczy optymalnej ilości glukozy. Dobrą przekąską są morele bogate w witaminę C redukującą stres oraz szparagi, zawierające kwas foliowy łagodzący ewentualny niepokój.
Aby nie mieć koszmarów...
Jeśli notorycznie dręczą Cie koszmary to rozwiązaniem problemu może być żywność dostarczająca magnezu, który uspokaja zbyt bujną wyobraźnię. A magnezu dostarczy awokado i zielone liście szpinaku czy kapusta. Unikaj natomiast sera, bo zawiera peptydy opioidowe podkręcające wyrzuty endorfin do mózgu, co pobudza wyobraźnię.
Jeśli pragniesz wyrazistszych snów...
... to śmiało, nie rezygnuj z sera, peptydy opioidowe sprawią, że sny będą intensywniejsze. Wyobraźnię pobudzi także witamina B6, którą znajdziesz w tuńczyku oraz w bananach.
Gdy spać przeszkadza chrapanie...
Z powodu chrapania cierpią wszyscy, którzy to słyszą. Ale zamiast magicznych ziół, nalewek, aptecznych suplementów wzbogać dietę o cytrusy ponieważ dowiedziono, że witamina C redukuje tę przypadłość. Zjedzenie połowy grejpfruta z odrobiną cukru kokosowego może nie pomoże jeszcze tej samej nocy, ale praktykowane co wieczór - tak.
Czego unikać?
Możesz się kłócić i utrzymywać, że kieliszek czerwonego wina lub małe piwo wzmaga senność, my i tak to odradzamy. Alkohol nie jest dobrym pomysłem, mimo że łatwiej usnąć czując lekki szum w głowie.
- Zdecydowanie obniża jakość snu, a wzmacnia tendencję do głośnego chrapania oraz może wywołać albo dodatkowo zaostrzyć groźny bezdech senny - przestrzegł dr Feinsilver. Z oczywistych powodów także kawa nie będzie korzystna, więc lepiej po południu przestawić się na np. zieloną herbatę.
Podobnie niedobrze na sen zrobią słodkie desery po obiedzie. Spowodują, że w środku nocy poziom cukru we krwi spadnie zbyt nisko. Poza tym są bardzo kaloryczne, więc lepiej zupełnie z nich zrezygnować na rzecz tych, których słodycz pochodzi z naturalnych cukrów obecnych w składnikach.
Autor: stella/mab / Źródło: Harper's Bazaar
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock