Najnowsze

Jakie zwierzę przyszło na świat w zoo we Wrocławiu? Zagadka rozwiązana

Najnowsze

tvn24Mrównik urodził się w zoo we Wrocławiu

Po tym, jak opublikowaliśmy zagadkę wrocławskiego zoo, na naszych forach zawrzało. Typowaliście, że zwierzę, które właśnie przyszło na świat, to mrównik, tapir bądź kapibara.

Maluch, nad którego rodzajem się głowiliście m.in. w Kontakcie 24 to... mrównik afrykański nazywany prosięciem ziemnym.

Przypomina kosmitę

Więcej o maluchu opowiedział w czwartek na konferencji prasowej dyrektor wrocławskiego zoo Radosław Ratajszczak.

- To zwierzę, które przypomina najbardziej jakiegoś kosmitę - przyznał Ratajszczak. - Nie ma odpowiednika w żadnej innej grupie ssaków. Wygląda bardzo zadziwiająco jako dorosłe, a jako maleństwo to już w ogóle - dodał.

Jak zaznaczył dyrektor zoo, to gatunek trudny w chowie i hodowli, a także rzadki w ogrodach zoologicznych.

- Zwierzę w ogrodach zoologicznych bardzo rzadkie i bardzo rzadko się rozmnażające. W Europie w tej chwili są w 19 ogrodach zoologicznych, w zeszłym roku urodziło się pięć młodych, nie wszystkie się odchowały - powiedział dyrektor ZOO Wrocław i dodał, że ma nadzieję, że tego osobnika uda się odchować i będzie podtrzymywał populację w hodowli.

Dyrektor wrocławskiego zoo o małym mrównikutvn24

Zdrowo rośnie

Choć poród mrównika we wrocławskim zoo był trudny, obecnie sytuacja jest opanowana. Opiekun zwierzęcia musiał nie tylko pomóc mu w przyjściu na świat, ale również przez godzinę przywracać jego funkcje życiowe.

- Teraz mrównik ma się zdrowo, prawidłowo się rozwija - powiedział dyrektor i dodał, że zwierzę ma już tydzień. - Niestety w naturze jest coraz mniej mrówników, nikt nawet nie wie ile, bo ich tryb życia jest tak dziwny. Są typowo nocne, wychodzą ze swoich nor dopiero gdy jest bardzo ciemno. Stąd te wielkie uszy, to jest ich podstawowe źródło orientacji w terenie - mówi Ratajszczak i dodaje, że dzięki nim zwierzęta te są w stanie usłyszeć larwę owada znajdującą się nawet metr pod ziemią.

Pochodzi z Afryki

W naturalnym środowisku mrównik występuje w Afryce na sawannie. Zwierzę to prowadzi samotniczy tryb życia. Długość ciała osobnika średnio wynosi 160 centymetrów, a ogon dodaje kolejne 55 cm. Waga dorosłego mrównika dochodzi do 65 kg. Zwierzę ma duże pazury służące do rozkopywania kopców termitów. Jest przy tym bardzo silne.

Mrówniki żywią się mrówkami lub termitami i są aktywne nocą. Kopią nory długości do 10 m. Mają sztywną sierść i charakterystyczny wygięty ku górze grzbiet. W nosie rosną im gęste włosy, chroniące przed zatkaniem w czasie kopania. Co ciekawe - zwierzę to nie ma nic wspólnego z powszechnie znanym mrówkojadem, który występuje w Ameryce Południowej, Środkowej i w północnych regionach Ameryki Południowej. Mrówniki należą do ssaków z rodziny łożyskowych. Są, jak podkreślają eksperci, trudne w hodowli i występują w nielicznych ogrodach zoologicznych na całym świecie.

Nowy mieszkaniec wrocławskiego zoo

Autor: map / Źródło: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości