Najnowsze

Jaka będzie zima 2021/22? IMGW podał eksperymentalną prognozę pogody na listopad, grudzień i styczeń

Najnowsze

Autor:
dd
Źródło:
IMGW
"Białe święta w naszym klimacie są, niestety, rzadkością"Fakty TVN
wideo 2/7
Piękna zima w Polsce

Synoptycy IMGW przygotowali długoterminową, eksperymentalną prognozę pogody na listopad i grudzień 2021 roku oraz styczeń 2022 r. Jaka będzie miesięczna średnia temperatura, a jaka suma opadów atmosferycznych w tych miesiącach? Sprawdź, co przewiduje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Listopad to ostatni miesiąc meteorologicznej jesieni. Grudzień rozpoczyna meteorologiczną zimę, która potrwa do końca lutego. Kalendarzowa zima rozpocznie się 22 grudnia. Synoptycy IMGW przygotowali prognozę na listopad i grudzień 2021 r. oraz styczeń 2022 r.

Pogoda na listopad 2021. Prognoza długoterminowa

Jak przewidują synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w listopadzie na obszarze całej Polski średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej mieścić się będzie w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy, co oznacza, że opadów będzie więcej.

Jak zaznaczają synoptycy, norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla listopada jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy dla prezentowanych w prognozie miast jest średnio wyższa o 1 stopień Celsjusza, a górna granica o 0,7 stopnia C.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na listopad 2021 r. dla wybranych miast w PolsceIMGW
Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla listopada z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na listopad 2021 r.IMGW

Pogoda na grudzień 2021. Prognoza długoterminowa

Według eksperymentalnej prognozy IMGW pod względem średniej miesięcznej temperatury powietrza oraz opadów atmosferycznych grudzień w całej Polsce najprawdopodobniej pozostanie w normie.

Jak dodali synoptycy, norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla grudnia jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy dla prezentowanych w prognozie miast jest średnio wyższa o 0,6 st., a górna granica o 0,8 st. C.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na grudzień 2021 r. dla wybranych miast w PolsceIMGW
Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla grudnia z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na grudzień 2021 r.IMGW

Pogoda na styczeń 2022. Prognoza długoterminowa

A jaki może być pierwszy miesiąc nowego roku? Średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych w styczniu 2022 zdaniem IMGW na obszarze całego kraju najprawdopodobniej będą utrzymywać się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. To oznacza, że styczeń 2021 będzie bardziej mokry i ciepły niż zazwyczaj.

Według synoptyków norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla stycznia jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy dla prezentowanych w prognozie miast jest średnio wyższa o 0,4 st. C, a górna granica o 0,3 st. C.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na styczeń 2022 r. dla wybranych miast w PolsceIMGW
Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla stycznia z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na styczeń 2022 r.IMGW

Co oznaczają pojęcia "powyżej normy", "poniżej normy" oraz "w normie"?

Jak podają synoptycy, w IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza i miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury lub miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej. 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę bądź sumę opadów w klasie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych "powyżej normy" - tłumaczą eksperci.

Gdy przewidywana jest przez IMGW średnia temperatura lub suma opadów:

- powyżej normy - można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy lub bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,

- poniżej normy - można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,

- w normie - można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.

Jak interpretować pojęcia "powyżej normy" i "poniżej normy" w prognozach?

Jak podaje Instytut, prognoza listopada, grudnia i stycznia ze średnią temperaturą powietrza "powyżej normy" nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 15 st. C. a prognoza ze średnią "poniżej normy" np. dni z temperaturą minimalną poniżej -5 st. C. Jednocześnie prognoza średniej temperatury "poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 15 st. C, a prognoza "powyżej normy” dni z temperaturą minimalną poniżej -5 st. C.

"Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąc, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognoza listopadowej, grudniowej i styczniowej sumy opadów "powyżej normy" nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu. Równocześnie prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz)" - pisze IMGW.

Autor:dd

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/IMGW

Pozostałe wiadomości