Mówi się, że piorun uderzył człowieka, ale nigdy nie podaje się w jaki sposób. Okazuje się, że istnieje wiele możliwości, w jaki błyskawica dociera do ludzkiego organizmu. Żaden nie jest mniej niebezpieczny od drugiego, a każdy może doprowadzić do śmierci.
1. Uderzenie bezpośrednie
Osoba, którą bezpośrednio sięgnie błyskawica, staje się częścią głównego kanału wyładowania pioruna. Najczęściej takie uderzenie występuje, gdy znajdujemy się na otwartej przestrzeni. Uznaje się, że ten rodzaj uderzenia nie jest aż tak powszechny jak inne, ale za to jest najbardziej zabójczy dla człowieka. Bezpośrednie trafienie błyskawicy powoduje, że prąd kieruje się wzdłuż i nieco powyżej warstwy skóry, a część energii trafia do wnętrza ciała, głównie do systemu nerwowego i układu sercowo-naczyniowego. Takie trafienie w najlepszym przypadku prowadzi do oparzeń, a w najgorszym do śmierci.
2. Uderzenie z obiektu na człowieka
W tym przypadku piorun bezpośrednio trafia w wyższy obiekt, w pobliżu którego się znajdujemy. Porażenie "przeskakuje" na człowieka. Jest to przykład na to, że podczas burzy nie warto chować się pod drzewami, szczególnie tymi stojącymi samotnie. Najczęściej piorun przeskakuje na osobę, kiedy ona znajduje się około 30-60 centymetrów od obiektu, trafionego przez błyskawicę.
3. Porażenie z podłoża
Gdy piorun uderzy w drzewo lub inny obiekt, wyzwala dużo energii, która przenosi się po gruncie. Tworzy się prąd w podłożu, który może porazić człowieka. Co ciekawe, prąd przechodzi nie tylko przez ziemię, ale także przez podłogi, które mają zdolność do przewodzenia energii elektrycznej. W ten sposób często ofiarami stają się zwierzęta w gospodarstwie.
4. Przewodzenie
Piorun jako energia może podróżować na dalekie odległości m.in. w drutach lub innych materiałach przewodzących. Metal nie przyciąga błyskawic, ale stwarza dla nich pewną ścieżkę. Z tego względu nawet w pomieszczeniach zamkniętych nie jesteśmy bezpieczni od porażenia piorunem. Wiele sztucznych materiałów bez problemu przewodzi prąd. W rezultacie podczas burz powinniśmy wystrzegać się metalowych obiektów.
5. "Odseparowany" piorun
Ostatni sposób w jaki piorun może porazić człowieka przypomina "odseparowaną" błyskawicą od głównego rdzenia wyładowania. Jest to najrzadziej spotykany rodzaj uderzenia pioruna w człowieka. Błyskawica tworzy się dzięki strumieniom naładowanych cząsteczek elektrycznych zarówno od chmury, jak i od podłoża, przy czym od ziemi wiązek takiego typu jest więcej. Jeśli człowiek znajduje się w obszarze jednego takiego strumienia i dochodzi do wyładowania, prąd go porazi.
Na filmie po kolei przedstawione są wszystkie omówione wyżej rodzaje uderzeń pioruna w człowieka.
Autor: AD/rp / Źródło: NOAA
Źródło zdjęcia głównego: NOAA