Temperatura ma duży wpływ na zachowanie samochodu. Ale ciepła pora roku to nie tylko upały, ale także burze i gradobicia. Zobacz, jak ochronić przed nimi samochód.
O ile pielęgnacja i sposoby zabezpieczania naszego pojazdu zimą są dobrze znane, latem nie do końca wiemy, jak chronić samochód przed zgubnymi skutkami pogody. Dziennikarz TVN Turbo radzi, na co zwrócić szczególną uwagę.
- Są dwie podstawowe rzeczy, na które może wpłynąć upadł. Pierwsza z nich to układ chłodzenia, a druga: klimatyzacja - mówi Kacper Jeneralski z TVN Turbo.
Układ chłodzenia
Układ chłodzenia w pojeździe jest bardzo istotny. Dzięki niemu silnik jest utrzymywany w optymalnej temperaturze, a samochód poprawnie funkcjonuje. Nieprawidłowe działanie lub uszkodzenie układu chłodzenia może mieć zgubny wpływ na nasze auto, szczególnie latem. Układ chłodzenia odpowiada bowiem za ochładzanie silnika, który rozgrzewa się do wysokiej temperatury.
- Latem sporo osób, przy tworzących się większych korkach, ląduje na poboczu z przegrzanym silnikiem - mówi Jeneralski.
Według dziennikarza TVN Turbo, często dzieje się tak dlatego, że różne części układu chłodzenia mogą zepsuć się w trakcie zimy. Wtedy, gdy jest zimno, usterki możemy po prostu nie zauważyć. Warto zatem przed rozpoczęciem ciepłej pory roku udać się do serwisu na przegląd samochodu. Można także sprawdzić samemu, czy poszczególne elementy układu działają. Należy zwrócić uwagę na wentylator chłodnicy, czyli wiatrak oraz na termostat.
Sprawna klimatyzacja
Drugim samochodowym problemem w ciągu lata jest klimatyzacja. Gdy jest gorąco, korzystamy z niej regularnie, czasem już od wczesnej wiosny. Trzeba więc pamiętać, by odpowiednio często ją serwisować. Przede wszystkim należy systematycznie wymieniać filtr i ją odgrzybiać. Układ mający na celu chłodzenie wnętrza samochodu i polepszanie komfortu jazdy może bowiem bardzo negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Często wydaje nam się, że wszystko działa poprawnie. Jednak jeśli w samochodzie utrzymuje się nieprzyjemny zapach lub powietrze nie jest ochładzane w wystarczającym stopniu, należy sprawdzić klimatyzację. Czasem może się wydawać, że wszystko działa, jednak jeśli wciąż mamy katar, to także znak, że z klimatyzacją coś może być nie w porządku. Wtedy należy udać się do serwisu na jej przegląd.
Warto zrobić to nie tylko ze względu na filtr i odgrzybianie. W klimatyzacji znajduje się bowiem czynnik chłodzący i może dojść do jego wycieku. A jest on istotny, ponieważ pomaga przy sprawnej pracy układu. Im jest go mniej, tym chłodzenie może mniej sprawnie działać i jak mówi Jeneralski, "ryzykujemy, że zatrzemy klimatyzację".
Upał nie służy także akumulatorom. Jak każda bateria, gdy jest gorąco szybciej się rozładowuje. Dlatego warto regularnie sprawdzać jego działanie w serwisie.
Burze i gradobicia
Oprócz wysokiej temperatury i groźnych dla nas grzybów, znajdujących się w klimatyzacji, latem często występują burze. Niebezpieczne są szczególnie te, podczas których pojawia się gradobicie.
- Przed gradem trudno się uchronić - twierdzi dziennikarz TVN Turbo.
Istnieją różne sposoby na zapobieganie zniszczeniom, które może wywołać nawałnica. Jeśli widzimy, że zbliża się burza, możemy położyć na samochodzie koc, który zmniejszy siłę uderzenia lodowych kul. Najskuteczniejszym sposobem jest jednak schowanie samochodu do garażu lub, jeśli nie mamy takiej możliwości, udanie się na kryty parking. Nie należy jednak chować auta pod drzewem, ponieważ silny wiatr może łamać gałęzie i próbując uchronić nasz pojazd, wyrządzimy nieświadomie jeszcze więcej szkód.
Poza ochroną samochodu, my także powinniśmy latem na siebie uważać. Wysoka temperatura sprawia, że chętniej wychodzimy na świeże powietrze, by korzystać z promieni słońca. Nie zawsze jest to bezpieczne dla naszego zdrowia. Zobacz jak bezpiecznie się opalać.
Autor: zupi/jap / Źródło: tvnmeteo.pl, metromile.com, carcare.org
Źródło zdjęcia głównego: Pixabay (CC-BY-SA) / Hans