Lenistwo to stan ducha, umysłu czy ciała? Kiedy nam służy, a kiedy przeszkadza? Jak z nim walczyć i czy warto? O tym wszystkim opowiada gość "Studia Active" psycholog sportu, Tomasz Kurach.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Leżysz na plaży i nic nie robisz. Dobrze czy źle? Dobrze, jeśli to odpoczynek, źle, jeśli w tym czasie powinieneś robić coś zupełnie innego. - Lenistwo to bowiem zaniechanie ważnej czynności, a nie nic nierobienie - podkreśla psycholog sportu, Tomasz Kurach.
Jak odpędzić lenia
Jeśli to właśnie w wakacje postanowiliśmy, że będziemy się ruszać i zaczniemy uprawiać sport, to musimy stworzyć dobry plan. Bez niego ani rusz. Na czym taki plan polega?
Najpierw wybieramy dyscyplinę sportu, którą będziemy uprawiać, np. bieganie. Następnie stawiamy sobie konkretne, realne i małe cele, np. chcę biegać dwa razy w tygodniu.
- Dany cel powinien być jak najbardziej skonkretyzowany, mierzalny, atrakcyjny, realistyczny i terminowy - dodaje Kurach.
W końcu te cele zapisujemy i wieszamy nad łóżkiem czy na lodówce, żeby nam się utrwaliły i żebyśmy o nich pamiętali.
Plan na upał
Nawet upał nie powinien pokrzyżować naszych planów. Zróbmy sobie plan na bieganie w upale. Wybierzmy porę dnia, która jest bardziej odpowiednia na aktywność niż południe i wtedy biegajmy.
Wyrobić nawyk
Pokonamy lenistwo, jeżeli aktywność fizyczna wejdzie nam w krew, czyli stanie się nawykiem.
- Nawyk robi się z wiedzy, umiejętności i pragnienia - opowiada psycholog sportu.
Informacja, to znalezienie odpowiedzi na pytanie: dlaczego chcemy zacząć biegać, co nam to da? Umiejętność, to wiedza na temat uprawiania danej dyscypliny sportu, a pragnienie to właśnie motywacja.
Autor: mar/mk / Źródło: TVN Meteo Active