Powszechny jest pogląd, że regularny wysiłek fizyczny oznacza lepszy sen, bo zmęczone ciało chętnie odpręża się i skupia na regeneracji. Ale okazuje się, że intensywnie trenując pozbędziemy się nie tylko tłuszczu, ale również i snu.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Jednym z kluczowym elementów planu treningowego każdego sportowca jest czas zarezerwowany na sen. To gwarantuje postęp i dobre wyniki w wybranej dyscyplinie. Jednak przed ważnymi zawodami treningi stają się cięższe, intensywniejsze i zawodnik robi wszystko, by tego konkretnego dnia być w możliwie najlepszej formie.
Aby lepiej się spało
Ale może nie być, ponieważ udowodniono, że w okresie intensywnego trenowania jakość snu się pogarsza. Zespół naukowców z Uniwersytetu Loughborough udowodnił natomiast, że można temu zapobiec za pomocą... węglowodanów. Do wniosków opublikowanych na łamach "Journal of Sports Sciences" badań doszli analizując nastrój oraz rejestrując cykle snu przed i po intensywnym wysiłku 13 cyklistów z dwóch dni na przestrzeni 9-dniowego okresu wzmożonej aktywności fizycznej.
By określić, czy dieta miała wpływ na ewentualne zaburzenia snu, sportowcom serwowano podczas badań posiłki, które dostarczała raz optymalnej, a raz dużej ilości węglowodanów. Dzięki temu możliwe było określenie, czy ilość ma znaczenie i jeśli tak, to jaka.
Im mocniej tym gorzej
S.C. Killer wraz z współpracownikami wykazali, że nawet u zawodowego sportowca, tak relatywnie krótki okres rzędu 9 dni intensywnych treningów, może utrudnić zasypianie. A gorsza jakoś snu spowodowała, że zarówno ich wyniki, jak i nastroje, były gorsze.
Co ciekawe, okazało się, że obserwowani sportowcy paradoksalnie więcej czasu spędzali w łóżku, starając się zasnąć i wypocząć. Niestety nie szło to w parze z długością i jakością snu. Zanotowano, że "im intensywniej trenowali, tym gorzej spali". Obserwowani zgłaszali, że odczuwali złość, zmęczenie, dezorientację, depresję, reagowali bardziej emocjonalnie i czuli się zestresowani.
Węglowodan na sen
Jednocześnie zarejestrowano, że w dniach, gdy ich posiłki zawierały większe ilości węglowodanów niż zazwyczaj, większość zgłaszanych psychicznych aspektów albo znikała, albo była słabiej odczuwalna. To szło w parze z jakością snu, w który zapadali łatwiej, i z którego budzili się bardziej wypoczęci.
Kluczowa równowaga
To, zdaniem zespołu, powinno przypomnieć, jak kluczowa jest równowaga, o której trzeba pamiętać układając plan treningowy i dietę. Jeśli zawodnik będzie przemęczony, jego wyniki i motywacja będą gorsze. Nawet mimo sumiennej realizacji narzuconego przez trenera planu. Sportowiec musi wypoczywać, czyli właściwie wysypiać, ponieważ to właśnie jakość snu jest kluczowa.
Autor: stella/jap / Źródło: science daily
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock