Uwaga na niebezpieczne warunki pogodowe w niektórych regionach Polski. Mogą pojawiać się zamiecie i zawieje śnieżne. Na Wybrzeżu powieje silny wiatr, a na Bałtyku jest sztorm.
Pogoda w Polsce się zmienia, od zachodu wkracza do nas front atmosferyczny z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem. Wzmaga się także wiatr. W czwartek powieje nawet do 70 km/h.
W związku z opadami śniegu i silnym wiatrem, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia dla kilku województw.
Ostrzeżenia drugiego stopnia w związku ze sztormem obowiązują w:
- zachodniej części strefy brzegowej do środy do godz. 22. Prognozuje się tam wiatr południowy do południowo-zachodniego o sile 6 do 7, w porywach 8 do 9 stopni w skali Beauforta.
- wschodniej części strefy brzegowej do środy do godz. 23. Prognozuje się tam wiatr południowy o sile 5 do 6, w porywach 7, szybko wzrastający na 7 do 8, w porywach 9 stopni w skali Beauforta.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia w związku z silnym wiatrem obowiązują w:
- woj. zachodniopomorskim - w subregionie nadmorskim do środy do godz. 22. Prognozuje się tam wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, z porywami do 80 km/h, z południowego zachodu.
- woj. pomorskim - w subregionie nadmorskim do czwartku do godz. 2. W tym regionie prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości około 50 km/h, z porywami do 80 km/h, z zachodu i południowego zachodu.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia ze względu na zawieje i zamiecie śnieżne obowiązują w:
- woj. pomorskim do czwartku do godz. 2. Na obszarze całego województwa prognozuje się zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane opadami śniegu w połączeniu z wiatrem o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, z porywami do 55 km/h, z południa i południowego zachodu. Na wybrzeżu średnia prędkość wiatru wynosić będzie około 50 km/h, z porywami od 65 km/h do 80 km/h.
- woj. kujawsko-pomorskim do czwartku do godz. 2. W tym regionie prognozuje się zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane opadami śniegu w połączeniu z wiatrem o średniej prędkości około 30 km/h, z porywami do 55 km/h, z południa i południowego zachodu.
- Sudetach i Przedgórzu Sudeckim do czwartku do godz. 8. Prognozuje się tam zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane opadami śniegu oraz wiatrem o średniej prędkości od 20 km/h do 35 km/h, z porywami do 70 km/h, z południowego zachodu i zachodu.
Alerty w związku z silnym mrozem obowiązują w:
- woj. świętokrzyskim do czwartku do godz. 2. Na terenie województwa prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -20 st. C do -15 st. C. Temperatura maksymalna w dzień osiągnie od -1 st. C do 1 st. C. Powieje wiatr o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, z porywami do 65 km/h.
- woj. małopolskim do czwartku do godz. 2. Prognozuje się tam temperaturę minimalną w nocy od -25 st. C do -15 st. C. Temperatura maksymalna wyniesie w dzień od -1 st. C do 1 st. C. Powieje wiatr o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, z porywami do 65 km/h. Najniższa temperatura prognozowana jest w rejonach podgórskich.
- woj. podkarpackim do czwartku do godz. 5. Prognozuje się tam temperaturę minimalną w nocy od -25 st. C do -15 st. C. Temperatura maksymalna osiągnie w dzień od -1 st. C do 1 st. C. Powieje wiatr o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, z porywami do 65 km/h. Najniższa temperatura prognozowana jest w rejonach podgórskich.
Co oznaczają alerty?
Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".
Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".
Zobacz aktualne porywy wiatru:
Autor: AP/aw / Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock