W środę miejscami ciśnienie było wyjątkowo niskie. Obecnie gwałtownie rośnie. Tak nagłe zmiany mogą powodować u nas rozdrażnienie i ból głowy, ale są szczególnie groźne dla starszych osób.
Niż Axel zapewnił nam gwałtowne zmiany ciśnienia. Za jego sprawą w środę było ono wyjątkowo niskie. W Warszawie o godz. 12 spadło do 977 hPa. W nocy zaczęło rosnąć i obecnie wynosi 1004 hPa. W piątek ma wzrosnąć do 1024 hPa. To różnica 47 hektopaskali w ciągu dwóch dni. Tak duży skok ciśnienia w krótkim czasie może negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Zdarza się, że boli nas wtedy głowa, jesteśmy rozdrażnieni, mamy problemy z koncentracją i ze snem.
Najbardziej narażeni
Jak zauważa specjalista medycyny rodzinnej z Białegostoku, Joanna Zabielska-Cieciuch, tak duży wzrost ciśnienia dla zdrowych osób nie jest groźny. Może być jednak niebezpieczny m.in. dla ludzi starszych. Tak nagła zmiana ciśnienia może powodować złe samopoczucie np. u osób z chorobami serca i nadciśnieniem.
- Rzeczywiście dla osób wrażliwych jest to bardzo poważnym problemem, zarówno wzrost, jak i spadek ciśnienia. Jest to związane z tym, że ścianki naszych tętnic mózgowych dostosowują się do ciśnienia atmosferycznego, nasz organizm dąży do wyrównywania tych ciśnień. Osoby, zwłaszcza te, które chorują i które mają problemy kardiologiczne, będą to na pewno bardzo silnie odczuwały. Im większa jest ta różnica, skok lub spadek ciśnienia, tym bardziej to odczujemy - mówi Zabielska-Cieciuch.
Mogą gorzej się poczuć
Ze względu na gwałtowne zmiany ciśnienia, w najbliższym czasie może też wystąpić więcej zawałów serca.
- Szczególna uwaga jest w stosunku do osób, u których stosujemy preparaty regulujące ciśnienie, dlatego że wysokie ciśnienie grozi powikłaniami - mówi Zabielska-Cieciuch. - W takich dniach możemy się spodziewać większej ilości udarów i większej ilości zawałów serca - dodaje.
Autor: zupi/rp / Źródło: TVN Meteo