Rosjanki rzadko latały w kosmos, bo rosyjscy kosmonauci twierdzili, że obniżają heroizm kosmicznych misji. Taką śmiałą tezę wygłosiła Elena Dobrokvachina, naukowiec i była kosmonautka, na dwa dni przed 50. rocznicą pierwszego lotu kobiety poza Ziemię.
Związek Radziecki wysłał pierwszą kobietę w kosmos pół wieku temu, ale tylko dwie Rosjanki poszły od tamtego czasu w jej ślady. Dla porównania już ponad 50 Amerykanek odbyło kosmiczną misję.
- Jest to związane ze specyfiką naszej mentalności. Mimo, że mówi się o równości kobiet i mężczyzn, nie jest tajemnicą, że żyjemy w męskim świecie - powiedziała w piątek Dobrokvachina podczas konferencji prasowej poświęconej 50. rocznicy pierwszego lotu kosmicznego płci pięknej.
Heroizm przy kobiecie gaśnie
Kosmonautka twierdzi, że od Rosjanek oczekiwano, żeby zawody rzucające się w oczy pozostawić mężczyznom.
- Panowała opinia, że gdyby kobiety latały w kosmos, męska aura heroizmu zostałaby utracona - mówiła Dobrokvachina.
Sama była szkolona na kosmonautkę w 1980 r., ale w przestrzeń pozaziemską nigdy nie poleciała. Zamiast niej wybrano Swietłanę Sawicką, wystrzeloną w 1982 r. Natomiast po upadku ZSRR jedyną Rosjanką w kosmosie była do tej pory Elena Kondakova, która pracował na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez pięć miesięcy w latach 1994-95.
Testów na kobietach nie było
Podczas piątkowej konferencji Dobrokvachina zdementował pogłoski, że kobiety kosmonautki były zobowiązane do "wykonywania eksperymentów", aby zobaczyć, czy mogą począć dziecko w przestrzeni kosmicznej.
- Myślę, że nakazanie komukolwiek poczęcia nowego życia w niegościnnym środowisku, czyli w stanie nieważkości i przy wysokim poziomie promieniowania jest po prostu nieludzkie - powiedziała.
Płeć piękna w kosmosie sprawdza się lepiej
Dobrokvachina dodała, że o ile warunki w przestrzeni kosmicznej dotykają mężczyzn i kobiet w podobny sposób, to kobiety lepiej je znoszą i dlatego jej zdaniem są lepszymi kosmonautkami.
- Mężczyźni łatwiej znoszą krótkotrwały stres i fizyczne wyzwania, ale to kobiety potrafią lepiej wykonywać długie, żmudne i powolne prace, które dominują w kosmosie - powiedziała do dziennikarzy.
Pierwszą kobietą w kosmosie była Walentina Tierieszkowa. Pionierski lot odbyła 16 czerwca 963 r. Trwał 2 doby 22 godziny 50 minut i 8 sekund.
Autor: mm//bgr / Źródło: rian.ru