Fryderyka przeszła nad Polską. Wypadki, utrudnienia komunikacyjne, odbiorcy bez prądu

[object Object]
Paweł Frątczak o orkanietvn24
wideo 2/7

700 interwencji strażaków, dwie osoby lekko ranne, 65 budynków uszkodzonych - to bilans orkanu Fryderyka, który po przejściu nad Polską opuszcza granice naszego kraju. Premier Mateusz Morawiecki i szef MSWiA Joachim Brudziński w piątek rano odbierają meldunki na temat bieżącej sytuacji.

Wichura Fryderyka szalała w Polsce w czwartek i jeszcze w nocy z czwartku na piątek.

Prawie 700 interwencji strażaków, głównie z powodu setek powalonych drzew - takie dane podał w piątek rano w TVN 24 Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej. Drzewa tarasowały drogi, a także przejazdy kolejowe. Zabezpieczano też uszkodzone budynki. Najwięcej interwencji było na terenie województw dolnośląskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, śląskiego.

Inne skutki Fryderyki to dwie osoby lekko ranne - pasażerowie autobusów, które uległy wypadkom drogowym, 65 uszkodzonych budynków - w tym 45 mieszkalnych, a także ponad 55 tysiące odbiorców bez prądu - najwięcej w woj. wielkopolskim, zachodniopomorskim i łódzkim.

Porywy wiatru w czwartek wieczorem (ventusky.com)Ventusky.com

"W stałym kontakcie"

W piątek rano odbywała się odprawa premiera Mateusza Morawieckiego i szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego z przedstawicielami poszczególnych służb. Tematem narady miała być aktualna sytuacja pogodowa w kraju.

Z kolei o godz. 9 odbędzie się narada premiera Mateusza Morawieckiego z ministrami: obrony Mariuszem Błaszczakiem, zdrowia Łukaszem Szumowskim oraz energii Krzysztofem Tchórzewskim na temat sytuacji po przejściu orkanu Fryderyka - poinformowała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Czytaj więcej o naradach.

W piątek rano o sytuacji pogodowej i współpracy ze służbami wypowiedział się na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. "Dziękuję wszystkim, którzy pracowali i pomagali tej nocy" - napisał szef rządu.

Także resort spraw wewnętrznych i administracji zapewnił, że minister Brudziński jest na bieżąco informowany o sytuacji i przekazuje te informacje premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. "Minister jest w stałym kontakcie z komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadierem Leszkiem Suskim, komendantem głównym Policji nadinspektorem Jarosławem Szymczykiem, szefem RCB Markiem Kubiakiem oraz wojewodami" - poinformował resort. Sam Brudziński podziękował późnym wieczorem na Twitterze funkcjonariuszom Straży Pożarnej, Policji, druhom Ochotniczej Straży Pożarnej oraz wszystkim służbom zaangażowanym w pomoc dotkniętym skutkami orkanu "Fryderyka". "Przed nami ciężka noc ale #damyradę" - dodał szef MSWiA.

Brak prądu

"Na skutek wichur 55,6 tysiąca odbiorców (najwięcej w woj. wielkopolskim - 35 tys.; lubuskim - 11,8 tys.; łódzkim - 5,3 tys;)" - podało w czwartek po godz. 20 na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Trwało przywracanie energii elektrycznej w Wielkopolsce; problemem był jednak ciężki, mokry i zalegający śnieg.

Rzeczniczka prasowa Enei Operator Danuta Tabaka informowała przed godz. 22, że najgorzej było w okolicach Gniezna, Piły, Szamotuł i Wrześni. Awarie i problemy w dostępie do energii elektrycznej występowały także na terenie Wielkopolski obsługiwanym przez Energę Operator. W związku z gwałtownymi opadami śniegu nad regionem od godz. 16. w czwartek Państwowa Straż Pożarna odebrała ok. 100 wezwań w całym regionie.

- Interwencje związane były z opadami śniegu i śliską nawierzchnią. Około 40 zgłoszeń dotyczyło zerwanych linii energetycznych, a 35 powalonych drzew – powiedział Karol Kędziorski z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Staży Pożarnej w Poznaniu.

Ostrzeżenia meteorologiczne (IMGW) w czwartek wieczoremShutterstock/IMGW

Apel minister rodziny

O zwracanie uwagi na osoby, które w trudnych warunkach zimowej aury mogą być narażone na szczególne niebezpieczeństwo, zaapelowała minister rodziny Elżbieta Rafalska.

"W związku z nadciągającym nad Polskę orkanem oraz ostrzeżeniami przed opadami śniegu, silnym wiatrem oraz zamieciami apeluję o zwracaniu szczególnej uwagi na osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Osoby starsze, samotne, bezdomne są najbardziej narażone na wychłodzenie organizmu" - napisała.

Tomasz Wasilewski o Fryderyce
Tomasz Wasilewski o Fryderycetvn24

Zerwany dach na Dolnym Śląsku

Jak powiedział dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, do godziny 22 strażacy interweniowali w regionie ponad 190 razy. - To były głównie wyjazdy do powalonych drzew - powiedział.

Najpoważniejsze zdarzenie miało miejsce w Stroniu Śląskim w powiecie kłodzkim. Wiatr zerwał tam dach z domu, w którym mieszka 15 rodzin. - Budynek został zabezpieczony, a mieszkańcom udzielono pomocy - dodał.

Najwięcej interwencji straż przeprowadziła w powiatach: zgorzeleckim, jeleniogórskim, lubańskim i lwóweckim. Tam też może być najwięcej awarii energetycznych. Według Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego bez prądu na Dolnym Śląsku pozostaje niemal 8 tys. odbiorców. Z powodu złych warunków atmosferycznych opóźnione są loty na wrocławskim lotnisku.

Kursowanie pociągów

Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poinformował, że zgodnie z raportem na godz. 18 nie było zmian w komunikacji pociągowej spowodowanych warunkami atmosferycznymi.

Zapewnił, że PLK monitorują warunki atmosferyczne i sytuacje na sieci kolejowej. M.in. na najbardziej newralgicznych liniach w zachodniej i południowej Polsce odbywają się jazdy patrolowe, a dyspozytorzy PLK utrzymują jest stały kontakt z instytucjami odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe.

Wiatr zdmuchnął autobus pod Strzelcami Opolskimi

Do zdarzenia doszło na drodze między miejscowościami Dolna i Strzelce Opolskie. Jak poinformowała nas młodsza aspirant Paulina Porada, asystentka do spraw prasowo-informacyjnych Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Opolskich, silny poryw wiatru sprawił, że autobus został zdmuchnięty i wpadł do rowu. W środku znajdowały się trzy osoby, dwóch pasażerów i kierowca. Nie doznali żadnych obrażeń.

Jak zaznaczyła Porada, utrudnienia dobiegają końca, na miejscu jest już holownik.

- Na tę chwilę nie mam informacji o podobnych przypadkach w okolicy, ale rzeczywiście wiatr jest silny - dodała.

Warunki drogowe w piątek

Podobny przypadek w Wielkopolsce

Tuż po godzinie 15 na drodze Grodzisk Wielkopolski-Wielichowo, między miejscowościami Zielęcin i Łubnica, autobus wypadł z drogi.

- Z tego co przekazał nam kierowca, wynika że do kolizji doszło przez trudne warunki na drodze oraz silny podmuch wiatru - mówi Kamil Sikorski z grodziskiej policji.

W autobusie było 28 osób dorosłych. To pracownicy jednej z lokalnych firm oraz kierowca. Jedną osobę przetransportowano do szpitala.

Od godz. 16.30 ruchem kierowała policja, a wszyscy pasażerowie zostali przewiezieni do sali wiejskiej w Łubnicy.

- Autokar został już podniesiony. Na drodze nie powinno być utrudnień - dodaje Sikorski.

Drugi wypadek

W Wielkopolsce doszło też do drugiego wypadku. W Otorowie na północny zachód od Poznania autobus wjechał do rowu, przewoził 40 dzieci, jednak nikomu nic poważnego się nie stało.

Jak podała oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach młodsza aspirant Sandra Chuda, kierujący autokarem zjechał do rowu, aby uniknąć zderzenia z busem. Kierowca busa stracił panowanie nad pojazdem z powodu silnego podmuchu wiatru. Jak podała Chuda, jedna dziewczynka trafiła do szpitala z powodu bólu głowy.

Także w Górze Kalwarii w województwie mazowieckim przewrócił się autobus. Policja nie musiała interweniować.

[object Object]
Pod Strzelcami Opolskimi wiatr przewrócił autobustvn24
wideo 2/2
Autokar przewrócony w Wielkopolsce (WOLSZTYN112)WOLSZTYN112
Przewrócony autobus w Górze Kalwarii (Kontakt 24/Mariusz)
Autokar przewrócony w Wielkopolsce (WOLSZTYN112)WOLSZTYN112

W Poznaniu odwołane loty

Lotnisko w Poznaniu nie działało w ogóle przez około cztery godziny.

W Poznaniu odwołano cztery odloty - na lotnisko Londyn Stansted, do Warszawy, Frankfurtu i Monachium. Opóźnione zostały dwa odloty - do Tel Awiwu i Eindhoven. Jeśli chodzi o przyloty, to odwołano przyloty z Monachium i Frankfurtu, a opóźnione zostały te z Hurghady i Eindhoven.

Zakorkowane Gniezno

Popołudniowe śnieżyce sparaliżowały Gniezno i okolice na blisko godzinę. W kilku miejscach na podjazdach również w obrębie miasta stanęły TIR-y, zatrzymując ruch. Na niektórych odcinkach oblodzenie utrudniało także jazdę samochodów osobowych. Doszło do kilku kolizji, jak dotąd bez ofiar. Kilka miejscowości w okolicy Gniezna było bez prądu.

Problemy na lotnisku w Katowicach

W Katowicach - jak informowały służby prasowe Katowice Airport - ze względu na złe warunki atmosferyczne, w tym silny wiatr, dwa samoloty przekierowano z tego lotniska do Krakowa. Były to wieczorne rejsy linii Wizz Air z Dortmundu oraz Rzymu-Ciampino, które pierwotnie miały lądować w Katowicach o godz. 19. oraz po 20.

Nie tylko wiatr dawał się we znaki. Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra Łódź, Świnoujście, Międzyzdroje, Szczecin - to między innymi tam zawitała sroga zima.

Z powodu złych warunków atmosferycznych samolot lecący z Warszawy do Szczecina nie wylądował i został zawrócony. Nie wystartował też samolot ze Szczecina do Warszawy, jak informował Krzysztof Domagalski, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Szczecin Goleniów.

Jak poinformował w rozmowie z TVN Meteo Domagalski, nad Szczecinem przeszła burza śnieżna z silnym wiatrem, z porywami do 60-70 km/h. Był to "chwilowy szkwał".

Posypywarki na ulicach Warszawy

164 posypywarki wyruszyły do akcji w Warszawie. Od godz. 18.40 zabezpieczali jezdnie. Kolejne działania Zarząd Oczyszczania Miasta zleci po analizie szeregu danych, w tym informacji o stanie nawierzchni ulic, aktualnych danych meteorologicznych i prognozy pogody. Zarząd Oczyszczania Miasta odpowiada za utrzymanie przejezdności tylko części warszawskich ulic, czyli tych, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej. Pozostałe oczyszczane są m.in. na zlecenie urzędów dzielnic.

Czytaj więcej o sytuacji w stolicy.

Lotnisko Chopina odśnieża pasy

Pogoda miała też wpływ na działanie Lotniska Chopina.

- Port funkcjonuje normalnie, ale ze względu na duży opad śniegu może się zdarzać, że operacje będą realizowane z opóźnieniem. Chodzi o to, że na czas pracy pługów na pasach startowych samoloty muszą krążyć i czekać aż wszystkie maszyny opuszczą pas - wyjaśniał w czwartek Hubert Wojciechowski, rzecznik Lotniska Chopina i zapewniał, że "nie można mówić o żadnym zatorze". - Zadaniem naszych służb jest utrzymanie w pełnej gotowości obu dróg startowych. Jeśli śniegu będzie bardzo dużo - chociaż jednej - dodawał .

- Dzisiejsza sytuacja pogodowa na zachodzie Europy trochę pokomplikowała nasz rozkład rejsów - powiedział Adrian Kubicki, rzecznik PLL LOT. - Musieliśmy przekierować rejs, który miał wylądować w Amsterdamie, ale ze względu na silne podmuchy wiatru i zamknięcie tego lotniska, ten rejs wylądował w Brukseli, pasażerowie dojechali do Amsterdamu autobusami - wytłumaczył Kubicki.

Rzecznik PLL Lot o wpływie pogody na loty
Rzecznik PLL Lot o wpływie pogody na loty

[object Object]
W razie pogorszenia sytuacji pogodowej w gotowości żołnierzetvn24
wideo 2/7

Autor: map,AP,rzw / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Za sprawą wyżu znad Białorusi w Polsce dominować będzie pochmurna, wilgotna i mglista aura. Będzie również zimno. Temperatura maksymalna w wielu miejscach wyniesie tylko kilka stopni powyżej zera.

Mgły, opady i tylko 4 stopnie w najcieplejszym momencie dnia

Mgły, opady i tylko 4 stopnie w najcieplejszym momencie dnia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli sobotę, 9.11. Początek długiego weekendu będzie mglisty i pochmurny. Niewielkie rozpogodzenia będą możliwe jedynie na południu, zachodzie i w centrum kraju. W nocy mgły mogą ograniczać widoczność nawet do 1000 metrów. W ciągu dnia temperatura maksymalna wyniesie 10 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - sobota, 9.11. Mglista noc, pochmurny dzień

Pogoda na jutro - sobota, 9.11. Mglista noc, pochmurny dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Liczba ofiar śmiertelnych katastrofalnych powodzi w Hiszpanii wzrosła do 223. W niektórych regionach wciąż trwają poszukiwania zaginionych osób. W akcjach na plażach, w ujściach rzek oraz w rejonie jeziora Albufera biorą udział helikoptery, drony i specjalnie szkolone psy.

"To jak szukanie igły w ogromnym stogu siana"

"To jak szukanie igły w ogromnym stogu siana"

Źródło:
PAP

W większości dużych miast prowincji Pendżab w Pakistanie wprowadzono kilkudniowy zakaz wstępu do parków, placów zabaw, ogrodów zoologicznych i zabytków. Powodem jest pogarszająca się z każdym dniem jakość powietrza. W niektórych miejscach poziom zanieczyszczeń wielokrotnie przewyższa dopuszczalne normy.

W najbliższym czasie nie pójdą do parku ani na plac zabaw

W najbliższym czasie nie pójdą do parku ani na plac zabaw

Źródło:
PAP, Reuters

Intensywne ulewy doprowadziły do powodzi błyskawicznej w Cadaqués położonym na północno-wschodnim krańcu Hiszpanii. W wyniku obfitych opadów deszczu ulice miasta zamieniły się w rwące rzeki. Lokalne media piszą o dziesiątkach porwanych samochodów oraz poważnych uszkodzeniach infrastruktury.

Powódź błyskawiczna w Hiszpanii. Pod wodą znalazło się jedno z katalońskich miast

Powódź błyskawiczna w Hiszpanii. Pod wodą znalazło się jedno z katalońskich miast

Źródło:
Reuters

Amerykańskie stany Nowym Meksyk i Kolorado nawiedziła śnieżyca. Szczególne utrudnienia spotkały kierowców - na jednej z autostrad w zaspach uwięzionych zostało około 100 pojazdów. Gwałtowna pogoda doprowadziła do przerw w dostawach prądu. Według prognoz śnieg ma sypać do soboty.

Potężna śnieżyca uwięziła około 100 samochodów

Potężna śnieżyca uwięziła około 100 samochodów

Źródło:
Reuters, CNN

W halloweenową noc mieszkanka jednego z domów w miejscowości Avon w amerykańskim stanie Connecticut przeżyła spotkanie z niedźwiedziem czarnym. Ogromne zwierzę wdarło się do ogródka i zainteresowało się koszykiem ze słodyczami, które zostawiła dzieciom.

Cukierki zostawione dzieciom na Halloween zwabiły niedźwiedzia. Nagranie

Cukierki zostawione dzieciom na Halloween zwabiły niedźwiedzia. Nagranie

Źródło:
Reuters, Eyewitness News, Department of Energy & Environmental Protection

Z jednego z laboratoriów w Karolinie Południowej uciekło kilkadziesiąt makaków królewskich. Trwa akcja, dzięki której zostaną złapane. Służby wiedzą, gdzie ukrywają się zwierzęta. Wiadomo też jak uciekły. Policja doradziła mieszkańcom, by zamknęli drzwi i okna w domach.

Małpy uciekły z laboratorium. Wiadomo, gdzie się ukrywają

Małpy uciekły z laboratorium. Wiadomo, gdzie się ukrywają

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl, ABC News

Gęste mgły będą nam towarzyszyć przez kilka najbliższych dni - wynika z prognozy pogodowych zagrożeń, przygotowanej przez IMGW. Najwięcej ostrzeżeń pierwszego stopnia ma pojawić się w piątek. Sprawdź, które regiony powinny się przygotować.

To zagrożenie tak szybko nie odpuści. Sprawdź, na co się przygotować

To zagrożenie tak szybko nie odpuści. Sprawdź, na co się przygotować

Źródło:
IMGW

Na indonezyjskiej wyspie Flores trwa akcja ewakuacyjna po tym, jak kilka dni temu wybuchł wulkan Lewotobi Laki Laki. Ponad 10 tysięcy mieszkańców wciąż znajduje się na terenach zagrożonych. Do tej pory doszło do ośmiu erupcji.

Wulkan nie daje im spokoju od kilku dni. Ewakuacje nadal trwają

Wulkan nie daje im spokoju od kilku dni. Ewakuacje nadal trwają

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, AFP

Tajfun Yinxing dotarł do wybrzeży Filipin. Ewakuowano 160 tysięcy ludzi. Żywioł, niosąc ulewy i porywisty wiatr, uderzył w Luzon - najbardziej zaludnioną wyspę tego kraju. W piątek władze nadal ostrzegały przed "utrzymującymi się warunkami zagrażającymi życiu".

Ewakuacja 160 tysięcy ludzi. Yinxing uderzył

Ewakuacja 160 tysięcy ludzi. Yinxing uderzył

Źródło:
AP, The New York Times, Rappler

Rakieta Starship od firmy SpaceX 18 listopada może odbyć kolejny, szósty testowy lot. Niecały miesiąc temu maszyna poleciała po raz piąty - wtedy mechaniczne ramiona wieży startowej urządzenia przechwyciły precyzyjnie boostera Super Heavy.

Megarakieta szykuje się do kolejnego lotu. SpaceX podała datę

Megarakieta szykuje się do kolejnego lotu. SpaceX podała datę

Źródło:
PAP, SpaceX

Pogoda na dziś. W piątek 08.11 niebo szczelnie będą przykrywać chmury, a w wielu miejscach będzie też mglisto. Temperatura osiągnie od 5 do 9 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - piątek 08.11. Dużo chmur, mgły i chłód

Pogoda na dziś - piątek 08.11. Dużo chmur, mgły i chłód

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niszczycielskie pożary szaleją w hrabstwie Ventura w Kalifornii. Uszkodzonych lub zniszczonych jest wiele budynków. Do szpitali trafią ranne osoby, a kilkanaście tysięcy mieszkańców wezwano do ewakuacji. Straż informuje, że akcję gaśniczą utrudnia "ekstremalny wiatr".

Domy stanęły w płomieniach, tysiące ludzi do ewakuacji. Sytuacja jest "szczególnie niebezpieczna"

Domy stanęły w płomieniach, tysiące ludzi do ewakuacji. Sytuacja jest "szczególnie niebezpieczna"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, CNN

Pożary pustoszą Park Narodowy Madidi w zachodniej Boliwii, jeden z obszarów słynących z największej bioróżnorodności na świecie. Spłonęło około 30 tysięcy hektarów.

W ogniu jeden z najbardziej bioróżnorodnych parków na świecie

W ogniu jeden z najbardziej bioróżnorodnych parków na świecie

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

W styczniu mówiliśmy, że 2023 był najcieplejszy w historii pomiarów, a niedługo to samo powiemy prawdopodobnie o powoli kończącym się roku. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej wszystko wskazuje na to, że padnie kolejny rekord. Eksperci podkreślają, że na naszej planecie nie było tak ciepło od ponad stu tysięcy lat. Trend wzrostu globalnej temperatury widać na wizualizacji, którą pokazała NASA.

Przybywa czerwieni. NASA pokazała, jak ociepla się Ziemia

Przybywa czerwieni. NASA pokazała, jak ociepla się Ziemia

Źródło:
Reuters, WMO

Na nowojorskim lotnisku doszło do nietypowego zdarzenia. W terminalu pasażerskim nagle pojawił się szop pracz. Zwierzę zauważono na przewodach wystających z otworu w suficie, po czym zeskoczyło ono na podłogę i uciekło. Nie jest jasne, w jaki sposób szop dostał się na teren lotniska.

Szop pracz "włamał się" na lotnisko w Nowym Jorku

Szop pracz "włamał się" na lotnisko w Nowym Jorku

Źródło:
CNN

Szczyt czynnego stratowulkanu Fudżi w Japonii pokrył się śniegiem. Tak późno biały puch nie spadł w tym miejscu od końca XIX wieku. Wśród przyczyn wystąpienia niepokojącej anomalii naukowcy wymieniają niezwykle gorące lato oraz jesień w Kraju Kwitnącej Wiśni.

W końcu spadł! Na śnieg czekano tam najdłużej od 130 lat

W końcu spadł! Na śnieg czekano tam najdłużej od 130 lat

Źródło:
Reuters

Naukowcy ustalili skład tajemniczych czarnych kulek, które w październiku pojawiły się na plażach w Sydney. Od momentu ich wykrycia popularne wśród turystów miejsca zostały zamknięte. Badania wykazały, że grudki są złożone z ludzkich odchodów i włosów, metamfetaminy, kwasów tłuszczowych i wielu innych substancji.

Obrzydliwe rozwiązanie fascynującej zagadki. "Śmierdzą gorzej niż cokolwiek, co kiedykolwiek wąchałeś"

Obrzydliwe rozwiązanie fascynującej zagadki. "Śmierdzą gorzej niż cokolwiek, co kiedykolwiek wąchałeś"

Źródło:
CNN

Trudne warunki atmosferyczne w Kanadzie sparaliżowały pracę krajowej poczty. Z powodu między innymi opadów marznącego deszczu Canada Post poinformowała o wstrzymaniu świadczenia usług w mieście Regina na południu kraju. Skutki pojawienia się zimowej aury odczuli także mieszkańcy oddalonego o kilkaset kilometrów miasta Calgary.

Spadł śnieg, poczta wstrzymała doręczenia

Spadł śnieg, poczta wstrzymała doręczenia

Źródło:
CNN, CTV News

Osoby przebywające na plaży Ocean Beach w Australii Zachodniej przecierały oczy ze zdumienia po tym, jak z wody wypłynął pingwin cesarski. Zwierzę naturalnie występuje w oddalonej o tysiące kilometrów Antarktydzie. Jak opisują świadkowie zdarzenia, ptak po wyjściu na brzeg próbował wykonać ślizg na brzuchu, myląc piasek ze śniegiem.

Pingwin pojawił się tysiące kilometrów od domu

Pingwin pojawił się tysiące kilometrów od domu

Źródło:
CNN

Za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba naukowcy zaobserwowali niezwykłą czarną dziurę. Obiekt łamie dotychczas znane modele kosmologiczne i pochłania materię w tempie 40 razy szybszym, niż powinien.

"Ta czarna dziura urządza sobie ucztę"

"Ta czarna dziura urządza sobie ucztę"

Źródło:
Livescience, National Geographic

Głuche samce komarów nie są zdolne do rozmnażania się - wynika z najnowszych badań naukowców. Pozbawienie owadów zmysłu słuchu drastycznie zmieniło ich zachowania godowe i sprawiło, że komary całkowicie straciły zainteresowanie płcią przeciwną. Zdaniem autorów zaskakujące odkrycie może okazać się pomocne w walce z gatunkami roznoszącymi śmiertelne choroby.

Głuche komary nie są zdolne do kopulacji. "Szokujące" odkrycie, które może wiele zmienić

Głuche komary nie są zdolne do kopulacji. "Szokujące" odkrycie, które może wiele zmienić

Źródło:
ScienceDaily

Pakistańskie miasto Lahaur w ostatnich dniach znajduje się na szczycie listy najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie, a kilka dni temu padł rekord stężenia smogu. W związku z tak poważną sytuacją w prowincji Pendżab dla mieszkańców wprowadzono obostrzenia, powstała też inicjatywa na rzecz walki ze złą jakością powietrza.

"Kiedy moje dziecko wróciło do domu, nagle poczuło duszności i zawroty głowy"

"Kiedy moje dziecko wróciło do domu, nagle poczuło duszności i zawroty głowy"

Źródło:
Reuters, India Today, tvnmeteo.pl

Pogięta i porozrzucana blacha - tyle pozostało z dachu sali gimnastycznej Newcastle Public Schools w Oklahomie po tym, jak na teren szkoły w niedzielę nadciągnęło potężne tornado. Z powodu zniszczeń część zajęć w kolejnych dniach odbywała się w trybie zdalnym.

"Cały dach był po prostu zwinięty w burrito"

"Cały dach był po prostu zwinięty w burrito"

Źródło:
CNN

Północne regiony Indii od tygodni zmagają się z ekstremalnym smogiem. W stolicy kraju - Nowym Delhi - poziom zanieczyszczenia kilkukrotnie przekracza dopuszczalne normy. Z powodu skali problemu rozważany jest scenariusz wywołania sztucznego deszczu w celu poprawy jakości powietrza.

"Najbliższe 10 dni będzie kluczowych". Chcą wywołać sztuczny deszcz

"Najbliższe 10 dni będzie kluczowych". Chcą wywołać sztuczny deszcz

Źródło:
Reuters

Gwałtowne ulewy nawiedziły południe Boliwii. Częściowo pod wodą znalazło się miasto Tarija. Niektórzy mieszkańcy musieli się ewakuować.

"To kompletna katastrofa"

"To kompletna katastrofa"

Źródło:
Reuters

Latem na niebie mogliśmy oglądać Perseidy, w październiku Orionidy i Drakonidy, a teraz przyszedł czas meteorów z roju Taurydów. W ich przypadku trzeba być cierpliwym, ale popularyzator astronomii Karol Wójcicki przekonuje, że naprawdę warto.

"Przez najbliższy tydzień warto monitorować niebo"

"Przez najbliższy tydzień warto monitorować niebo"

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Pies rasy cocker spaniel o imieniu Daisy wrócił do swoich właścicieli w południowo-wschodniej Anglii po ośmiu latach od kradzieży - poinformowała stacja Sky News. Policja wpadła na trop czworonoga dzięki czipowi.

Po ośmiu latach od kradzieży wróciła do domu. "Nikt nie powstrzymał łez"

Po ośmiu latach od kradzieży wróciła do domu. "Nikt nie powstrzymał łez"

Źródło:
PAP