Australijskie Biuro Meteorologii ogłosiło, że okres kulminacyjny działalności El Nino właśnie się rozpoczął. Anomalia pogodowa może doprowadzić do długotrwałej suszy we wschodniej części Australii.
El Nino występuje, gdy temperatura morza w centralnej i wschodniej części Oceanu Spokojnego jest wyższa niż średnia. Przyczynia się to do przesunięcia cyrkulacji atmosferycznej.
Powstawanie El Nino
El Nino to rezultat osłabienia pasatów (wschodnich wiatrów), które wieją w równikowej części Pacyfiku. Wiatr nie spycha wówczas ciepłych wód oceanu na zachód. Upwelling (wypływanie chłodniejszych wód z głębszych warstw na powierzchnię) zostaje zahamowany.
Ciepła woda ogrzewa powietrze, a proces parowania staje się coraz bardziej intensywny. Generowane są więc deszczowe chmury, które przemieszczają w kierunku zachodnich wybrzeży Ameryki Południowej.
Według ekspertów skutki El Nino mogą być odczuwalne do jesieni 2016 roku.
Skutki globalne
Naukowcy z NOAA przewidują, że istnieje 50-60 proc. szans, że El Nino utrzyma się wiosną 2015 roku. Anomalia pogodowa może poprawić sytuację w Kalifornii, na obszarze który wyjątkowo dotknięty jest suszą. Poza tym eksperci nie spodziewają się, że El Nino da o sobie znać w pozostałych regionach świata.
Podczas El Nino notuje się wzrost ilości opadów wzdłuż wybrzeża Stanów Zjednoczonych, ale w regionie Środkowy Zachód oraz na północno-wschodnim wybrzeżu USA tendencja spada poniżej średniej.
Anomalia pogodowa wpływa również na osłabienie aktywności huraganów na Oceanie Atlantyckim.
Autor: mab/rp / Źródło: Reuters TV
Źródło zdjęcia głównego: ReutersTV