Niklas to głęboki niż ekstratropikalny, który powstał na Oceanie Atlantyckim. Jego cechy odróżniają go od typowego niżu. Mieszkańcy Wysp Brytyjskich obawiają się wysokich fal i niszczycielskiego wiatru.
Głęboki niż Niklas nad Atlantykiem wzbudza zainteresowanie meteorologów. Na pierwszy rzut oka wygląda na typowy niż umiarkowanych szerokości geograficznych. Takie cyklony nazywamy ekstratropikalne. Charakteryzują się ścieraniem się dwóch różnych mas powietrza. Między nimi znajdują się fronty atmosferyczne - chłodny, ciepły oraz okluzji, który jest połączeniem dwóch poprzednich.
Cyklon Shapiro-Keyser
Jednak Niklas wykazuje sporo cech podobnych do cyklonu tropikalnego, czyli takiego, który powstaje w niskich szerokościach geograficznych a na północnym Atlantyku pojawia się bardzo rzadko w formie post-tropikalnego niżu. Specjaliści z Severe Weather Europe stwierdzili na Facebooku, że jest to cyklon modelu Shapiro-Keyser, czyli niż umiarkowanych szerokości geograficznych o cechach cyklonu tropikalnego.
Znad Labradoru
Synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek stwierdziła, że cyklon na zachód od Wysp Brytyjskich jest głębokim niżem i cechach modelu Shapiro-Keysera. Prędkość wiatru na otwartym morzu dochodzi do 200 km/h. Ciśnienie w centrum niżu spadło do 929 hPa.
- Niklas wykształcił się w rejonie Labradoru. Pogłębił się nad otwartym Atlantykiem, który w okresie zimowym oddaje skumulowane latem ciepło do atmosfery - powiedziała Unton-Pyziołek. - Dzięki temu docierając do okolic Wysp Brytyjskich jest tak groźny - dodała.
Shapiro-Keyser z bliska
Cyklon typu Shapiro-Keyser wyróżnia się bardzo dużymi różnicami ciśnienia i temperatury na stosunkowo niewielkim obszarze. Cechą charakterystyczną jest również rozstawienie frontów.Na zdjęciach satelitarnych widać ciągnący się długi front chłodny. Przed nim rozpościera się front ciepły, który zaciąga ciepłe powietrze z południa. Widać to na poniższym obrazie temperatury powietrza na poziomie 850 hPa.
Synoptyk stwierdziła, że cechą rozpoznawczą cyklonu modelu Shapiro-Keyser jest ciepły wycinek w centrum niżu. Na wysokości 850 hPa widać wyraźnie cieplejsze powietrze w centrum niż w otoczeniu.
Atlantycki "ślimak"
Niż na Atlantyku zaznacza się charakterystycznym "ślimakiem". Pasmowe zachmurzenie to fronty, które ciągną się tysiącami kilometrów.
14-metrowe fale
Fale na Atlantyku mają 14 metrów wysokości. Dynamiczna pogoda da się głównie we znaki Irlandczykom, Szkotom i Anglikom. Prędkość wiatru na wybrzeżu miejscami już dochodzi do blisko 100 km/h.
- Wyż Erika znad północnej Rosji i Skandynawii zablokuje niż na Atlantyku. Dlatego Niklas nie wejdzie do Europy, ale będzie przemieszczał się wzdłuż Wysp Brytyjskich na północ w stronę wybrzeża Norwegii - stwierdziła synoptyk.
Tymczasem brytyjscy meteorolodzy z MetOffice twierdzą, że Niklas to orkan, czyli zwykły głęboki niż umiarkowanych szerokości geograficznych.
Autor: AD/rp / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: fvalk.com, pixabay