Dziś ostatni dzień lutego, jednak jest on dość niezwykły. Przez to, że mamy do czynienia z rokiem przestępnym, luty ma 29 zamiast 28 dni, a rok jest o jeden dzień dłuższy. 29 lutego występuje raz na cztery lata. A czym jest to spowodowane?
Rok przestępny to taki, który ma 366 dni zamiast 365. Występuje wyłącznie w kalendarzach o rachubie opartej na obiegu Ziemi dookoła Słońca. Ma on na celu umożliwiać dopasowanie roku kalendarzowego do roku zwrotnikowego (słonecznego). Rok słoneczny to czas pomiędzy dwoma kolejnymi przejściami Słońca przez punkt równonocy wiosennej.
Niedokładny kalendarz
Rozbieżności jakie wynikają z obydwu typów mierzenia czasu wynikają z tego, że czas trwania dnia, miesięcy i całego roku w kalendarzu jest wyznaczony umownie. Jednak rok słoneczny jest ustalony naturalnie według czasu obiegu naszej planety wokół Słońca. Ziemia okrąża Słońce dokładnie w trakcie 365,24 dni, przeliczając dokładnie na czas w kalendarzu, gdzie każdy dzień liczy 24 godziny. Z tego powodu co cztery lata należy dodać jeden dzień w roku, żeby wyrównać ową rozbieżność. W przeciwnym razie wraz z biegiem czasu doszłoby do takiej sytuacji, kiedy lato na półkuli północnej przypadałoby na styczeń i inne zimowe miesiące.
Urodziny co cztery lata
W kalendarzu gregoriańskim (obowiązującym m.in. w Polsce), dodatkowy dzień występuje w lutym, który ma wtedy 29 zamiast 28 dni. Dodatkowym dniem tradycyjnie nie jest jednak 29 lutego, ale dzień dodawany między 23 a 24 lutego. Dodanie go powoduje przesunięcie obchodzonych w Kościele katolickim wspomnień świętych w okresie 24-28 lutego na następny dzień.
Z 29 lutego najbardziej cieszą się osoby, które urodziły się tego dnia. W końcu ich urodziny wypadają raz na cztery lata.
Żydowski rok przestępny
Inaczej wygląda rok przestępny w kalendarzu żydowskim. Jest to taki rok, który ma dodatkowy, trzynasty miesiąc, dodawany co 3 (rzadziej co 2) lata w celu zrównania cyklu słonecznego z księżycowym (w oparciu o o cykl fazy Księżyca określa się miesiące, a lata w oparciu o ruch Słońca). Pomiędzy rokiem księżycowym i słonecznym zachodzi różnica, która skutkuje dołączeniem dodatkowego miesiąca siedmiokrotnie w ciągu 19 lat. Żydowski rok przestępny, który liczy trzynaście miesięcy uważa się za szczęśliwy, ponieważ każdy Żyd dostaje dodatkowy miesiąc życia.
Sekunda przestępna
Tymczasem 30 czerwca 2015 roku dodaliśmy sekundę przestępną. Taka korekta ma związek ze zwalniającym w ostatnich latach ruchem obrotowym Ziemi. Tempo wirowania jest zależne od wielu czynników, których nie da się przewidzieć. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj. A poniższy materiał filmowy tłumaczy dlaczego wprowadzamy sekundę przestępną:
Autor: AD/rp / Źródło: iflscience.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock