Dzieci poczęte pomiędzy styczniem a marcem mogą mieć większe problemy z nauką niż ich rówieśnicy. Dzieje się tak, ponieważ ich matki podczas ciąży nie otrzymały wystarczającej ilości witaminy D - sugerują najnowsze badania.
Uniwersytety w Glasgow (Szkocja) i Cambridge (Wielka Brytania) wraz z brytyjską Narodową Służbą Zdrowia (NHS) oraz szkockim rządem przeprowadziły badania na grupie 800 000 dzieci. 8,6 procent badanych poczętych w pierwszym kwartale roku miało trudności w nauce. Dlaczego? W pierwszym trymestrze ciąży ich matkom brakowało witaminy D, która powstaje w ludzkim organizmie m.in. pod wpływem promieni słonecznych.
Lekarstwem suplementacja
Naukowcy uważają, że te trudności mogłoby zostać wyeliminowane. Wystarczyłoby jedynie, gdyby matki w trakcie trwania ciąży stosowały się do zaleceń NHS i przyjmowały witaminę D. Każdemu z nas, szczególnie podczas jesieni, zaleca się przyjmowanie suplementów diety, które zastąpią nam naturalne słońce.
- To bardzo ważne, żeby ciężarne kobiety stosowały się do rad i zażywały witaminę D w jak najwcześniejszym okresie ciąży, a jeszcze lepiej przed, w momencie kiedy zaczynają starać się o dziecko - mówi profesor Jill Pell, szefowa Instytutu Zdrowia i Dobrego Samopoczucia w Glasgow.
Posłuchaj wypowiedzi eksperta, o tym jak ważne jest dostarczanie naszemu organizmowi wystarczającej ilości witaminy D.
Autor: agr / Źródło: telegraph.co.uk