"Trąba wodna w Łebie" - napisał na Kontakt 24 Reporter 24 i wysłał zdjęcia, na których widać to zjawisko. Nad polskim morzem wystąpiły w środę idealne warunki do powstania leja. Podobnie było we wtorek. Tym razem w Darłowie.
Jak poinformowała synoptyk Arleta Unton-Pyziołek, do Polski napływa z północnego zachodu chłodne powietrze polarno-morskie. Sprawia to, że występują ideale warunki do silnego wypiętrzania się chmur kłębiastych. Występują wtedy prądy wznoszące.
- Jest to niewielka trąba wodna, która najprawdopodobniej dotknęła powierzchni wody. Występuje w niej wiatr o prędkości poniżej 100 km/h - tłumaczyła lej zauważony w środę synoptyk TVN Meteo.
Trąba była widziane w środę o godzinie 15.30. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.
- Nie czułem strachu, ponieważ wiem, co to za zjawisko. Na plaży ludzie fotografowali i kręcili filmiki - mówił w rozmowie z tvnmeteo.pl Reporter 24 Kamil Taborski.
Dzień po dniu
Także we wtorek około godziny 16 ratownicy na plaży w Darłowie (woj. zachodniopomorskie) sfotografowali to zjawisko.
- Nikt z nas się tego nie spodziewał. Kilka godzin wcześniej było burzowe, ciemno granatowe niebo. Potem jakby się wypogodziło. Ledwie jedna chmurka się pojawiła. Nagle dostrzegliśmy wąski lej, który znajdował się tuż nad wodą. Było to jakieś 2 kilometry od brzegu - opowiada Błażej Busza, ratownik WOPR, autor zdjęcia.
Czym jest trąba wodna?
Trąba wodna, nazywana inaczej trąbą morską, jest niebezpiecznym zjawiskiem meteorologicznym. Powstaje poprzez formowanie się wiru z chmur kłębiastych w kształcie leja. Trąby wodne tworzą się na powierzchni akwenów. Wiry są słabsze od swoich lądowych odpowiedników. Jeśli dotrą do lądu często się rozpraszają, dlatego też są rzadziej odnotowywane. Natomiast trąba powietrza, która dojdzie nad wodę może przeistoczyć się w wir wodny.
Zobacz materiały, które otrzymaliśmy na Kontakt 24:
Zalążek trąby wodnej
W ostatnim czasie zjawisko to coraz częściej pojawia się w Polsce.
21 sierpnia z plaży w Ustroniu Morskim (Pomorze Zachodnie, okolice Kołobrzegu) około godziny 13.30 można było oglądać efektowne zjawisko. Tuż nad powierzchnią morza pojawił się wir, który nie dotknął tafli wody. Był to zalążek trąby wodnej. Do utworzenia się trąby wodnej było naprawdę blisko.
W piątek 19 sierpnia w godzinach wieczornych w okolicach miejscowości Przybiernówko w województwie zachodniopomorskim, również pojawiło się niebezpieczne zjawisko. Tym razem po lądzie przeszła trąba powietrzna. Informacje o tym niezwykłym zjawisku przesłała do Redakcji TVN Meteo pani Klaudia Czernicka.
Autor: wd/aw / Źródło: Kontakt 24, TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Błażej Busza/WOPR Darłowo Sławno, Kontakt 24