Naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN konstruują pierwszego polskiego satelitę naukowego. Zostanie on wystrzelony w przestrzeń okołoziemską w przyszłym roku w ramach wspólnego projektu badaczy z Polski, Austrii i Kanady. Drugi satelita ma trafić na orbitę przed marcem 2013 roku.
Pierwszy polski sztuczny satelita będzie nazywał się Lem, na cześć pisarza Stanisława Lema. Nad jego konstrukcją pracują Instytuty Polskiej Akademii Nauk (Centrum Badań Kosmicznych oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika) we współpracy z Instytutem Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.
Dwa satelity powędrują na orbitę
W ramach projektu BRITE (BRIght-star Target Explorer) mają powstać dwa polskie satelity. Będą umieszczone na orbicie okołoziemskiej do marca 2013 roku, aby uzyskać dane astrosejsmologiczne jasnych gwiazd (badanie pulsacji gwiazd i wnioskowanie między innymi na tej podstawie o ich budowie wewnętrznej).
- Lem, pierwszy polski satelita naukowy, zostanie wystrzelony w kosmos w przyszłym roku. Mamy nadzieję, że we wrześniu zostanie wyniesiony na orbitę. To jest satelita, który ma badać jasne gwiazdy – mówi Grzegorz Woźniak, kierownik Stacji Naziemnej Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Satelity zbudowane w CBK będą częścią grupy sześciu podobnych obiektów tworzących tzw. formację lotną, umieszczoną na orbicie o wysokości 800 kilometrów. - Będą dwa polskie, dwa austriackie i dwa kanadyjskie satelity – dodaje Woźniak.
Precyzyjne badania gwiazd
Satelity będą prowadziły precyzyjne i jednoczesne pomiary fotometryczne najjaśniejszych gwiazd zmiennych nieba. Polskie satelity będą miały niewielkie rozmiary - to sześciany o wadze 7 kilogramów i boku długości 20 cm.
- Konstrukcja zostanie zamknięta w kostce. Sześcian jest dużo łatwiej zbudować - mówi Grzegorz Woźniak.
Zainstalowana na satelicie sześciokątna kamera otrzyma niezakłócone wpływem atmosfery zdjęcia wielu gwiazd. Polska wiedza teoretyczna oparta o własne kody numeryczne służące symulacji pulsacji gwiazd, powszechnie uważana jest za „state-of-art”, tj. wedle wszelkich arkanów sztuki.
Polskie konstrukcje latają w kosmosie
Od momentu powołania Centrum Badań Kosmicznych PAN (1977) grupy badawcze i inżynierskie stworzyły instrumenty i uczestniczyły w eksperymentach w ponad 50 misjach kosmicznych. Aktualnie polskie instrumenty naukowe pracują w przestrzeni kosmicznej, uczestnicząc w kilku najpoważniejszych misjach międzynarodowych.
Projekt jest dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pochłonie 14 milionów złotych.
W niedzielę można zwiedzić Centrum
W ramach XV Festiwalu Nauki, w niedzielę 18 września w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN jest dzień otwarty. Podczas wykładów i warsztatów będzie można między innymi dowidzieć się, jak w swojej kuchni zrobić kometę.
Satelita w internetowej telewizji
Jeśli chcecie śledzić na bieżąco prace nad satelitami, zajrzyjcie na BRITE TV - kanał telewizji internetowej. Czasami pojawiają się także inne tematy związane z technologiami kosmicznymi.
Autor: usa/ms / Źródło: TVN24, cbk.pan.pl