Duże zmiany dla rowerzystów. Nowe znaki i światła

Jak zmieniły się przepisy obowiązujące rowerzystów?
Jak zmieniły się przepisy obowiązujące rowerzystów?
TVN Meteo Active
Jak zmieniły się przepisy obowiązujące rowerzystów?TVN Meteo Active

Przepisy obowiązują każdego, także rowerzystów. W Dzienniku Ustaw opublikowane zostały niedawno dwie kluczowe nowelizacje rozporządzeń, określających jak należy poruszać się po mieście na rowerze.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE? SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!

W poniedziałek, 7 września 2015 roku, w Dzienniku Ustaw opublikowane zostały dwie kluczowe dla rowerzystów nowelizacje rozporządzeń: w sprawie znaków i sygnałów drogowych (D.U.2002.170.1393, nowelizacja - D.U.2015.1313) i w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (D.U.2003.220.2181, nowelizacja - D.U.2015.1314).

Nowe przepisy wchodzą w życie 8 października.

Przepisowe porządkowanie

Zmiany mają charakter porządkowy i dostosowują przepisy do uaktualnionej ponad cztery lata temu ustawy Prawo o ruchu drogowym (PoRD, D.U.2011.92.530). Eliminują bałagan, liczne błędy i wprowadzają daleko idące zmiany, m.in. nowe znaki i sygnały drogowe.

Największa zmiana dotyczy dwukierunkowego ruchu rowerów w jezdniach jednokierunkowych.

Jednoznacznie o jednokierunkowości

W kwestii ruchu rowerów pod prąd ulic jednokierunkowych zapisy są dużo bardziej jednoznaczne niż dotychczasowe.

Dzięki nowelizacjom zarządcy dróg miejskich mogą wprowadzić ruch obustronny dla rowerzystów na uliczkach, gdzie kierowców samochodów obowiązuje ruch jednostronny i ograniczenie prędkości do 30 km/h.

- Chodzi o to, aby na uliczkach jednokierunkowych, które są często spokojne, ciche, gdzie rzadziej jeżdżą samochody, rowerzyści mogli jeździć w dwóch kierunkach. Dzięki temu omijają szerokie arterie i mają krótszą drogę. To sprawia, że więcej osób jeździ na rowerze - tłumaczyła Agata Kowalska, prowadząca program "Skołowani" w radiu TOK FM. Prawo zezwala, by po jednokierunkowych uliczkach w obu kierunkach mogli się poruszać wszyscy rowerzyści, także ci jadący z przyczepką w której siedzi dziecko.

Bezpieczny paradoks

Choć wydaje się to pozornie niebezpieczne, taka organizacja ruchu zwiększa bezpieczeństwo na drogach, co potwierdzają statystyki policyjne. Dlaczego? Bo jadący pod prąd rowerzysta nie jest dla kierowcy zjawiskiem normalnym i w efekcie włącza się wzmożona czujność.

- Mamy ulicę jednokierunkową, a tu nagle z naprzeciwka jedzie rowerzysta. I wszyscy zachowują większą ostrożność - tłumaczyła Kowalska.

Duże zmiany dotyczą także przejazdów dla rowerzystów. Dopuszczone zostały mniejsze wymiary oznakowania poziomego, w tym strzałek kierunkowych umieszczanych na pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów czy w śluzie rowerowej.

Zmiany w znakach

Znak C-13 ("droga dla rowerów") już nie będzie oznaczać drogi dla rowerów wyłącznie jednośladowych.

Znak B-11 ("zakaz wjazdu wózków rowerowych") nie będzie zabraniać wjazdu rowerów wielośladowych.

Ustawa PoRD od roku 2011 określa, że rower może mieć szerokość do 0,9 m bez względu na liczbę kół czy śladów, co umożliwia np. używanie trójkołowych rowerów do przewozu dzieci, definiuje też wózek rowerowy jako pojazd szerszy niż 0,9 m. Tymczasem ze względu na niezmienione znaczenie znaku C-13 za jazdę rowerem trójkołowym mandat groził zarówno za jazdę po jezdni obok drogi dla rowerów jak i po drodze dla rowerów.

Znak B-11 ("zakaz wjazdu wózków rowerowych") nie będzie zabraniać wjazdu rowerów wielośladowych
Znak C-13 ("droga dla rowerów") już nie będzie oznaczać drogi dla rowerów wyłącznie jednośladowych

Znak C-13 (i pochodne) będzie odwoływany znakiem:

- C-13a ("koniec drogi dla rowerów"),

- D-40 ("strefa zamieszkania"),

- B-1 ("zakaz ruchu w obu kierunkach"),

- B-9 ("zakaz wjazdu rowerów"),

- C-16 ("droga dla pieszych")

- oraz przez każde skrzyżowanie.

Naprawione zostało błędne określenie znaku łączonego C-13/C-16 z kreską pionową jako "droga dla rowerów i pieszych". Błąd polegał na tym, że ustawa Prawo o Ruchu Drogowym określa zasady ruchu na takiej drodze w ten sposób, że rowerzysta musi ustępować miejsca pieszemu. Tymczasem znak C-13/C-16 oznacza drogę dla rowerów położoną obok drogi dla pieszych (chodnika).

Znak łączony C-13/C-16 kreską pionową ("droga dla rowerów i pieszych")

Nowe znaki i sygnalizatory

Oprócz spraw porządkowych są też głębsze zmiany: pojawia się nowy znak poziomy P-27 ("kierunek i tor ruchu roweru") oraz nowe sygnalizatory trójkomorowe dla rowerzystów (S-1a i S-3a). Są trójkolorowe, przypominają światła dla kierowców samochodów i umieszczane będą przed wjazdem na skrzyżowanie.

Nowy znak poziomy P-27 ("kierunek i tor ruchu roweru")

Znak P-27 (popularnie określany jako "sierżant" - od symboli znajdujących się na wojskowych pagonach) będzie stosowany tam, gdzie nie ma miejsca na wyznaczenie pasa ruchu dla rowerów w jezdni lub jego wyznaczenie byłoby niebezpieczne ze względu na lokalizację, geometrię i sposób wykorzystania (np. duża rotacja) miejsc postojowych. Podpowie rowerzyście, w którą stronę powinien się poruszać i pokaże, którędy dokładnie powinien jechać rowerzysta - np. środkiem jezdni, gdy po prawej stronie znajdują się miejsca postojowe.

Czerwona Książeczka

Znaczące zmiany zaszły w drugim rozporządzeniu, nazywanym potocznie "Czerwoną Książeczką" ze względu na kolor okładki. Urzędowa nazwa jest przeraźliwie długa i brzmi następująco: Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

Zakłada umieszczanie pionowych miniznaków drogowych m.in. na drogach dla rowerów. Mają określać np. pierwszeństwo przejazdu dla rowerzystów na poszczególnych drogach. Można je umieszczać na wysokości 1,0 m. Skorygowana została także tzw. prędkość ewakuacji dla sygnalizacji świetlnej dla rowerzystów - zamiast dotychczasowych zaledwie 2,8 m/s będzie to 4,2 m/s. To oznacza, że światła dla rowerzystów świecić będą dłużej.

Autor: stella/kka / Źródło: miastodlarowerow.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nadchodzące dni nie dadzą nam wytchnienia od opadów deszczu, w wielu regionach będzie się też błyskać. Po weekendzie, za sprawą napływającego znad Afryki powietrza, temperatura wzrośnie do 30 stopni.

Wróci upał. A co z deszczem i burzami?

Wróci upał. A co z deszczem i burzami?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed silnym deszczem i burzami. Obowiązują alarmy nawet trzeciego, najwyższego stopnia. Sprawdź szczegóły.

Alarmy przed nawałnicami wciąż w mocy. W tych regionach należy uważać

Alarmy przed nawałnicami wciąż w mocy. W tych regionach należy uważać

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Gdzie jest burza? W środę rano w części kraju pojawiły się wyładowania atmosferyczne. Aura na chwilę się uspokoiła, ale po południu w dwóch województwach znów słychać grzmoty. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu i silne porywy wiatru. Poznaj aktualną sytuację pogodową w kraju w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Nie tylko grzmi, lecz także bardzo mocno pada

Gdzie jest burza? Nie tylko grzmi, lecz także bardzo mocno pada

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W związku z prognozowanymi gwałtownymi burzami z silnym wiatrem wydano alert RCB. SMS-owe ostrzeżenia otrzymali odbiorcy na terenie trzech województw.

Alert RCB. "Śledź komunikaty"

Alert RCB. "Śledź komunikaty"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB

Ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom Pomorza i Podlasia. Na Kontakt24 dostaliśmy nagranie, na którym pokazane są intensywne opady deszczu w Augustowie. Podobna sytuacja miała miejsce w Słupsku i jego okolicach.

Mocno pada. Zalane piwnice

Mocno pada. Zalane piwnice

Źródło:
tvnmeteo.pl

Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Finlandię nawiedziły upały. Gorąco jest nie tylko na południu kraju, ale również na północy, w tym w Rovaniemi, które znane jest jako miejsce zamieszkania Świętego Mikołaja.

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Źródło:
Reuters

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror

Dwa potężne pożary lasów spustoszyły prowincje w północno-zachodniej Turcji, zmuszając setki mieszkańców do ewakuacji i mobilizując służby ratunkowe. To kolejny dramatyczny epizod tegorocznego lata.

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Źródło:
Reuters

Pogoda na dziś. Środa 16.07 przyniesie chmury w całej Polsce. W niektórych rejonach spodziewane są burze, w innych jedynie popada. Temperatura w większości kraju przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 16 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Pogoda na dziś - środa, 16 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wtorek to kolejny burzowy dzień w Polsce. W województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim zaobserwowano leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych.

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Aktualizacja:
Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

W poniedziałek wschodnie stany USA nawiedziły silne opady, które wywołały powodzie. Woda pochłonęła życie co najmniej dwóch osób. Mieszkańcy i służby oceniają skalę zniszczeń i sprzątają po przejściu żywiołu.

"To było trochę postapokaliptyczne"

"To było trochę postapokaliptyczne"

Źródło:
CNN, CBS News

Burze i przyniesione przez nie ulewy powodują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Źródło:
PAP

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Burze z gradem przechodziły w niedzielę nad Polską. W południowej części kraju strażacy mieli pełne ręce roboty - na Podkarpaciu doszło do przerw w dostawach prądu, a w Małopolsce wiatr zwiał dach z kościoła. Groźnie wyglądające chmury szelfowe pojawiły się także na północy.

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr