Dwie młode pantery śnieżne przyszły na świat 10 tygodni temu w zoo w hrabstwie Kumbria, położonym w północno-zachodniej części Wielkiej Brytanii. Ostatnio po raz pierwszy pojawiły się na wybiegu.
Samica Kadi w czerwcu urodziła dwie panterki - samice o imionach Mishka i Natasja. Miejsce nie było przypadkowe, bowiem zoo w którym żyją, uczestniczy w programie ochrony tego gatunku pod nazwą "Zaufanie panter śnieżnych", który działa w pięciu krajach. W jego ramach opieką objętych jest ponad cztery tysiące panter, które pozostały na wolności.
Gdzie żyją w naturze?
Według działaczy organizacji "Zaufanie panter śnieżnych" na wolności znajduje się ok. 4000-6500 tych zwierząt. Zamieszkują one górzyste tereny środkowe Azji, min. Afganistan, Pakistan, Indie, Nepal, Bhutan, Uzbekistan, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Chiny, Mongolię i Rosję. Ich liczba spada przez kłusownictwo, ograniczenie iliści pożywienia i obszaru, na którym żyją, przez np. rozwój budownictwa.
Co pomaga im przetrwać w zimnym klimacie?
Pantery śnieżne mają długie, gęste futro, które chroni je przed zimnem i pozwala się kamuflować, aby zapolować na ofiarę. Ich ogon ma długość ok. 1 metra, pomaga im zachować równowagę w trudnym terenie, mogą się nim również owinąć w nocy. Ich duże łapy pokryte są owłosionymi poduszeczkami, które działają jak buty śniegowe, które izolują przed chłodem.
Pantery śnieżne wydają dźwięki takie jak inne koty, nie potrafią jednak ryczeć. Wydają jednak inny, indywidualny dźwięk.
Żyją raczej samotnie, tylko w okresie godowym samce i samice przebywają razem. Samice opiekują się młodymi przez ok. dwa lata. Ciąża trwa ok. 90-100 dni. Młode po 10 tygodniach są rozwinięte, jednak pozostają z matką nawet do 22 miesięcy, aż staną się w pełni niezależne.
Autor: AP/jap / Źródło: ENEX