Duża część Europy w okowach zimy. "Sytuacja jest katastrofalna"


Nie tylko Polska zmaga się z trudną, zimową pogodą. W Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Holandii z powodu intensywnych opadów śniegu i oblodzeń doszło do ogromnych utrudnień w ruchu drogowym i kolejowym. Przez niebezpieczne warunki komunikacji powietrznej do Bułgarii nie dotrze zapowiedziana dostawa szczepionek przeciwko COVID-19.

Chaos komunikacyjny pojawił się na niemieckich drogach już w niedzielę wieczorem. W niektórych miejscach spadło ponad 30 centymetrów śniegu. Ekstremalne warunki pogodowe prognozowane są do końca dnia w poniedziałek.

Stanęły pociągi, auta ugrzęzły w zaspach

Szczególnie dotknięte atakiem zimy są landy środkowych i północnych Niemiec: północno-wschodnia Hesja, Turyngia, Saksonia-Anhalt i Saksonia. Również jednak w innych krajach związkowych sytuacja jest trudna.

Nadejście zimy doprowadziło do poważnych ograniczeń w ruchu kolejowym.

"Ze względu na ekstremalne burze (śnieżne) w dużej części kraju odwoływane są pociągi, a te, które kursują, mają opóźnienia" – poinformowały niemieckie koleje na stronie internetowej. W wielu miejscach ruch dalekobieżny został zawieszony do odwołania. Ograniczenia dotyczą zwłaszcza regionów Berlina i Hamburga, gdzie prawie nie kursują pociągi dalekobieżne. Zawieszono połączenia z obu miast w kierunku Hanoweru, Kolonii, Frankfurtu i Monachium. Również z Drezna "aż do odwołania nie będzie pociągów dalekobieżnych w kierunku Lipska, Frankfurtu, Hanoweru i Kolonii". Ponadto całkowicie wstrzymano "ruch dalekobieżny na północ od Frankfurtu".

W Nadrenii Północnej-Westfalii na zachodzie Niemiec samochody grzęzły w głębokich zaspach śniegu. W Getyndze w środkowej części kraju opady spowodowały niemal całkowite zatrzymanie ruchu na autostradzie A7.

Ciężarówki, które utknęły w zaspach, zablokowały kilka autostrad także na północy i wschodzie Hesji, również w środkowych Niemczech. - Sytuacja jest katastrofalna – powiedział w poniedziałek rano rzecznik policji w Fuldzie. W wielu miejscach ciężarówki i inne samochody stały w korkach od sześciu godzin - pisze dziennik "Die Welt".

Niż Tristan nad Europą Środkową i środkową częścią Morza Śródziemnego w połączeniu z wyżem Gisela nad Skandynawią przynosi więcej lodowatego powietrza.

We wtorek opady śniegu powinny zaniknąć w całych Niemczech z wyjątkiem wybrzeża.

Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne w Niemczech (meteoalarmmeteoalarm.eu

Zima w Czechach

Obfite opady śniegu od rana w poniedziałek komplikują sytuację na drogach w Czechach. W niektórych regionach problemy stwarzają oblodzone nawierzchnie. Autobusy i pociągi mają po kilka godzin opóźnienia, a część połączeń odwołano. W ciągu nocy spadło w Czechach do 15 centymetrów świeżego śniegu. Najsilniejsze opady wystąpiły w środkowych i wschodnich regionach. Na południowych Morawach sytuację na drogach komplikuje marznąca mżawka. Według meteorologów opady śniegi słabną i będą występować jedynie lokalnie, a przede wszystkim w górach.

Najtrudniejsza sytuacja jest na autostradzie D8 z Pragi w stronę Drezna, gdzie w rejonie Ujścia nad Łabą utworzyły się kilkukilometrowe korki. Liczący 10 kilometrów korek powstał też na autostradzie D1, głównym szlaku komunikacyjnym z Pragi do Brna. W nocy autostrada D1 była zamykana na kilku odcinkach.

Ruch na autostradzie w stronę Polski w pobliżu Ostrawy zablokował wypadek ciężarówki. Dla samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony zamknięta jest droga I/10 z Tanvaldu do Harrachova i dalej do Polski.

Kilkadziesiąt interwencji podejmowali strażacy, udrażniając drogi zatarasowane drzewami i gałęziami, które łamią się pod ciężarem śniegu. W pobliżu miejscowości Hostieradice na Morawach upadające drzewo uderzyło w samochód, nikt na szczęście nie został poszkodowany.

Drzewa blokowały także niektóre odcinki połączeń kolejowych. Z powodu opadów śniegu Koleje Czeskie (CzD) sygnalizowały opóźnienia lub odwołanie około 20 połączeń, w tym pośpiesznych oraz EuroCity.

Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne w Czechach (meteoalarmmeteoalarm.eu

Sypnęło w krajach Beneluksu

Zimowa pogoda w Holandii od rana sprawia problemy na drogach i kolejach. Z powodu problemów z komunikacją w miastach takich jak Amsterdam, Rotterdam, Utrecht i Lejda podjęto decyzję o odwołaniu zajęć lekcyjnych. Poniedziałek miał być pierwszym dniem, w którym uczniowie wracają do nauki stacjonarnej po obostrzeniach związanych z pandemią COVID-19.

Zamknięta została także część autostrad.

Biuro pogodowe KNMI wydało alarmy meteorologiczne przed intensywnymi opadami śniegu. Z powodu niekorzystnej do podróżowania aury Departament Dróg Ministerstwa Transportu zalecił unikanie wszelkich podróży, z wyłączeniem tych, które są "absolutnie konieczne".

Ograniczony został ruch pociągów.

- Nie możemy mieć żadnej pewności co do liczby pociągów, tras i częstotliwości – poinformowali przedstawiciele głównego przewoźnika kolejowego Nederlandse Spoorwegen.

Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne w Holandii (meteoalarmmeteoalarm.eu

Królewski Instytut Meteorologiczny (RMI) w Belgii przewiduje, że przez kolejne dni w tej części kontynentu utrzyma się mroźna, zimowa pogoda. Choć już teraz jest wyjątkowo zimo, belgijscy meteorolodzy prognozują, że największy mróz pojawi się w środę wieczorem. W wielu regionach kraju termometry mogą pokazywać do -13 stopni Celsjusza.

Przed zimowymi zagrożeniami wydano ostrzeżenia meteorologiczne.

Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne w Belgii (meteoalarmmeteoalarm.eu

Sztorm Darcy szaleje w Wielkiej Brytanii

Także Wielka Brytania zmaga się z trudną pogodą. Przyczyną ciężkiego śniegu, silnych porywów wiatru i oblodzeń jest sztorm Darcy. W części kraju wydano pomarańczowe i żółte alerty przed gołoledzią i opadami.

Przez pogodę nie dotrą szczepionki

Zaplanowana na poniedziałek dostawa ponad 17 tysięcy dawek szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 nie dotarła do Bułgarii z powodu śnieżyc w Niemczech – podał resort zdrowia w Sofii, ostrzegając, że opóźni to plan kampanii szczepień.

W niedzielę w Bułgarii rozpoczęło się szczepienie innym preparatem przeciw COVID-19, wyprodukowanym przez koncern AstraZeneca. Nie ustanowiono ograniczeń wiekowych dotyczących stosowania tej szczepionki – w części innych krajów szczepionka tej firmy jest podawana osobom, które nie skończyły 55 lat.

Sofia zamówiła 4,5 miliona dawek tego preparatu. Na naradzie z udziałem premiera Bojko Borisowa w poniedziałek rano nie podjęto decyzji o zaostrzeniu restrykcji epidemicznych ani nie wycofano się z podjętej tydzień wcześniej decyzji o poluzowaniu lockdownu (m.in. otwarto szkoły, centra handlowe i siłownie).

Jednak dalsze decyzje, takie jak planowane otwarcie lokali gastronomicznych, nie mogą zostać zrealizowane. Obecnie w kraju czynne są wyłącznie restauracje w hotelach, jeżeli klienci mają w nich rezerwacje.

Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne w Bułgarii (meteoalarmmeteoalarm.eu

Autor: kw//rzw / Źródło: PAP, Reuters, ENEX

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Wielkanoc. Do świąt pozostały jeszcze prawie dwa tygodnie, ale aktualne wyliczenia modeli meteorologicznych prognozują oczekiwany wzrost temperatury. Kilka dni może przynieść nam nawet wartości bliższe latu niż wiośnie.

Pogoda na Wielkanoc. Wielki Tydzień może być naprawdę gorący

Pogoda na Wielkanoc. Wielki Tydzień może być naprawdę gorący

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Środa 9.04 zapowiada się z opadami deszczu w części kraju. Nie będą jednak one zbyt duże. Na termometrach zobaczymy do 13 stopni Celsjusza. Powieje dość silny wiatr.

Pogoda na dziś - środa, 9.04. W części kraju przydadzą się parasole

Pogoda na dziś - środa, 9.04. W części kraju przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najbliższe dni przyniosą sporo zagrożeń meteorologicznych - wynika z prognozy zagrożeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W środę w części kraju pojawią się intensywne opady śniegu, a nawet zawieje śnieżne. Kolejne dni przyniosą niebezpieczeństwo związane między innymi z roztopami.

Mogą pojawić się zawieje śnieżne. Prognoza zagrożeń IMGW

Mogą pojawić się zawieje śnieżne. Prognoza zagrożeń IMGW

Źródło:
IMGW

Mieszkaniec hrabstwa Woodford w stanie Kentucky uratował kilka kotów i kociąt z zalanych w trakcie powodzi domów. Gdy jego sąsiedzi w popłochu uciekali przed wielką wodą, mężczyzna ruszył na ratunek pozostawionym futrzakom.

Ruszył na ratunek przerażonym futrzakom. "Dryfowały w pojemniku"

Ruszył na ratunek przerażonym futrzakom. "Dryfowały w pojemniku"

Źródło:
CNN

W nocy z wtorku na środę na niebie pojawiło się księżycowe halo. Wyjątkowe zjawisko było widoczne między innymi w województwie lubuskim. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia od jednego z naszych czytelników.

Wokół księżyca pojawiła się aureola

Wokół księżyca pojawiła się aureola

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni to ciąg dalszy chłodnej aury, miejscami nawet zimowej, ale już niedługo pogoda mocno się zmieni. Wartości, jakie zobaczymy na termometrach w niedzielę, zadowolą ciepłolubnych.

Zimno wam? Wiemy, kiedy zrobi się cieplej

Zimno wam? Wiemy, kiedy zrobi się cieplej

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Boliwii panuje katastrofalna powódź. Do tej pory w wyniku ulewnych deszczy życie straciło co najmniej 55 osób. Do opuszczenia domów zmuszone były całe rodziny, aby uciekać przed wielką wodą. Trudna sytuacja panuje także na terenach rolniczych, a największe zmartwienie mają hodowcy bydła.

Takiej sytuacji nie było od dekad. Całe rodziny musiały uciekać

Takiej sytuacji nie było od dekad. Całe rodziny musiały uciekać

Źródło:
Reuters

Mieszkaniec amerykańskiego stanu Maine został zaatakowany przez lisa na własnym podwórku. Zwierzę najpierw zaatakowało jego psa. Mężczyzna próbował się bronić, aż w końcu został zmuszony zastrzelić intruza. Wyniki badań wykazały, że lis był chory na wściekliznę. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

"Zobaczyłem, że mój pies walczy z innym zwierzęciem". Nagranie

"Zobaczyłem, że mój pies walczy z innym zwierzęciem". Nagranie

Źródło:
WMTW, "Fakty po Południu" TVN24

Co najmniej 50 hipopotamów oraz innych zwierząt zginęło z powodu zakażenia wąglikiem w Parku Narodowym Wirunga w Demokratycznej Republice Konga. Lokalne władze zaapelowały do mieszkańców o niezbliżanie się do dzikich zwierząt i gotowanie wody przed jej wypiciem.

50 martwych hipopotamów. Zabiła je bakteria groźna dla ludzi

50 martwych hipopotamów. Zabiła je bakteria groźna dla ludzi

Źródło:
Reuters

Amerykańskie przedsiębiorstwo Colossal Biosciences ogłosiło "wskrzeszenie" wymarłego przed tysiącami lat wilka strasznego. Osiągnięcie naukowców rodzi pytania o to, czy czeka nas przywrócenie do życia innych zwierząt, które dawno zniknęły z powierzchni naszej planety. Chodzi o mamuty, a nawet dinozaury.

"Wskrzeszono" wilka strasznego. Czy na Ziemię wrócą mamuty i dinozaury?

"Wskrzeszono" wilka strasznego. Czy na Ziemię wrócą mamuty i dinozaury?

Źródło:
New York Times, Yale e360, Fakty TVN, TVN24

Amerykańscy naukowcy podali, że udało im się wskrzesić wilka strasznego - wymarłego kuzyna wilków szarych. Na świat przyszły trzy szczenięta o cechach typowych dla tego gatunku. Ogłoszenie wywołało spore kontrowersje w środowisku naukowym, a wielu badaczy twierdzi, że nie mamy do czynienia z "pełnoprawnym" wskrzeszeniem.

Twierdzą, że odtworzyli wymarły gatunek

Twierdzą, że odtworzyli wymarły gatunek

Źródło:
PAP, CNN, Reuters, New Scientist

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, mogą zmagać się z alergią. Kilka lat temu w ogrodzie zoologicznym w Chicago odkryto, że mieszkający tam niedźwiedź polarny Siku jest uczulony między innymi na ludzki naskórek.

Cierpisz z powodu alergii? Pewien niedźwiedź polarny wie, z czym się zmagasz

Cierpisz z powodu alergii? Pewien niedźwiedź polarny wie, z czym się zmagasz

Źródło:
BBC

Stany Zjednoczone mierzą się z gigantycznymi powodziami, które od niemal tygodnia nawiedzają wschodnie i środkowe regiony. W poniedziałek szczególnie trudna sytuacja panowała nad brzegami rzeki Ohio. W Cincinnati mieszkańcy obawiali się powtórki sprzed prawie 30 lat, kiedy to miasto nawiedziła jedna z najgorszych powodzi w historii.

"Nagle zdali sobie sprawę, że są w sytuacji zagrożenia"

"Nagle zdali sobie sprawę, że są w sytuacji zagrożenia"

Źródło:
Reuters, cincinnati.com

W poniedziałek nad Białymstokiem pojawiło się interesujące zjawisko optyczne. Wokół słońca utworzyła się kolorowa "tarcza świetlna" zwana wieńcem. Jeden z naszych czytelników uchwycił ją na zdjęciu.

"Tarcza świetlna" wokół słońca

"Tarcza świetlna" wokół słońca

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Rośnie liczba ofiar katastrofalnej powodzi, jaka nawiedziła stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Oficjalne dane mówią o co najmniej 33 zabitych, to o trzech więcej niż informowano w niedzielę. Kataklizm wywołały wielogodzinne, ulewne opady deszczu, które - według prognoz - mogą wystąpić także w innych regionach kraju.

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

Źródło:
Reuters, BBC

Mieszkańcy Indii zmagają się z ekstremalnymi upałami. Mimo wczesnej pory roku termometry w Delhi pokazały w poniedziałek 39 stopni Celsjusza. W północnych regionach kraju obowiązują żółte, pomarańczowe i czerwone ostrzeżenia.

"Przechodzimy bezpośrednio z zimy do lata"

"Przechodzimy bezpośrednio z zimy do lata"

Źródło:
PAP, BBC

W ostatnich dniach mocno sypnęło śniegiem w Tatrach. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich leży już 110 centymetrów śniegu, a na Kasprowym Wierchu niemal 90 cm - wynika z poniedziałkowych pomiarów IMGW.

Ponad metr śniegu w Tatrach

Ponad metr śniegu w Tatrach

Źródło:
IMGW, PAP

Fala zimna dotarła do północnych i północno-wschodnich regionów Grecji. W poniedziałek ulice i domy znalazły się pod warstwą śniegu, a termometry pokazały ujemne wartości. Według prognoz w najbliższych dniach chłód rozleje się po całym kraju.

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Źródło:
Greekreporter, ENEX

Co najmniej 30 osób zginęło na skutek powodzi, jaka dotknęła w sobotę Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Władze regionu podały, że z zalanych regionów ewakuowano wiele osób. Powódź spowodowała także paraliż komunikacyjny na głównych arteriach komunikacyjnych miasta.

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Źródło:
PAP, Reuters

Przed nami kolejna fala arktycznego zimna. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w nadchodzących dniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nizinnych lasach deszczowych Panamy naukowcy odkryli drzewo "odporne" na uderzenia piorunów. Trwające wiele lat badania wykazały, że niezwykła budowa Dipteryx oleifera pozwala na czerpanie korzyści z tego, co dla innych drzew jest śmiertelnym zagrożeniem.

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

Źródło:
PAP, caryinstitute.org, livescience.com

Dwa żółwie słoniowe w jednym z zoo w Filadelfii po raz pierwszy zostały rodzicami, wydając na świat cztery młode. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko dlatego, że ten podgatunek żółwia jest krytycznie zagrożony wyginięciem. Również dlatego, że świeżo upieczeni rodzice są około stulatkami.

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Źródło:
BBC, ABC News, tvn24.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać, jak stado żubrów zareagowało na załamanie pogody. Jak napisał Reporter24 pan Antoni, autor wideo, zwierzęta kompletnie nie przejęły się sypiącym śniegiem.

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Tornado przeszło przez hrabstwo Tippah w stanie Missisipi. Wirujący lej poderwał w górę dom jednej z rodzin i rzucił nim na odległość ponad 70 metrów. W środku byli ludzie.

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Źródło:
CNN, wlbt.com

Suzu gangesowy, delfin żyjący w mętnych wodach rzeki Ganges i Brahmaputra, może wyginąć przez działalność człowieka. Jak pisze BBC, ponad 6,3 tysięcy osobników tego gatunku jest zagrożonych z powodu polowań oraz rejsów turystycznych.

Żyją w mętnych wodach, zagrażają im rejsy i polowania

Żyją w mętnych wodach, zagrażają im rejsy i polowania

Źródło:
BBC, PAP

W sobotę nastąpiło drastyczne załamanie pogody. Do Polski napłynęło surowe, zimne powietrze znad bieguna północnego, które sprawiło, że "temperatura tąpnęła". Nowy tydzień przyniesie drugie uderzenie zimna. - Możemy mieć powtórkę tego, co było w sobotę - powiedziała na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

Źródło:
TVN24

Ulewne deszcze nawiedziły amerykański stan Kentucky. W hrabstwie Franklin wody powodziowe porwały 9-letniego Gabriela. Jak podała stacja CNN, chłopiec zginął w czasie drogi na przystanek autobusu szkolnego.

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Źródło:
CNN, Reuters, BBC

Niedźwiedź zaatakował zbieracza poroża w obwodzie moskiewskim. Według lokalnych mediów mężczyzna przeżył, ponieważ udawał martwego. Ranny trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami głowy i twarzy.

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Źródło:
Reuters, gazetametro.ru

Fale powodziowe zmyły most kolejowy... wraz ze stojącym na nim pociągiem. Do zdarzenia doszło w stanie Arkansas, który od kilku dni zmaga się z intensywnymi opadami deszczu. Jak podały lokalne media, chociaż wypadek wyglądał groźnie, nikt nie został ranny.

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Źródło:
CNN, KY3

Gwałtowne burze, którym towarzyszył ulewny deszcz, nawiedziły południowe i środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Doprowadziły do powstania rozległych powodzi. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 16 osób - podały lokalne media.

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Źródło:
Reuters, PAP, france24.com