Na przekór naukowym publikacjom udowadniającym, że pozytywne skutki diety bezglutenowej to mit, coraz więcej ludzi na nią przechodzi. Twierdzą, że czują się lepiej. Czy faktycznie tak jest?
Czy odstawienie glutenu faktycznie sprawi, że poczujemy się lepiej? Nie.
Jedynie 1 procent Amerykanów rzeczywiście cierpi na celiakię, rzadką chorobę genetyczną, która sprawia, że ludzie nie tolerują glutenu. Jak dowodzą badania, liczba ta prawie się nie zmieniła od 2009 roku.
Mit nietolerancji?
Ludzie, którzy uważają, że są wrażliwi na gluten, prawdopodobnie wcale nie są. Dlaczego zatem twierdzą, że czują się lepiej? Alan Levinovitz z uniwersytetu Jamesa Medisona w Harrisonburg (USA), autor książki "Glutenowe kłamstwo" jest przekonany, że jest to spowodowane połączeniem psychologi i zmianą zachowań. W swojej książce przeprowadził wywiad z gastroenterologiem, Peterem Gibsonem, który uważa, że poprawa samopoczucia po odstawieniu glutenu wiąże się z ogólną zmianą diety, a nie nietolerancją glutenu.
Zmiana nawyków
- Zaobserwowałem to u wielu osób, także u członków rodziny - powiedział Gibson. - Oni stwierdzili, że odżywiają się niezdrowo, jedzą fast-foody i inne śmieciowe jedzenie. Przeczytali o szkodliwości glutenu i postanowili zmienić dietę całkowicie. Zaczęli kupować świeże warzywa i gotować zdrowo - kontynuował.
Z tego wynika, że wiele czynników może wpłynąć na lepsze samopoczucie. Usuwając gluten z diety zaczynasz ogólnie bardziej o siebie dbać i zwracać uwagę na jedzenie. Najłatwiej o wszystko co złe, obwinić gluten. W rzeczywistości można znaleźć wiele innych przyczyn złego samopoczucia czy czynników, które poprawiają samopoczucie, niekoniecznie dieta bezglutenowa.
Jeśli chodzi o wszelkie nietolerancje na żywność, ludzie niechętnie się badają pod tym względem. Chcą wierzyć, że dieta bezglutenowa im pomaga, że nie jest to kwestia psychologiczna.
Warto jednak pójść do lekarza i się przebadać. Wtedy będziemy wiedzieli na pewno co nam szkodzi i co warto usunąć z naszej diety. To niekoniecznie musi być gluten.
Autor: agr,AP/jap / Źródło: sciencealert.com