Sytuacja pogodowa, jaka będzie miała miejsce w ciągu najbliższych kilku dni, nie wpłynie na sytuację hydrologiczną w Polsce - prognozuje IMGW. Z dnia na dzień ilość opadów będzie się zmniejszać, co pozwoli odetchnąć mieszkańcom podtopionych regionów.
- Sytuacja na zbiornikach retencyjnych jest stabilna. Zbiorniki na obszarze działania RZGW w Krakowie odbudowują rezerwę powodziową. Natomiast na przejęcie przesuwającej się fali wezbraniowej na Wiśle, przygotowywane są zbiorniki w Regionie Wodnym Środkowej Wisły. W związku z intensywnymi opadami w województwach opolskim i dolnośląskim, część zbiorników przejmuje nadmiar dopływających wód - powiedział Witold Sumisławski, Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej
Stałe monitorowanie sytuacji
Regionalne zarządy gospodarki wodnej na bieżąco monitorują sytuację meteorologiczną i hydrologiczną na obszarze Polski, Czech i Słowacji. RZGW we Wrocławiu i w Gliwicach prowadzi bezpośrednią współpracę z jednostkami administrującymi obiektami hydrotechnicznymi oraz pozyskuje dane ze zbiorników położonych na obszarze Czech. RZGW w Krakowie na bieżąco przeprowadza modelowanie hydrauliczne uwzględniające prognozy IMGW-PIB, a następnie na podstawie otrzymywanych danych podejmuje odpowiednie działania.
Wszystkie zbiorniki posiadają rezerwy powodziowe i przejmują wody wezbraniowe. Wszystkie urządzenia zrzutowe są sprawne. Gospodarka prowadzona na zbiornikach administrowanych przez regionalne zarządy gospodarki wodnej uwzględnia prognozy hydrologiczne i meteorologiczne. Praca na zbiornikach koordynuje przejście fali wezbraniowej na obszarze dorzecza Wisły.
Pogoda 19/20 – 20.05.2014 (poniedziałek/wtorek - wtorek)
Noc: W nocy na krańcach północno-wschodnich Lubelszczyzny i Mazowsza oraz na Podlasiu, Suwalszczyźnie i wschodzie Mazur zachmurzenie duże i okresami opady deszczu. Na pozostałym obszarze kraju bezchmurnie lub zachmurzenie małe, tylko na zachodzie kraju początkowo miejscami zachmurzenie duże , a na krańcach południowo-zachodnich wieczorem możliwe zanikające przelotne opady deszczu i burze. W czasie burz wysokość opadu do 15 l/mkw. Po północy lokalnie możliwa mgła ograniczająca widzialność do 500 m. Temperatura minimalna od 9 st. C do 13 st. C, chłodniej w rejonach podgórskich, od 6 st. C do 9 st. C. Wiatr słaby, południowo-wschodni. Podczas burz wiatr porywisty. Dzień: W dzień we wschodniej połowie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże, od godzin południowych miejscami przelotne opady i burze. W czasie burz wysokość opadu do 20 l/mkw. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe, tylko na Pomorzu Wschodnim i Śląsku miejscami wzrastające do dużego i tam po południu możliwe przelotne opady deszczu i burze. Temperatura maksymalna od 21 st. C na północnym wschodzie do 26 st. C na południowym zachodzie, w rejonie Zatoki Gdańskiej i obszarach podgórskich od 18 st. C do 23 st. C. Wiatr słaby, zmienny, z przewagą południowo-wschodniego. Podczas burz porywy wiatru do 60 km/h.
Pogoda 20/21 – 21.05.2014 (wtorek/środa - środa)
Noc: W nocy na Lubelszczyźnie, Kielecczyźnie, Mazowszu, Podlasiu, Suwalszczyźnie i Mazurach zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i miejscami przelotne opady deszczu oraz burze. W czasie burz wysokość opadu do 20 l/mkw.. Na pozostałym obszarze kraju bezchmurnie lub zachmurzenie małe, jedynie początkowo w obszarze od Kujaw przez Ziemię Łódzką po Górny Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie miejscami zachmurzenie duże i zanikające przelotne opady deszczu i burze. Temperatura minimalna od 10 st. C do 14 st. C, chłodniej w rejonach podgórskich, od 7 st. C do 10 st. C. Wiatr słaby, zmienny. Podczas burz porywy wiatru do 60 km/h. Dzień: W dzień na zachodzie zachmurzenie małe. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże oraz okresami przelotne opady deszczu, a po południu możliwe również burze. W czasie burz wysokość opadu do 15 l/mkw. Temperatura maksymalna od 22 st. C na północnym wschodzie do 26 st. C na południowym zachodzie, chłodniej w rejonie Zatoki Gdańskiej, od 18 st. C do 21 st. C. Wiatr słaby, zmienny, z przewagą południowego. Podczas burz porywy wiatru do 60 km/h.
Pogoda 21/22 – 22.05.2014 (środa/czwartek - czwartek)
Zachmurzenie małe i umiarkowane. Tylko w dzień na krańcach południowo-wschodnich miejscami zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu i burzami (prognozowana wysokość opadów do 10 l/mkw.). Temperatura minimalna od 11 st. C do 15 st. C. Temperatura maksymalna od 24 st. C do 28 st. C. Wiatr słaby, południowo-wschodni, na wybrzeżu słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni.
Pogoda 22/23 – 23.05.2014 (czwartek/piątek - piątek)
Zachmurzenie małe i umiarkowane. W dzień na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie wzrost zachmurzenia do dużego i przelotne opady deszczu oraz burze. Prognozowana suma opadów od 10 l/mkw. na Pomorzu Zachodnim do 40 mm na Dolnym Śląsku. Także w obszarach górskich Górnego Śląska, Małopolski oraz Podkarpacia po południu miejscami wzrost zachmurzenia do dużego i burze (prognozowana wysokość opadów do 10 l/mkw.). Temperatura minimalna od 13 st. C, 14 st. C na wschodzie do 16 st. C, 17 st. C na krańcach zachodnich. Temperatura maksymalna od 27 st. C do 29 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. W czasie burz wiatr dość silny i silny, w porywach do 80 km/h.
Autor: PW/mj / Źródło: IMGW