Dawno, dawno temu wśród odległych galaktyk. "Lot" 13 mld lat świetlnych od Ziemi

"Lot" 13 mld świetlnych od Ziemi
"Lot" 13 mld świetlnych od Ziemi
NASA, ESA, F. Summers, Z. Levay, L. Frattare, B. Mobasher, A. Koekemoer and the HUDF Team (STScI)
NASA, ESA, F. Summers, Z. Levay, L. Frattare, B. Mobasher, A. Koekemoer and the HUDF Team (STScI)"Lot" 13 mld świetlnych od Ziemi

Jak wyglądałby przelot przez odległe regiony Wszechświata? Podobnie jak w scenach z "Gwiezdnych Wojen", tylko piękniej. Żeby się o tym przekonać, nie musimy czekać na erę dalekich kosmicznych lotów. Wystarczy obejrzeć nagranie opublikowane przez NASA, przedstawiające galaktyki oddalone o 13 mld lat świetlnych.

Żeby zwizualizować podróż przez bardzo dalekie rejony kosmosu, zespół astronomów z NASA oszacował względne odległości ponad 5 tys. galaktyk w jednym najdalej sięgających zdjęć astronomicznych, jakie wykonano w świetle widzialnym - Ultragłębokim Polu Hubble'a (Hubble Ultra Deep Field, w skrócie HUDF). To obraz niewielkiego obszaru nieba w gwiazdozbiorze Pieca.

Kształty galaktyk, jakich nie znamy

HUDF powstało serii 800 obserwacji Kosmicznym Teleskopem Hubble’a wykonanych w okresie od 24 września 2003 do 16 stycznia 2004, podczas 400 okrążeń Ziemi. Pokazuje Wszechświat sprzed 13 mld lat i zawiera obraz około 10 tys. galaktyk. To właśnie z tych obserwacji powstało nagranie opublikowane właśnie przez NASA

Ponieważ na pokonanie dużych odległości w kosmosie nawet najszybsze według nas światło potrzebuje dużo czasu, większość galaktyk widocznych na nagraniu oglądamy w czasie, gdy Wszechświat był znacznie, znacznie młodszy niż obecnie i wciąż się formował. Wiele galaktyk miało wtedy nietypowe kształty w porównaniu do obecnych. Nie istniały jeszcze obiekty spiralne takie jak Andromeda i Droga Mleczna.

Zajrzeli jeszcze dalej

W końcówce nagrania "przelatujemy" obok najdalszych galaktyk uchwyconych w Ultragłębokim Polu Hubble'a. Więcej można zobaczyć jedynie na opublikowanym 25 września 2012 r. Ekstremalnie Głębokim Polu Hubble'a. To właśnie ono jest obecnie najdalej sięgającym zdjęciem astronomicznym wykonanym w świetle widzialnym. Najdalsze galaktyki, jakie obejmuje, znajdują się w odległości 13,2 mld lat świetlnych od Ziemi.

Autor: js/rs / Źródło: NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA, ESA, F. Summers, Z. Levay, L. Frattare, B. Mobasher, A. Koekemoer and the HUDF Team (STScI)

Pozostałe wiadomości