Ćwiczenia i dieta nie działają? Oto 9 powodów niepowodzenia w odchudzaniu

Ćwiczysz, a nie widzisz efektów? Prawdopodobnie popełniasz szereg błędów

Ćwiczysz, katujesz się dietą, a nie widzisz efektów. To największy koszmar aktywnych osób. Wiemy, jak sobie z nim poradzić. Po prostu przestań sabotować swoje wysiłki. Poniżej przedstawiamy dziewięć najczęstszych błędów, które hamują rezultaty Twoich starań.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Utrata masy ciała nigdy nie jest łatwa. Nie dość, że trzeba się porządnie zmęczyć, to jeszcze należy uważać na to, co się je. Kiedy po pewnym czasie, mimo naszych usilnych starań, waga ani drgnie, o frustrację nietrudno. Poniżej przedstawiamy dziewięć pułapek, jakie sami zastawiamy na siebie w procesie odchudzania. Nie pozwalają na skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej i przyczyniają się do niechęci wobec aktywności fizycznej, czy w ogóle zdrowego stylu życia. Przeczytaj je dokładnie i zastanów się, czy w drodze o szczupłą sylwetkę przypadkiem nie popełniasz tych błędów.

1. Za dużo treningu cardio

Nie ma wątpliwości, że trening cardio jest kluczem do świetnego wyglądu i spalania tkanki tłuszczowej. Jednak źle wykonywany (pod względem czasu trwania, intensywności i ilości jednostek treningowych w tygodniu) jest mniej skuteczny. Podstawowym błędem, popełnianym głównie przez kobiety, jest stosowanie wyłącznie treningu cardio, z pominięciem treningu siłowego. Wówczas spalamy kalorie jedynie podczas cardio i dodatkowo spalamy mięśnie. Jak naprawić ten błąd? Połączyć trening siłowy z treningiem cardio, czyli np. po ćwiczeniach z obciążeniem wykonać 40 min. biegu na bieżni, orbitreku czy pedałowania na rowerze stacjonarnym. Wówczas będziemy spalać kalorie nawet wiele godzin po treningu, a nie tylko i wyłącznie podczas jego trwania.

Innym rozwiązaniem może być interwałowy trening cardio, już z pominięciem treningu siłowego. Jest to bardzo intensywny trening, który efektywnie spala tłuszcz również na kilka godzin po jego zakończeniu. Pamiętaj tylko o odpowiednim rozciąganiu po tak intensywnych ćwiczeniach. Jak prawidłowo wykonać trening interwałowy, podpowiada Jacek Bilczyński, specjalista w zakresie zdrowego stylu życia i kształtowania sylwetki, trener gwiazd.

"Przygotuj się do wakacji" z Jackiem Bilczyńskim
"Przygotuj się do wakacji" z Jackiem BilczyńskimTVN Meteo Active

2. Pomijanie budowania masy mięśniowej

Problem najczęściej dotyczy pań, które boją się, że ćwicząc z obciążeniem, będą wyglądały jak kulturystki. A im więcej mięśni mamy, tym spalamy więcej kalorii. Dlatego warto postawić na trening siłowy na maszynach lub z wykorzystaniem kettlebell. Najlepiej wzmacniać mięśnie 2-3 razy w tygodniu.

Prawidłowe wykonane ćwiczenia z kettlebell poprawią wasz wygląd oraz samopoczucie. Trener personalny Kamil Reniec prezentuje cztery ćwiczenia dla średnio zaawansowanych amatorów siłowni.

Ćwiczymy z kettlebell
Ćwiczymy z kettlebellTVN Meteo Active

3. Nieodpowiednie proporcje składników makro w diecie

Układając codzienne menu powinieneś zwrócić szczególną uwagę nie na kalorie, a na proporcje składników makro, czyli białek, tłuszczów i węglowodanów, ze specjalnym naciskiem na te pierwsze.

Białko jest niezbędne dla wzrostu i naprawy mięśni, co szczególnie ważne dla zachowania swojej ciężko wypracowanej masy mięśniowej . Powinniśmy spożywać je także wtedy, gdy chcemy pozbyć się dodatkowych kilogramów. Ten makroskładnik jest do tego właściwie niezbędny. Co ciekawe, jest on też najbezpieczniejszym składnikiem pokarmowym, z racji tego, że charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem efektu termicznego pożywienia. Oznacza to, że organizm nie przyswaja wszystkich kalorii z tego co spożywamy, za to bardzo dobrze wpływa to na szybkość naszego metabolizmu, przyspieszając go.

Jako źródła białka polecane są ryby, zarówno te chude, jak i te bardziej tłuste - łosoś czy halibut. Ponadto chude mięso, jak drób czy wołowina. Dalej chudy lub półtłusty twaróg, ewentualnie różnego rodzaju serki wiejskie. Bardzo dobrym źródłem protein są też jajka. Natomiast jogurt i mleko nie zawierają zbyt wielu protein, bogate są za to w węglowodany, które nie służą naszej sylwetce i mogą przyczyniać się do odkładania tkanki tłuszczowej, albo magazynowania wody podskórnej.Jeżeli chcemy schudnąć, powinniśmy spożywać ok 1,5 do 1,8 g białka na kilogram masy ciała.Jak prawidłowo wyliczyć pozostałe makroskładniki? Pomogą Ci w tym specjalne kalkulatory dostępne w sieci.4. Unikanie tłuszczówNaukowcy już dawno obalili teorię, że należy unikać tłuszczu aby schudnąć. Tłuszcz bowiem pomaga w produkcji hormonów, poprawia funkcjonowanie mózgu i co ważne na diecie - daje uczucie sytości. Nie może być to jednak byle jaki tłuszcz. Najlepszy jest ten nienasycony, który zawierają wiele ważnych witamin np. z grupy B. Znajdziemy go w rybach morskich, orzechach, oleju rzepakowym, lnianym, oliwie i awokado. Powinniśmy przyswajać 0,9-1,1 g na kilogram masy ciała.

Więcej na ten temat opowiadają eksperci Studia Active:

Eksperci o dobrych i złych tłuszczach
Eksperci o dobrych i złych tłuszczachTVN Meteo Active

5. Spożywanie przetworzonej żywności

Jeśli liczymy na optymalne rezultaty, powinniśmy trzymać się z dala od przetworzonej żywności. Zawiera ona bardzo dużą ilość cukrów i węglowodanów prostych, a mało błonnika. Jest też rakotwórcza jak np. przetworzone mięso, o czym donosi Światowa Organizacja Zdrowia. Ponadto przetworzone jedzenie pozbawione jest większości cennych składników, takich jak zdrowe tłuszcze, błonnik, witaminy czy składniki mineralne.

Niestety, chętnie po nie sięgamy z braku czasu, pieniędzy, przez złe nawyki żywieniowe, czy po prostu z lenistwa.

6. Stosowanie tuczących dressingów

Jednym z najczęstszych błędów dietetycznych, jest niezwracanie uwagi na stosowane dodatki, a przede wszystkim dressingi do sałatek. Ukryte są w nich cukry i tłuszcze, które znacząco "podkręcają" ilość kalorii w daniu.

Możesz mieć najzdrowszą i najchudszą sałatkę z piersi kurczaka z warzywami, ale kiedy polejesz ją sporą ilością sosu na bazie majonezu, możesz zamienić ją w prawdziwą bombę kaloryczną.

Ciężkie sosy najlepiej zastąpić tymi na bazie musztardy, octu, sosu sojowego, cytryny czy oliwy i oczywiście aromatycznych przypraw.

"Kalorycznik" o majonezie, musztardzie i ketchupie
"Kalorycznik" o majonezie, musztardzie i ketchupieTVN Meteo Active

7. Niedojadanie

Jeśli chcemy ograniczyć ilość zjadanych kalorii, to po pierwsze róbmy to z głową. Nie możemy z dnia na dzień przestawić się na dietę 1500 kcal z 2000 kcal. Grozi to spowolnieniem metabolizmu i utratą mięśni. Innym efektem ubocznym będą zmęczenie i złe samopoczucie.

Kalorie należy ucinać stopniowo: 100 kcal na tydzień czy dwa, tak, aby dać organizmowi czas na przestawienie się i zaakceptowanie tej sytuacji.

8. Niedostarczanie odpowiedniej ilości mikroskładników

Dieta o obniżonej kaloryczności może powodować niedobory witamin, minerałów i aminokwasów, których nasz organizm potrzebuje. Przed zastosowaniem diety warto zrobić badanie krwi, które wykaże, jakie mamy braki. Lekarz prowadzący powinien przepisać suplementy, które je uzupełnią.

Warto też pokusić się o tzw. bombę witaminową, czyli mikroskładniki w kroplówce. Co się w niej znajduje?

- Witamina C, B, w zależności od tego, co kto potrzebuje, jakie są niedobory - wyjaśniła w programie "Lady Fit" Ewa Ingielewicz, właścicielka Kliniki Witaminowej. I zastrzegła, że przed podaniem mieszanki - jak w przypadku jakiejkolwiek kroplówki - musimy odbyć konsultację lekarską.

To właśnie badający nas lekarz określa, czy są istnieją przesłanki dla podania kroplówki lub ewentualnie - jakie są przeciwwskazania. Wylicza też, jakie powinny być proporcje minerałów i witamin w owej bombie. - To kroplówka, ale tu nie ma żadnego ryzyka - podkreśliła Ingielewicz.

Taka bomba jest wskazana dla maratończyków i innych osób tuż po dużym wysiłku fizycznym. Za pomocą kroplówki uzupełnić można np. brak jednej lub kilku witamin. Albo elektrolitów - przyjmując mieszankę sodu, potasu, magnezu i wapnia.

Przyjmowanie kroplówki nie jest specjalnie nieprzyjemne - najboleśniejszym elementem jest wkłucie igły i umieszczenie wenflonu w żyle. Reszta polega na spędzeniu w wygodnym fotelu od pół godziny do godziny, pozwalając rozlewać się owej bombie po organizmie.

Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na taką bombę witaminową. Osoby cierpiące na choroby nerek, np. kamicę, w takiej kroplówce nie dostałyby dużej dawki witaminy C.

Bomba witaminowa, czyli kroplówka z brakującymi elementami
Bomba witaminowa, czyli kroplówka z brakującymi elementamiTVN Meteo Acitve

9. Nadużywanie napojów dla sportowców

Zapewniają wiele korzyści podczas intensywnego treningu i mogą poprawiać wyniki sportowe, ale zawierają też dużo cukru i pustych kalorii. W konsekwencji, stosowane w nadmiarze potrafią powodować tycie.

Dlatego najlepiej postawić na domowy izotonik, czyli wodę z cytryną i odrobiną soli.

A o tym jak łączyć ze sobą dietę i trening, żeby zobaczyć efekty opowiada dietetyczka i trener personalny Joanna Brzezińska:

Trenuję, a nie chudnę. Jak dobrać dietę do ćwiczeń?
Trenuję, a nie chudnę. Jak dobrać dietę do ćwiczeń?TVN Meteo Active

Autor: mar/jap / Źródło: bodybuilding.com

Pozostałe wiadomości

Nowy tydzień przyniesie opady deszczu, a miejscami również burze. Podczas wyładowań dodatkowym zagrożeniem stanie się porywisty wiatr. Gdzie spodziewać się gwałtownych zjawisk pogodowych?

Do Polski wkraczają fronty atmosferyczne. Będzie padać i grzmieć

Do Polski wkraczają fronty atmosferyczne. Będzie padać i grzmieć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jeszcze przed świętami będzie tak ciepło jak bywa w czerwcu albo w lipcu. Jaką temperaturę przyniosą nadchodzące dni? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Wielkanoc 2025. Z najnowszych prognoz wynika, że nadchodzące święta mogą być deszczowe w wielu regionach, a miejscami także burzowe. Temperatura może podzielić Polskę.

Pogoda na Wielkanoc. Temperatura może podzielić Polskę

Pogoda na Wielkanoc. Temperatura może podzielić Polskę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro. Nocą pogoda zacznie się pogarszać, w części kraju prognozowany jest deszcz. Poniedziałek 14.04 zapowiada się z opadami w całej Polsce, lokalnie może zagrzmieć. Termometry wskażą ponad 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek, 14.04. Nocą pogoda zacznie się psuć

Pogoda na jutro - poniedziałek, 14.04. Nocą pogoda zacznie się psuć

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sercu odległej galaktyki w gwiazdozbiorze Panny znajduje się masywna, czarna dziura, która budzi się do życia. Zjawisko kosmiczne, któremu nadano imię Ansky, zaczęło wystrzeliwać intensywne rozbłyski rentgenowskie w regularnych odstępach czasu. To zachowanie bardzo zaintrygowało naukowców.

To zachowanie czarnej dziury zadziwiło naukowców. "Nie wiemy jeszcze, co je powoduje"

To zachowanie czarnej dziury zadziwiło naukowców. "Nie wiemy jeszcze, co je powoduje"

Źródło:
AFP, ESA

Zwolnienia i cięcia w amerykańskim budżecie przeprowadzane w ostatnim czasie przez Donalda Trumpa dotknęły także Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA), zajmującą się prognozowaniem pogody. Eksperci w rozmowie z magazynem "Rolling Stone" zwracają uwagę, że takie działania mogą w przyszłości pogorszyć proces ostrzegania przed gwałtownymi zjawiskami w Stanach Zjednoczonych.

Cięcia Trumpa. Nawet prognozy pogody są zagrożone

Cięcia Trumpa. Nawet prognozy pogody są zagrożone

Źródło:
Rolling Stone, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Grecji opracowali modele, które przewidują, kiedy i jak mocno drzewa oliwne i dęby będą pylić. To przełomowe odkrycie może pomóc osobom uczulonym na pyłki tych drzew lepiej przygotować się do sezonu alergicznego.

Te drzewa najczęściej uczulają Greków. Od teraz będzie im lżej

Te drzewa najczęściej uczulają Greków. Od teraz będzie im lżej

Źródło:
greekreporter.com

Pod koniec tygodnia w Hiszpanii wyruszyły pierwsze wielkanocne procesje, co roku przyciągające uwagę całego świata. Niestety niektóre z nich musiały zawrócić do świątyń, a inne w ogóle ich nie opuściły z powodu ulewnych deszczy. Plany efektownych obchodów Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii może pokrzyżować gwałtowna aura - donoszą lokalne media.

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Źródło:
PAP, laopiniondemurcia.es

Ulewne deszcze związane z burzą Olivier nawiedziły Wyspy Kanaryjskie. W sobotę władze ogłosiły stan wyjątkowy na jednej z wysp archipelagu - Lanzarote. W związku z gwałtowną aurą strażacy interweniowali ponad 300 razy.

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Źródło:
PAP, laprovincia.es, rtvc.es

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna na niebie w nocy ze soboty na niedzielę. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia tego zjawiska. Pierwsza wiosenna pełnia jest szczególnie istotna, ponieważ na jej podstawie określana jest data Wielkanocy - święta ruchomego.

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Niedźwiedzie pojawiły się w sobotę w zakopiańskich Kuźnicach, blisko popularnego szlaku. Zwierzęta te stają się coraz bardziej aktywne, a w pobliże ludzkich siedzib przyciąga je zapach odpadków kuchennych. Jeśli natkniemy się na zwierzę, powinniśmy zachować ostrożność.

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Źródło:
PAP, Tygodnik Podhalański, tvnmeteo.pl

W ciągu ostatnich dwóch dekad Europejczycy skuteczniej przystosowali się do niskiej temperatury niż do ekstremalnych upałów. - To proces, który w nauce nazywamy adaptacją - powiedział jeden z autorów publikacji na ten temat, Zhao-Yue Chen.

Lepiej znosimy zimno niż upały

Lepiej znosimy zimno niż upały

Źródło:
PAP

Trzęsienie ziemi nawiedziło w niedzielę Papuę-Nową Gwineę. Jak podało niemieckie centrum badań geologicznych GFZ, miało magnitudę 5,79.

Trzęsienie ziemi w Papui-Nowej Gwinei

Trzęsienie ziemi w Papui-Nowej Gwinei

Źródło:
Reuters, USGS

Wichury nawiedziły w sobotę Chiny. W Pekinie, gdzie podmuchy rozpędzały się do ponad 100 kilometrów na godzinę, wiatr przewracał drzewa i łamał gałęzie. Wystąpiły utrudnienia na drogach. Jeszcze groźniej było na północy, w Mongolii Wewnętrznej, gdzie silnemu wiatrowi towarzyszyły intensywne opady śniegu.

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Xinhua, AFP, PAP

Ulewy nawiedziły w piątek zachodnią Hiszpanię. Najsilniej padało w Galicji - w Lugo woda całkowicie zalała niektóre ulice i wdarła się na miejski stadion. Według lokalnych mediów taka niestabilna aura może nawiedzać Półwysep Iberyjski jeszcze przez jakiś czas.

Woda na ulicach, zmyty most. To dopiero początek ulew

Woda na ulicach, zmyty most. To dopiero początek ulew

Źródło:
El Progreso, La Razon, SIC Noticias

Kot przez trzy tygodnie był zamknięty w szybie wentylacyjnym. Jak opowiadała właścicielka, zwierzak nagle zniknął z zamkniętego pomieszczenia, z którego mógł wydostać się jedynie w ten sposób. Przeprowadzenie akcji ratunkowej utrudniała administracja budynku, która nie wierzyła, że kot mógł sam dostać się do szybu.

Kot spędził trzy tygodnie w szybie wentylacyjnym

Kot spędził trzy tygodnie w szybie wentylacyjnym

Źródło:
CNN, WISN 12

Ponad setka osób zginęła na skutek burz, jakie nawiedzają północne Indie i Nepal. Najtrudniejsza sytuacja panuje w indyjskim stanie Bihar, gdzie gwałtowne warunki pogodowe uszkodziły uprawy. Tak intensywne ulewy są w Indiach rzadkością o tej porze roku.

W dwa dni zginęło sto osób. "Myśleli, że bóg ich ochroni"

W dwa dni zginęło sto osób. "Myśleli, że bóg ich ochroni"

Źródło:
Reuters, Times of India, Hindustan Times

Trudne warunki panują na szlakach turystycznych w Beskidach. Szlaki są mokre i śliskie. Ratownicy przestrzegają tych, którzy chcą wybrać się w góry. W Tatrach obowiązuje lawinowa "dwójka".

"W górach wciąż trwa zima"

"W górach wciąż trwa zima"

Źródło:
PAP, TPN

Włoski wulkan Etna nie daje o sobie zapomnieć. W powietrze trafiła porcja lawy, która rozświetliła niebo. Lokalne lotnisko funkcjonuje jednak bez żadnych utrudnień.

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Źródło:
ANSA, Reuters

W sobotę obchodzony był Światowy Dzień Chomika. Chomik europejski to krytycznie zagrożony gatunek ssaka. Jak alarmują naukowcy, w ciągu najbliższych kilkunastu lat może wyginąć na całym euroazjatyckim obszarze występowania.

W sobotę obchodził swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć

W sobotę obchodził swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy z japońskiej uczelni Okinawa Institute of Science and Technology (OIST) odkryli dwa nowe gatunki tasiemców. Larwy tych pasożytów znaleziono w jelitach i żołądkach dziko żyjących kałamarnic.

Odkryto dwa nowe gatunki tasiemców

Odkryto dwa nowe gatunki tasiemców

Źródło:
Okinawa Institute of Science and Technology

Jak sugerują nowe badania naukowców z amerykańskiej Yale School of Medicine, świeże skaleczenie na skórze, które mamy podczas pierwszego próbowania nowego jedzenia, może zwiększać ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej. Eksperyment na razie przeprowadzono na myszach, są potrzebne kolejne analizy.

Urazy skóry i alergie pokarmowe mogą mieć coś wspólnego

Urazy skóry i alergie pokarmowe mogą mieć coś wspólnego

Źródło:
ScienceAlert, Yale School of Medicine

Warto wieczorami wypatrywać na niebie niezwykłego zjawiska - fałszywego Pasa Oriona. Jak napisał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", "to jeden z tych przypadków, kiedy niebo zaskakuje geometrią i chwilową harmonią".

Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"

Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wezwał w piątek amerykański Kongres do przyjęcia ustawy, która zniosłaby zmianę czasu. Miałaby ona wprowadzić na stałe obecny czas letni. W jego opinii taka decyzja zostałaby dobrze przyjęta przez obywateli.

Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu    

Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu    

Źródło:
PAP

W Mikoszewie w województwie pomorskim znajduje się najmłodsza plaża w Polsce. Nowy fragment wybrzeża powstał w lutym 2025 roku, ale jak pokazują zdjęcia satelitarne z lat 2017-2025, zmiany linii brzegowej to następstwo wieloletniego procesu nanoszenia osadów. Piaszczysty skrawek od razu zyskał sporą popularność.

Najmłodsza plaża w Polsce. Tak wygląda z kosmosu

Najmłodsza plaża w Polsce. Tak wygląda z kosmosu

Źródło:
Copernicus.eu, tvn24.pl, Radio Gdańsk

Meteoryt mógł spaść nieopodal Opola. Jak podał serwis Skytinel, fragment kosmicznej skały pochodzi z bolidu, który rozświetlił niebo nad Polską 27 marca. Według obliczeń największy kawałek może ważyć 100 gramów.

Mógł spaść nieopodal Opola. Pochodzi spomiędzy Marsa a Jowisza

Mógł spaść nieopodal Opola. Pochodzi spomiędzy Marsa a Jowisza

Źródło:
Skytinel

Piorun trafił w grupę uczniów w Japonii w czwartek. Jak podały lokalne media, do zdarzenia doszło podczas treningu szkolnej drużyny piłkarskiej. Do szpitala trafiło sześcioro uczniów, a dwóch chłopców jest w stanie ciężkim.

Piorun trafił w grupę uczniów

Piorun trafił w grupę uczniów

Źródło:
AP News, asahi.co.jp

Eksperymentalna prognoza długoterminowa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mówi o tym, jakie mogą być najbliższe - a więc i wakacyjne - miesiące. Sprawdź przewidywania meteorologów na maj, czerwiec, lipiec oraz sierpień 2025.

Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW

Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW

Źródło:
IMGW