Ćwiczenia i dieta nie działają? Oto 9 powodów niepowodzenia w odchudzaniu

Ćwiczysz, a nie widzisz efektów? Prawdopodobnie popełniasz szereg błędów

Ćwiczysz, katujesz się dietą, a nie widzisz efektów. To największy koszmar aktywnych osób. Wiemy, jak sobie z nim poradzić. Po prostu przestań sabotować swoje wysiłki. Poniżej przedstawiamy dziewięć najczęstszych błędów, które hamują rezultaty Twoich starań.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Utrata masy ciała nigdy nie jest łatwa. Nie dość, że trzeba się porządnie zmęczyć, to jeszcze należy uważać na to, co się je. Kiedy po pewnym czasie, mimo naszych usilnych starań, waga ani drgnie, o frustrację nietrudno. Poniżej przedstawiamy dziewięć pułapek, jakie sami zastawiamy na siebie w procesie odchudzania. Nie pozwalają na skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej i przyczyniają się do niechęci wobec aktywności fizycznej, czy w ogóle zdrowego stylu życia. Przeczytaj je dokładnie i zastanów się, czy w drodze o szczupłą sylwetkę przypadkiem nie popełniasz tych błędów.

1. Za dużo treningu cardio

Nie ma wątpliwości, że trening cardio jest kluczem do świetnego wyglądu i spalania tkanki tłuszczowej. Jednak źle wykonywany (pod względem czasu trwania, intensywności i ilości jednostek treningowych w tygodniu) jest mniej skuteczny. Podstawowym błędem, popełnianym głównie przez kobiety, jest stosowanie wyłącznie treningu cardio, z pominięciem treningu siłowego. Wówczas spalamy kalorie jedynie podczas cardio i dodatkowo spalamy mięśnie. Jak naprawić ten błąd? Połączyć trening siłowy z treningiem cardio, czyli np. po ćwiczeniach z obciążeniem wykonać 40 min. biegu na bieżni, orbitreku czy pedałowania na rowerze stacjonarnym. Wówczas będziemy spalać kalorie nawet wiele godzin po treningu, a nie tylko i wyłącznie podczas jego trwania.

Innym rozwiązaniem może być interwałowy trening cardio, już z pominięciem treningu siłowego. Jest to bardzo intensywny trening, który efektywnie spala tłuszcz również na kilka godzin po jego zakończeniu. Pamiętaj tylko o odpowiednim rozciąganiu po tak intensywnych ćwiczeniach. Jak prawidłowo wykonać trening interwałowy, podpowiada Jacek Bilczyński, specjalista w zakresie zdrowego stylu życia i kształtowania sylwetki, trener gwiazd.

"Przygotuj się do wakacji" z Jackiem Bilczyńskim
"Przygotuj się do wakacji" z Jackiem BilczyńskimTVN Meteo Active

2. Pomijanie budowania masy mięśniowej

Problem najczęściej dotyczy pań, które boją się, że ćwicząc z obciążeniem, będą wyglądały jak kulturystki. A im więcej mięśni mamy, tym spalamy więcej kalorii. Dlatego warto postawić na trening siłowy na maszynach lub z wykorzystaniem kettlebell. Najlepiej wzmacniać mięśnie 2-3 razy w tygodniu.

Prawidłowe wykonane ćwiczenia z kettlebell poprawią wasz wygląd oraz samopoczucie. Trener personalny Kamil Reniec prezentuje cztery ćwiczenia dla średnio zaawansowanych amatorów siłowni.

Ćwiczymy z kettlebell
Ćwiczymy z kettlebellTVN Meteo Active

3. Nieodpowiednie proporcje składników makro w diecie

Układając codzienne menu powinieneś zwrócić szczególną uwagę nie na kalorie, a na proporcje składników makro, czyli białek, tłuszczów i węglowodanów, ze specjalnym naciskiem na te pierwsze.

Białko jest niezbędne dla wzrostu i naprawy mięśni, co szczególnie ważne dla zachowania swojej ciężko wypracowanej masy mięśniowej . Powinniśmy spożywać je także wtedy, gdy chcemy pozbyć się dodatkowych kilogramów. Ten makroskładnik jest do tego właściwie niezbędny. Co ciekawe, jest on też najbezpieczniejszym składnikiem pokarmowym, z racji tego, że charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem efektu termicznego pożywienia. Oznacza to, że organizm nie przyswaja wszystkich kalorii z tego co spożywamy, za to bardzo dobrze wpływa to na szybkość naszego metabolizmu, przyspieszając go.

Jako źródła białka polecane są ryby, zarówno te chude, jak i te bardziej tłuste - łosoś czy halibut. Ponadto chude mięso, jak drób czy wołowina. Dalej chudy lub półtłusty twaróg, ewentualnie różnego rodzaju serki wiejskie. Bardzo dobrym źródłem protein są też jajka. Natomiast jogurt i mleko nie zawierają zbyt wielu protein, bogate są za to w węglowodany, które nie służą naszej sylwetce i mogą przyczyniać się do odkładania tkanki tłuszczowej, albo magazynowania wody podskórnej.Jeżeli chcemy schudnąć, powinniśmy spożywać ok 1,5 do 1,8 g białka na kilogram masy ciała.Jak prawidłowo wyliczyć pozostałe makroskładniki? Pomogą Ci w tym specjalne kalkulatory dostępne w sieci.4. Unikanie tłuszczówNaukowcy już dawno obalili teorię, że należy unikać tłuszczu aby schudnąć. Tłuszcz bowiem pomaga w produkcji hormonów, poprawia funkcjonowanie mózgu i co ważne na diecie - daje uczucie sytości. Nie może być to jednak byle jaki tłuszcz. Najlepszy jest ten nienasycony, który zawierają wiele ważnych witamin np. z grupy B. Znajdziemy go w rybach morskich, orzechach, oleju rzepakowym, lnianym, oliwie i awokado. Powinniśmy przyswajać 0,9-1,1 g na kilogram masy ciała.

Więcej na ten temat opowiadają eksperci Studia Active:

Eksperci o dobrych i złych tłuszczach
Eksperci o dobrych i złych tłuszczachTVN Meteo Active

5. Spożywanie przetworzonej żywności

Jeśli liczymy na optymalne rezultaty, powinniśmy trzymać się z dala od przetworzonej żywności. Zawiera ona bardzo dużą ilość cukrów i węglowodanów prostych, a mało błonnika. Jest też rakotwórcza jak np. przetworzone mięso, o czym donosi Światowa Organizacja Zdrowia. Ponadto przetworzone jedzenie pozbawione jest większości cennych składników, takich jak zdrowe tłuszcze, błonnik, witaminy czy składniki mineralne.

Niestety, chętnie po nie sięgamy z braku czasu, pieniędzy, przez złe nawyki żywieniowe, czy po prostu z lenistwa.

6. Stosowanie tuczących dressingów

Jednym z najczęstszych błędów dietetycznych, jest niezwracanie uwagi na stosowane dodatki, a przede wszystkim dressingi do sałatek. Ukryte są w nich cukry i tłuszcze, które znacząco "podkręcają" ilość kalorii w daniu.

Możesz mieć najzdrowszą i najchudszą sałatkę z piersi kurczaka z warzywami, ale kiedy polejesz ją sporą ilością sosu na bazie majonezu, możesz zamienić ją w prawdziwą bombę kaloryczną.

Ciężkie sosy najlepiej zastąpić tymi na bazie musztardy, octu, sosu sojowego, cytryny czy oliwy i oczywiście aromatycznych przypraw.

"Kalorycznik" o majonezie, musztardzie i ketchupie
"Kalorycznik" o majonezie, musztardzie i ketchupieTVN Meteo Active

7. Niedojadanie

Jeśli chcemy ograniczyć ilość zjadanych kalorii, to po pierwsze róbmy to z głową. Nie możemy z dnia na dzień przestawić się na dietę 1500 kcal z 2000 kcal. Grozi to spowolnieniem metabolizmu i utratą mięśni. Innym efektem ubocznym będą zmęczenie i złe samopoczucie.

Kalorie należy ucinać stopniowo: 100 kcal na tydzień czy dwa, tak, aby dać organizmowi czas na przestawienie się i zaakceptowanie tej sytuacji.

8. Niedostarczanie odpowiedniej ilości mikroskładników

Dieta o obniżonej kaloryczności może powodować niedobory witamin, minerałów i aminokwasów, których nasz organizm potrzebuje. Przed zastosowaniem diety warto zrobić badanie krwi, które wykaże, jakie mamy braki. Lekarz prowadzący powinien przepisać suplementy, które je uzupełnią.

Warto też pokusić się o tzw. bombę witaminową, czyli mikroskładniki w kroplówce. Co się w niej znajduje?

- Witamina C, B, w zależności od tego, co kto potrzebuje, jakie są niedobory - wyjaśniła w programie "Lady Fit" Ewa Ingielewicz, właścicielka Kliniki Witaminowej. I zastrzegła, że przed podaniem mieszanki - jak w przypadku jakiejkolwiek kroplówki - musimy odbyć konsultację lekarską.

To właśnie badający nas lekarz określa, czy są istnieją przesłanki dla podania kroplówki lub ewentualnie - jakie są przeciwwskazania. Wylicza też, jakie powinny być proporcje minerałów i witamin w owej bombie. - To kroplówka, ale tu nie ma żadnego ryzyka - podkreśliła Ingielewicz.

Taka bomba jest wskazana dla maratończyków i innych osób tuż po dużym wysiłku fizycznym. Za pomocą kroplówki uzupełnić można np. brak jednej lub kilku witamin. Albo elektrolitów - przyjmując mieszankę sodu, potasu, magnezu i wapnia.

Przyjmowanie kroplówki nie jest specjalnie nieprzyjemne - najboleśniejszym elementem jest wkłucie igły i umieszczenie wenflonu w żyle. Reszta polega na spędzeniu w wygodnym fotelu od pół godziny do godziny, pozwalając rozlewać się owej bombie po organizmie.

Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na taką bombę witaminową. Osoby cierpiące na choroby nerek, np. kamicę, w takiej kroplówce nie dostałyby dużej dawki witaminy C.

Bomba witaminowa, czyli kroplówka z brakującymi elementami
Bomba witaminowa, czyli kroplówka z brakującymi elementamiTVN Meteo Acitve

9. Nadużywanie napojów dla sportowców

Zapewniają wiele korzyści podczas intensywnego treningu i mogą poprawiać wyniki sportowe, ale zawierają też dużo cukru i pustych kalorii. W konsekwencji, stosowane w nadmiarze potrafią powodować tycie.

Dlatego najlepiej postawić na domowy izotonik, czyli wodę z cytryną i odrobiną soli.

A o tym jak łączyć ze sobą dietę i trening, żeby zobaczyć efekty opowiada dietetyczka i trener personalny Joanna Brzezińska:

Trenuję, a nie chudnę. Jak dobrać dietę do ćwiczeń?
Trenuję, a nie chudnę. Jak dobrać dietę do ćwiczeń?TVN Meteo Active

Autor: mar/jap / Źródło: bodybuilding.com

Pozostałe wiadomości

Nad częścią Polski w sobotę przechodziły burze. Strażacy interweniowali kilkaset razy, najwięcej w województwie łódzkim. Tam na skutek silnego wiatru i opadów gradu uszkodzonych zostało kilkanaście dachów. Były też miejsca, gdzie po ulewach doszło do podtopień.

Uszkodzone dachy po burzach. Osiem w jednej tylko miejscowości

Uszkodzone dachy po burzach. Osiem w jednej tylko miejscowości

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Niedziela znów może być burzowa, jednak zjawiska mają już objąć znacznie mniejszą część kraju niż w ostatnich dniach. Gdzie spodziewać się wyładowań i jakie zagrożenia mogą ze sobą nieść? Sprawdź, co wynika z prognoz.

"Dwie strefy z ryzykiem burz". Widać je na mapach

"Dwie strefy z ryzykiem burz". Widać je na mapach

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotnie popołudnie nad Paryżem przeszła burza z gradem i ulewnym deszczem. Występowały utrudnienia w kursowaniu metra. Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie pokazujące, jak niebezpieczna pogoda panowała w stolicy Francji.

Nawałnica nad Paryżem. "Nagle zrobiło się ciemno, woda lała się ulicami"

Nawałnica nad Paryżem. "Nagle zrobiło się ciemno, woda lała się ulicami"

Źródło:
PAP, Kontakt24

IMGW ostrzega przed burzami, wydał alarmy pierwszego stopnia. Zjawiska będą zagrożeniem w niedzielę w południowo-wschodniej części Polski. Wyładowaniom ma towarzyszyć ulewny deszcz. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Uwaga na burze. Ostrzeżenia IMGW w części kraju

Uwaga na burze. Ostrzeżenia IMGW w części kraju

Źródło:
IMGW

Burze przechodziły nad Polską w sobotę. Strażacy interweniowali blisko 250 razy. Wyładowaniom atmosferycznym towarzyszyły dość pokaźne opady gradu. Materiały pokazujące pogodowe zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt24.

Mocno sypało gradem, kilkaset interwencji strażaków

Mocno sypało gradem, kilkaset interwencji strażaków

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W nocy z soboty na niedzielę w rejonie stanów Nowy Meksyk oraz Teksas odnotowano serię wstrząsów. Najsilniejszy z nich miał magnitudę 5,4. Zdarzenie było odczuwalne przez wielu mieszkańców.

Trzęsienie ziemi na pograniczu Teksasu i Nowego Meksyku

Trzęsienie ziemi na pograniczu Teksasu i Nowego Meksyku

Źródło:
PAP, NBC News, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Niedziela 04.05 w większości kraju okaże się chłodnym, deszczowym dniem. Na termometrach zobaczymy od 12 do 19 stopni Celsjusza. Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne.

Pogoda na dziś - niedziela 04.05. W większości kraju przydadzą się parasole

Pogoda na dziś - niedziela 04.05. W większości kraju przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kolejne dni pozwolą nam odpocząć od gwałtownych zjawisk atmosferycznych. W niedzielę burze spodziewane są jedynie nad częścią kraju, a w przyszłym tygodniu zanikną. Spokojniejszej aurze towarzyszyć ma jednak ochłodzenie. Napływ chłodnych mas powietrza będzie szczególnie odczuwalny nad ranem - temperatura przy gruncie może spadać nawet do -5 stopni Celsjusza.

Pogoda na 5 dni. Arktyczne powietrze przyniesie nam mroźne poranki

Pogoda na 5 dni. Arktyczne powietrze przyniesie nam mroźne poranki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jak podały lokalne media, pożar lasu wybuchł w gminie Bobrowiec w słowackich Tatrach. Na miejsce skierowani zostali strażacy z Liptowskiego Mikułasza. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt24.

Ogień w słowackich Tatrach

Ogień w słowackich Tatrach

Źródło:
teraz.sk, Kontakt24

Niewielki samolot z pięcioma osobami na pokładzie musiał awaryjnie lądować na boliwijskich bagnach. Zanim udało się dotrzeć do maszyny, jej pasażerowie byli uwięzieni na podmokłym terenie przez 36 godzin, a wokół pływały aligatory. Nikomu jednak nic się nie stało.

Katastrofa samolotu. Spędzili 36 godzin na bagnach wśród aligatorów

Katastrofa samolotu. Spędzili 36 godzin na bagnach wśród aligatorów

Źródło:
BBC, Reuters

Wiosna w pełni, wraz z nią pojawiają się kleszcze i ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi przez te pajęczaki. Wirusolożka i immunolożka profesor Agnieszka Szuster-Ciesielska mówiła na antenie TVN24, że obecnie niebezpieczeństwo związane z tymi pasożytami występuje nie tylko w lasach, jak bywało wcześniej.

Są maleńkie "jak główka szpilki", stwarzają duże zagrożenie

Są maleńkie "jak główka szpilki", stwarzają duże zagrożenie

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w piątek nad częścią Polski. Strażacy interweniowali ponad 300 razy, głównie usuwając połamane gałęzie. Przejściu zjawisk towarzyszyły groźnie wyglądające zjawiska - w województwie podlaskim na niebie pojawił się wał szkwałowy. Jego nagranie otrzymaliśmy na Kontakt24.

Taki widok nie wróży nic dobrego. Nagranie

Taki widok nie wróży nic dobrego. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24, PAP

3 maja w Polsce przypada Dzień Długu Ekologicznego 2025. To dzisiaj wyczerpana zostanie przypisana dla naszego kraju pula zasobów naturalnych. Po tym będziemy zużywać to, czego natura nie zdąży odnowić, co przyczynia się miedzy innymi do pogłębiania kryzysu klimatycznego.

Gdyby przyjąć polski model, "ludzkość potrzebowałaby dwóch planet"

Gdyby przyjąć polski model, "ludzkość potrzebowałaby dwóch planet"

Źródło:
PAP

W świetle danych meteorologicznych z ostatnich dekad majówki w Polsce to często całe spektrum zjawisk pogodowych, jakie pojawiają się w ciągu całego tego miesiąca, jak i w ciągu całej wiosny. Maj to miesiąc, w którym odnotować możemy zarówno rekordy zimna, jak i ciepła. Zarówno w XX wieku, jak i w ostatnich dekadach na początku maja napływały do naszego kraju masy powietrza z Arktyki, niosące opady śniegu oraz mróz. Płynęły również masy powietrza zwrotnikowego znad północnej Afryki, niosące wzrost temperatury do 30 stopni Celsjusza.

Od upału po śnieg. Te majówki zapamiętamy szczególnie

Od upału po śnieg. Te majówki zapamiętamy szczególnie

Źródło:
TVN24+

W piątek na terenie rezerwatu "Źródliska Jasiołki" niedaleko Woli Wyżnej, w pobliżu granicy ze Słowacją, wybuchł pożar. Strażacy gasili go blisko pięć godzin.

Pożar torfowiska przy granicy ze Słowacją. Gaszenie trwało kilka godzin

Pożar torfowiska przy granicy ze Słowacją. Gaszenie trwało kilka godzin

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Organ zajmujący się ochroną praw człowieka bada doniesienia, według których ​​ponad 100 dzieci w indyjskim mieście Mokama zachorowało po zjedzeniu szkolnego obiadu. W posiłku znaleziono martwego węża.

Martwy wąż w jedzeniu. Zachorowało ponad sto dzieci

Martwy wąż w jedzeniu. Zachorowało ponad sto dzieci

Źródło:
BBC

Arapaima to jedna z największych na świecie słodkowodnych ryb. Jak alarmują brazylijscy naukowcy, gatunek szybko rozprzestrzenia się w tamtejszych rzekach, wpływając negatywnie na lokalne ekosystemy. Pokaźnych rozmiarów ryba jeszcze kilkadziesiąt lat temu była uznawana za wymarłą.

Kiedyś prawie wyginęła, teraz jest dużym problemem

Kiedyś prawie wyginęła, teraz jest dużym problemem

Źródło:
PAP, UOL, DOL, tvnmeteo.pl

Gwałtowna burza przeszła przez zachodnią część amerykańskiego miasta Cleveland położonego w stanie Ohio. Towarzyszący wyładowaniom silny wiatr wyrwał drzewo z korzeniami, które runęło na pobliski dom.

Potężne drzewo runęło na dom. "Uważajcie na wiosenne burze"

Potężne drzewo runęło na dom. "Uważajcie na wiosenne burze"

Źródło:
CNN, cleveland19.com, fox8.com

Do części Polski dotarła niewielka porcja pyłu saharyjskiego, co może skutkować lekkim zmętnieniem koloru nieba. Skąd się wzięło to zjawisko i jak długo z nami zostanie? Sprawdź.

Pył znad Sahary nad Polską. "Może nadać niebu lekko śmietankowy kolor"

Pył znad Sahary nad Polską. "Może nadać niebu lekko śmietankowy kolor"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czasami rozróżnienie, które drzewa pylą najbardziej, sprawia problemy nawet ekspertom. Naukowcy z kilku amerykańskich uczelni opracowali metodę, która może w tym pomóc. Do jej stworzenia wykorzystano sztuczną inteligencję.

Jak rozróżnić pyłki roślin? Z pomocą może przyjść AI

Jak rozróżnić pyłki roślin? Z pomocą może przyjść AI

Źródło:
University of Texas - Arlington

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ma wejść w atmosferę Ziemi w drugim tygodniu maja. Obiekt, który miał zebrać informacje na temat atmosfery Wenus, na skutek problemu technicznego spędził ponad pół wieku na orbicie okołoziemskiej. Badacze wciąż nie wiedzą, w którym miejscu mogą spaść fragmenty sondy - a niewykluczone, że i cały obiekt.

Radziecka sonda Kosmos 482 spadnie na Ziemię. Możliwe, że w całości

Radziecka sonda Kosmos 482 spadnie na Ziemię. Możliwe, że w całości

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", space.com, EarthSky

Na zachód od Jerozolimy szaleją pożary. Ponad sto zastępów strażaków i samoloty gaśnicze wciąż walczą z ogniem trawiącym lasy - poinformowała w czwartek izraelska straż pożarna. Otwarto zamknięte wcześniej drogi i kolej łączącą Jerozolimę z Tel Awiwem.

Kilkanaście osób zostało rannych, dwóch strażaków hospitalizowano

Kilkanaście osób zostało rannych, dwóch strażaków hospitalizowano

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, Times of Israel, BBC

Alergia na orzechy dotyka nawet jednego na 200 dorosłych - donosi stacja BBC. Może wywołać różne reakcje, od łagodnych, jak swędzenie i pokrzywka, po ciężkie, takie jak wstrząs anafilaktyczny. 28-letniemu Chrisowi udało się pokonać alergię na orzeszki ziemne, choć pewnego dnia prawie przez nią umarł. - Teraz jem je codziennie na śniadanie - powiedział w rozmowie z BBC.

Alergia na orzeszki ziemne prawie go zabiła. "Teraz jem je codziennie"

Alergia na orzeszki ziemne prawie go zabiła. "Teraz jem je codziennie"

Źródło:
BBC

Burze nadciągnęły nad Nową Zelandię. W stolicy kraju Wellington wydane zostało czerwone ostrzeżenie przed porywistym wiatrem - podmuchy są tam najsilniejsze od ponad dekady. Na południowej wyspie, w mieście Christchurch, ulewy spowodowały powodzie błyskawiczne. W regionie ogłoszono stan wyjątkowy.

Czerwony alert w stolicy. Wichury sparaliżowały lotnisko

Czerwony alert w stolicy. Wichury sparaliżowały lotnisko

Źródło:
Reuters, The NZ Herald

Łosie spacerowały po ulicy na warszawskim Bemowie. Jak opowiadała Reporterka24, która uwieczniła ich wyprawę, zwierzęta nie wydawały się wystraszone. Przedstawiciele tego gatunku czasami pojawiają się w lasach otaczających Warszawę.

Łosie na warszawskiej ulicy. "Jakby po prostu wyszły na spacer"

Łosie na warszawskiej ulicy. "Jakby po prostu wyszły na spacer"

Źródło:
Kontakt24, Lasy Miejskie Warszawa

Majówka jak co roku przyciąga w Tatry tłumy odwiedzających. Tragedia, do jakiej doszło na Rysach w weekend, pokazuje jednak, że góry pozostają niebezpieczne nawet wtedy, gdy u ich podnóży panuje łagodna, wiosenna aura. Dla osób, które nie mają doświadczenia we wspinaczce, nierozsądna wyprawa może skończyć się tragicznie. O zasadach bezpieczeństwa, które każdy z nas powinien znać przed wyjściem w góry, rozmawialiśmy z przewodnikiem tatrzańskim i edukatorem Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomaszem Zającem.

"Nie myślimy w kategoriach wiosny, tylko zimy". Jak zdobywać szczyty w maju i przeżyć

"Nie myślimy w kategoriach wiosny, tylko zimy". Jak zdobywać szczyty w maju i przeżyć

Źródło:
TVN24+

Czym żywią się wilki żyjące w rejonie Ujścia Warty? - Pomimo obecności kilku tysięcy wolno wypasanych krów i kilkuset koni odżywiają się przede wszystkim dzikimi gatunkami ssaków - donoszą naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Według badaczy wpływ na to ma sposób wypasu inwentarza oraz niepozbawianie krów rogów.

Wolą dzikie kopytne od bydła i koni  

Wolą dzikie kopytne od bydła i koni  

Źródło:
PAP

Uśpione wulkany też mogą wykazywać pewną aktywność. Jak wynika z najnowszych badań, głęboko pod stożkiem Uturuncu w Boliwii dochodzi do przemieszczania się gazu i płynów, co powoduje wznoszenie terenu. Naukowcy tłumaczą, że obserwacja "wulkanu zombie" pomoże nam w zrozumieniu procesów zachodzących w skorupie ziemskiej.

Badacze odkryli ruchy pod "wulkanem zombie"

Badacze odkryli ruchy pod "wulkanem zombie"

Źródło:
Cornell University, USGS

Burza piaskowa nawiedziła południowy i środkowy Irak, znacząco ograniczając widzialność. W mieście Basra prawie 400 osób trafiło do szpitali na skutek inhalacji pyłu. Jak ostrzegają meteorolodzy, takie warunki mogą utrzymać się co najmniej do przyszłego tygodnia.

Miasta tonęły w pyle. Prawie 400 osób trafiło do szpitali

Miasta tonęły w pyle. Prawie 400 osób trafiło do szpitali

Źródło:
Reuters, Shafaq News

Co najmniej dwie osoby nie żyją na skutek burz, które we wtorek przeszły nad centralnymi i wschodnimi Stanami Zjednoczonymi. Do śmiertelnych wypadków doszło w Pittsburghu. Przez pogodę w mieście przez pewien czas były problemy z działaniem systemów alarmowych, wystąpiły także długie przerwy w dostawie prądu.

Podczas burzy padł system alarmowy. Nie żyją dwie osoby

Podczas burzy padł system alarmowy. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN, CBS News