Ćwiczenia i dieta nie działają? Oto 9 powodów niepowodzenia w odchudzaniu

Ćwiczysz, a nie widzisz efektów? Prawdopodobnie popełniasz szereg błędów

Ćwiczysz, katujesz się dietą, a nie widzisz efektów. To największy koszmar aktywnych osób. Wiemy, jak sobie z nim poradzić. Po prostu przestań sabotować swoje wysiłki. Poniżej przedstawiamy dziewięć najczęstszych błędów, które hamują rezultaty Twoich starań.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Utrata masy ciała nigdy nie jest łatwa. Nie dość, że trzeba się porządnie zmęczyć, to jeszcze należy uważać na to, co się je. Kiedy po pewnym czasie, mimo naszych usilnych starań, waga ani drgnie, o frustrację nietrudno. Poniżej przedstawiamy dziewięć pułapek, jakie sami zastawiamy na siebie w procesie odchudzania. Nie pozwalają na skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej i przyczyniają się do niechęci wobec aktywności fizycznej, czy w ogóle zdrowego stylu życia. Przeczytaj je dokładnie i zastanów się, czy w drodze o szczupłą sylwetkę przypadkiem nie popełniasz tych błędów.

1. Za dużo treningu cardio

Nie ma wątpliwości, że trening cardio jest kluczem do świetnego wyglądu i spalania tkanki tłuszczowej. Jednak źle wykonywany (pod względem czasu trwania, intensywności i ilości jednostek treningowych w tygodniu) jest mniej skuteczny. Podstawowym błędem, popełnianym głównie przez kobiety, jest stosowanie wyłącznie treningu cardio, z pominięciem treningu siłowego. Wówczas spalamy kalorie jedynie podczas cardio i dodatkowo spalamy mięśnie. Jak naprawić ten błąd? Połączyć trening siłowy z treningiem cardio, czyli np. po ćwiczeniach z obciążeniem wykonać 40 min. biegu na bieżni, orbitreku czy pedałowania na rowerze stacjonarnym. Wówczas będziemy spalać kalorie nawet wiele godzin po treningu, a nie tylko i wyłącznie podczas jego trwania.

Innym rozwiązaniem może być interwałowy trening cardio, już z pominięciem treningu siłowego. Jest to bardzo intensywny trening, który efektywnie spala tłuszcz również na kilka godzin po jego zakończeniu. Pamiętaj tylko o odpowiednim rozciąganiu po tak intensywnych ćwiczeniach. Jak prawidłowo wykonać trening interwałowy, podpowiada Jacek Bilczyński, specjalista w zakresie zdrowego stylu życia i kształtowania sylwetki, trener gwiazd.

"Przygotuj się do wakacji" z Jackiem Bilczyńskim
"Przygotuj się do wakacji" z Jackiem BilczyńskimTVN Meteo Active

2. Pomijanie budowania masy mięśniowej

Problem najczęściej dotyczy pań, które boją się, że ćwicząc z obciążeniem, będą wyglądały jak kulturystki. A im więcej mięśni mamy, tym spalamy więcej kalorii. Dlatego warto postawić na trening siłowy na maszynach lub z wykorzystaniem kettlebell. Najlepiej wzmacniać mięśnie 2-3 razy w tygodniu.

Prawidłowe wykonane ćwiczenia z kettlebell poprawią wasz wygląd oraz samopoczucie. Trener personalny Kamil Reniec prezentuje cztery ćwiczenia dla średnio zaawansowanych amatorów siłowni.

Ćwiczymy z kettlebell
Ćwiczymy z kettlebellTVN Meteo Active

3. Nieodpowiednie proporcje składników makro w diecie

Układając codzienne menu powinieneś zwrócić szczególną uwagę nie na kalorie, a na proporcje składników makro, czyli białek, tłuszczów i węglowodanów, ze specjalnym naciskiem na te pierwsze.

Białko jest niezbędne dla wzrostu i naprawy mięśni, co szczególnie ważne dla zachowania swojej ciężko wypracowanej masy mięśniowej . Powinniśmy spożywać je także wtedy, gdy chcemy pozbyć się dodatkowych kilogramów. Ten makroskładnik jest do tego właściwie niezbędny. Co ciekawe, jest on też najbezpieczniejszym składnikiem pokarmowym, z racji tego, że charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem efektu termicznego pożywienia. Oznacza to, że organizm nie przyswaja wszystkich kalorii z tego co spożywamy, za to bardzo dobrze wpływa to na szybkość naszego metabolizmu, przyspieszając go.

Jako źródła białka polecane są ryby, zarówno te chude, jak i te bardziej tłuste - łosoś czy halibut. Ponadto chude mięso, jak drób czy wołowina. Dalej chudy lub półtłusty twaróg, ewentualnie różnego rodzaju serki wiejskie. Bardzo dobrym źródłem protein są też jajka. Natomiast jogurt i mleko nie zawierają zbyt wielu protein, bogate są za to w węglowodany, które nie służą naszej sylwetce i mogą przyczyniać się do odkładania tkanki tłuszczowej, albo magazynowania wody podskórnej.Jeżeli chcemy schudnąć, powinniśmy spożywać ok 1,5 do 1,8 g białka na kilogram masy ciała.Jak prawidłowo wyliczyć pozostałe makroskładniki? Pomogą Ci w tym specjalne kalkulatory dostępne w sieci.4. Unikanie tłuszczówNaukowcy już dawno obalili teorię, że należy unikać tłuszczu aby schudnąć. Tłuszcz bowiem pomaga w produkcji hormonów, poprawia funkcjonowanie mózgu i co ważne na diecie - daje uczucie sytości. Nie może być to jednak byle jaki tłuszcz. Najlepszy jest ten nienasycony, który zawierają wiele ważnych witamin np. z grupy B. Znajdziemy go w rybach morskich, orzechach, oleju rzepakowym, lnianym, oliwie i awokado. Powinniśmy przyswajać 0,9-1,1 g na kilogram masy ciała.

Więcej na ten temat opowiadają eksperci Studia Active:

Eksperci o dobrych i złych tłuszczach
Eksperci o dobrych i złych tłuszczachTVN Meteo Active

5. Spożywanie przetworzonej żywności

Jeśli liczymy na optymalne rezultaty, powinniśmy trzymać się z dala od przetworzonej żywności. Zawiera ona bardzo dużą ilość cukrów i węglowodanów prostych, a mało błonnika. Jest też rakotwórcza jak np. przetworzone mięso, o czym donosi Światowa Organizacja Zdrowia. Ponadto przetworzone jedzenie pozbawione jest większości cennych składników, takich jak zdrowe tłuszcze, błonnik, witaminy czy składniki mineralne.

Niestety, chętnie po nie sięgamy z braku czasu, pieniędzy, przez złe nawyki żywieniowe, czy po prostu z lenistwa.

6. Stosowanie tuczących dressingów

Jednym z najczęstszych błędów dietetycznych, jest niezwracanie uwagi na stosowane dodatki, a przede wszystkim dressingi do sałatek. Ukryte są w nich cukry i tłuszcze, które znacząco "podkręcają" ilość kalorii w daniu.

Możesz mieć najzdrowszą i najchudszą sałatkę z piersi kurczaka z warzywami, ale kiedy polejesz ją sporą ilością sosu na bazie majonezu, możesz zamienić ją w prawdziwą bombę kaloryczną.

Ciężkie sosy najlepiej zastąpić tymi na bazie musztardy, octu, sosu sojowego, cytryny czy oliwy i oczywiście aromatycznych przypraw.

"Kalorycznik" o majonezie, musztardzie i ketchupie
"Kalorycznik" o majonezie, musztardzie i ketchupieTVN Meteo Active

7. Niedojadanie

Jeśli chcemy ograniczyć ilość zjadanych kalorii, to po pierwsze róbmy to z głową. Nie możemy z dnia na dzień przestawić się na dietę 1500 kcal z 2000 kcal. Grozi to spowolnieniem metabolizmu i utratą mięśni. Innym efektem ubocznym będą zmęczenie i złe samopoczucie.

Kalorie należy ucinać stopniowo: 100 kcal na tydzień czy dwa, tak, aby dać organizmowi czas na przestawienie się i zaakceptowanie tej sytuacji.

8. Niedostarczanie odpowiedniej ilości mikroskładników

Dieta o obniżonej kaloryczności może powodować niedobory witamin, minerałów i aminokwasów, których nasz organizm potrzebuje. Przed zastosowaniem diety warto zrobić badanie krwi, które wykaże, jakie mamy braki. Lekarz prowadzący powinien przepisać suplementy, które je uzupełnią.

Warto też pokusić się o tzw. bombę witaminową, czyli mikroskładniki w kroplówce. Co się w niej znajduje?

- Witamina C, B, w zależności od tego, co kto potrzebuje, jakie są niedobory - wyjaśniła w programie "Lady Fit" Ewa Ingielewicz, właścicielka Kliniki Witaminowej. I zastrzegła, że przed podaniem mieszanki - jak w przypadku jakiejkolwiek kroplówki - musimy odbyć konsultację lekarską.

To właśnie badający nas lekarz określa, czy są istnieją przesłanki dla podania kroplówki lub ewentualnie - jakie są przeciwwskazania. Wylicza też, jakie powinny być proporcje minerałów i witamin w owej bombie. - To kroplówka, ale tu nie ma żadnego ryzyka - podkreśliła Ingielewicz.

Taka bomba jest wskazana dla maratończyków i innych osób tuż po dużym wysiłku fizycznym. Za pomocą kroplówki uzupełnić można np. brak jednej lub kilku witamin. Albo elektrolitów - przyjmując mieszankę sodu, potasu, magnezu i wapnia.

Przyjmowanie kroplówki nie jest specjalnie nieprzyjemne - najboleśniejszym elementem jest wkłucie igły i umieszczenie wenflonu w żyle. Reszta polega na spędzeniu w wygodnym fotelu od pół godziny do godziny, pozwalając rozlewać się owej bombie po organizmie.

Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na taką bombę witaminową. Osoby cierpiące na choroby nerek, np. kamicę, w takiej kroplówce nie dostałyby dużej dawki witaminy C.

Bomba witaminowa, czyli kroplówka z brakującymi elementami
Bomba witaminowa, czyli kroplówka z brakującymi elementamiTVN Meteo Acitve

9. Nadużywanie napojów dla sportowców

Zapewniają wiele korzyści podczas intensywnego treningu i mogą poprawiać wyniki sportowe, ale zawierają też dużo cukru i pustych kalorii. W konsekwencji, stosowane w nadmiarze potrafią powodować tycie.

Dlatego najlepiej postawić na domowy izotonik, czyli wodę z cytryną i odrobiną soli.

A o tym jak łączyć ze sobą dietę i trening, żeby zobaczyć efekty opowiada dietetyczka i trener personalny Joanna Brzezińska:

Trenuję, a nie chudnę. Jak dobrać dietę do ćwiczeń?
Trenuję, a nie chudnę. Jak dobrać dietę do ćwiczeń?TVN Meteo Active

Autor: mar/jap / Źródło: bodybuilding.com

Pozostałe wiadomości

Burza Eowyn szaleje nad Wyspami Brytyjskimi, miejscami przynosząc rekordowo silne podmuchy wiatru. Jak podały lokalne media, na skutek niebezpiecznych warunków pogodowych zginęła co najmniej jedna osoba. W wielu regionach nie ma prądu, a miejscami dostawy elektryczności mogą zostać przywrócone za ponad tydzień.

Jedna osoba nie żyje, ponad milion domów bez prądu. "Trudno to wyrazić słowami"

Jedna osoba nie żyje, ponad milion domów bez prądu. "Trudno to wyrazić słowami"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, BBC, irishtimes.com, Reuters

Pogoda na jutro. W sobotę 25.01 temperatura mocno pójdzie w górę. Na południowym zachodzie Polski będzie aż 13 stopni Celsjusza. W górach i nad morzem silnie powieje.

Pogoda na jutro - sobota 25.01. Nawet kilkanaście stopni na termometrach

Pogoda na jutro - sobota 25.01. Nawet kilkanaście stopni na termometrach

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem, który będzie zagrożeniem na południowym wschodzie kraju w weekend. Synoptycy wydali alarmy pierwszego stopnia. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Weekend z silnym wiatrem. IMGW ostrzega

Weekend z silnym wiatrem. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w ostatni weekend stycznia w niczym nie będzie przypominać zimy. Temperatura przekroczy 10 stopni Celsjusza, a podobnego ciepła spodziewamy się też w następnym tygodniu. W niektórych regionach popada deszcz, ale czeka nas również dużo chwil ze słońcem.

Będzie ciepło jak wiosną. Pogoda na pięć dni

Będzie ciepło jak wiosną. Pogoda na pięć dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burza Eowyn szaleje na Wyspach Brytyjskich. Do redakcji Kontaktu24 zgłosiła się pani Martyna, która od 14 lat mieszka w Irlandii. Kobieta przedstawiła, jak wyglądają konsekwencje gwałtownej pogody w mieście Galway.

"Miasto jest zdemolowane, wiatr rozrywa drzewa na pół". Relacja Polki z Galway

"Miasto jest zdemolowane, wiatr rozrywa drzewa na pół". Relacja Polki z Galway

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Łoś zaplątał się w świąteczną dekorację na Alasce. Sznur lampek choinkowych ciasno owinął się dookoła szyi zwierzęcia. Eksperci wyjaśnili, że takie sytuacje czasami się zdarzają, chociaż zimą należą do rzadkości.

Łoś zaplątał się w lampki choinkowe

Łoś zaplątał się w lampki choinkowe

Źródło:
Alaska News Source

W Teksasie zamarzły... aligatory. Zwierzęta zostały skute lodem podczas fali zimna, jaka nawiedziła południowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Jak wyjaśnili eksperci, zwierzęta są bezpieczne - potrafią one spowolnić swój metabolizm tak, by przetrwać w ekstremalnych warunkach.

Było tak zimno, że aligatory zamarzły

Było tak zimno, że aligatory zamarzły

Źródło:
Gator Country Beaumont Texas, tvnmeteo.pl

Na plaży w Puntland, autonomicznym regionie Somalii, znaleziono ponad 100 martwych delfinów. Na ten moment nie wiadomo, co mogło być przyczyną śmierci zwierząt. Lokalne władze wszczęły dochodzenie.

Ponad 100 martwych delfinów na plaży

Ponad 100 martwych delfinów na plaży

Źródło:
Reuters, hornobserver.com, hiiraan.com

Strażacy wciąż walczą się z pożarem Hughes Fire, który szaleje na północ od Los Angeles w Kalifornii. Jak podała agencja Reuters, rozprzestrzenianie się ognia udało się w czwartek zatrzymać. W hrabstwie, które doświadczyło potęgi żywiołu, ma zacząć padać, co rodzi jednak kolejne zagrożenie.

Konsekwencje pożaru widać z kosmosu. Ogień strawił już cztery tysiące hektarów

Konsekwencje pożaru widać z kosmosu. Ogień strawił już cztery tysiące hektarów

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

W niedzielę odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jaka pogoda czeka nas tego dnia? Sprawdź prognozę pogody na 26 stycznia 2025 roku.

WOŚP 2025. Niektórym przydadzą się parasole

WOŚP 2025. Niektórym przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

W modelach pogodowych nie widać skandynawskiego wyżu, który miałby sprowadzić zimno. Zamiast tego pogodę mają kształtować atlantyckie niże. Temperatura w Polsce już niedługo może wzrosnąć powyżej 10 stopni Celsjusza. Co jeszcze przyniesie koniec stycznia i początek lutego? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, czy są szanse na powrót chłodu i śniegu.

Mapy "rozgrzane do czerwoności". Nasza synoptyk sprawdza szanse na zimę

Mapy "rozgrzane do czerwoności". Nasza synoptyk sprawdza szanse na zimę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Część Stanów Zjednoczonych znalazła się w objęciach surowej zimy. W jednym z miast w stanie Michigan doszło do pęknięcia sieci wodociągowej. Woda z rur wypłynęła na ulice i bardzo szybko zamarzła, tworząc na zaparkowanych pojazdach grubą warstwę lodu.

Mróz taki, że pękały rury. Auta pokryła gruba warstwa lodu

Mróz taki, że pękały rury. Auta pokryła gruba warstwa lodu

Źródło:
fox2detroit.com, CNN

Z powodu dużego zanieczyszczenia powietrza w Bangkoku w czwartek zamknięto blisko 200 szkół. Mieszkańców poproszono o pracę z domu, a w niektórych dzielnicach miasta ograniczono ruch samochodowy.

Zamknięto prawie 200 szkół, mieszkańców poproszono o zostanie w domach

Zamknięto prawie 200 szkół, mieszkańców poproszono o zostanie w domach

Źródło:
PAP, AFP

Głuszce to bardzo charakterystyczne ptaki. W okresie godowym, który zaczyna się w połowie kwietnia, samce wydają z siebie serię odgłosów, by zwabić partnerkę. Pewnemu fotografowi z Rumunii udało się jednak nagrać taką "arię" na długo przed nadejściem wiosny.

Usłyszał charakterystyczny śpiew. O wiele za wcześnie

Usłyszał charakterystyczny śpiew. O wiele za wcześnie

Źródło:
ENEX, tvnmeteo.pl

Dwa trzęsienia ziemi w odstępie kilku godzin nawiedziły w czwartek Filipiny. W mieście San Francisco na wschodzie kraju uszkodzonych zostało kilkanaście budynków - przekazały lokalne władze.

Dwa trzęsienia ziemi i kilkadziesiąt wstrząsów wtórnych

Dwa trzęsienia ziemi i kilkadziesiąt wstrząsów wtórnych

Źródło:
Reuters

W środę w Karkonoszach doszło do kolejnego w ostatnich dniach poważnego wypadku. Turysta doznał licznych obrażeń po tym, jak osunął się z krawędzi zbocza w Kotle Wielkiego Stawu i stoczył się z dużej wysokości. Ratownicy przestrzegają, że w górach jest bardzo ślisko i wybierając się w wysokie partie, należy być odpowiednio przygotowanym.

Turysta stoczył się z 300 metrów. Seria wypadków w Karkonoszach

Turysta stoczył się z 300 metrów. Seria wypadków w Karkonoszach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Góra lodowa A23a jest na kursie kolizyjnym z Georgią Południową, brytyjską wyspą położoną na południowym Atlantyku. Jeśli w nią uderzy, zginą zwierzęta takie jak pingwiny i foki.

Największa góra lodowa świata sunie na wyspę. Życie pingwinów i fok zagrożone

Największa góra lodowa świata sunie na wyspę. Życie pingwinów i fok zagrożone

Źródło:
BBC, bas.ac.uk

Dwa słupy energetyczne runęły pod naporem silnego wiatru w pobliżu miasta Oaxaca w Meksyku. Z tego powodu mieszkańcy od kilku dni borykają się z brakiem energii elektrycznej. Wichury doprowadziły także do paraliżu na jednej z dróg.

Wichura powaliła słupy energetyczne i przewróciła ciężarówkę

Wichura powaliła słupy energetyczne i przewróciła ciężarówkę

Źródło:
Gobierno de Mexico, ENEX

Fala upałów nawiedziła Brazylię. We wtorek termometry pokazały prawie 40 stopni. Pracownicy zoo w Rio de Janeiro pomagają zwierzętom przetrwać spiekotę, częstując je mrożonymi przysmakami. W tym samym czasie zwierzęta na ciepłym zazwyczaj południu Stanów Zjednoczonych zasypał śnieg.

"Nie ma jeszcze dziesiątej, a już jest upał". Prawie 40 stopni w Brazylii

"Nie ma jeszcze dziesiątej, a już jest upał". Prawie 40 stopni w Brazylii

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, INMET, istoe.com.br

W Nigerii rozprzestrzenia się epidemia gorączki Lassa. W najnowszym komunikacie Nigeryjskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (NCDC) potwierdziło śmierć 22 osób i 143 zdiagnozowane przypadki choroby w pierwszych dwóch tygodniach 2025 roku. Według NCDC sytuacja w kraju jest krytyczna.

Epidemia gorączki Lassa. 22 osoby nie żyją

Epidemia gorączki Lassa. 22 osoby nie żyją

Źródło:
PAP

Arktyczne zimno, które sięgnęło południowych części Stanów Zjednoczonych, sprowadziło śnieg i opady marznące do regionów, które od wielu lat nie doświadczyły tak potężnego ataku zimy. Według władz zginęło co najmniej 12 osób.

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, NWS, eu.usatoday.com

Ośmioletnia kotka o imieniu Mittens w ciągu 24 godzin trzy razy leciała samolotem między Nową Zelandią a Australią. Pracownicy lotniska nie zauważyli klatki ze zwierzęciem podczas rozładunku luku bagażowego.

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Źródło:
BBC

Policja w Houston w Teksasie ma duży kłopot ze szczurami, które spożywają narkotyki skonfiskowane i przechowywane w magazynach. Nawet deratyzatorzy nie radzą sobie z plagą. Do tej pory gryzonie miały wpływ na bieg przynajmniej jednej bieżącej sprawy.

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Źródło:
PAP, CBS News

W worku na śmieci pod greckimi Salonikami znaleziono marmurową rzeźbę kobiety - poinformowała w środę policja. Eksperci szacują jej wiek na ponad dwa tysiące lat. Obiekt wysłano na dalsze badania archeologiczne.

Rzeźba znaleziona w worku na śmieci. Może mieć ponad dwa tysiące lat

Rzeźba znaleziona w worku na śmieci. Może mieć ponad dwa tysiące lat

Źródło:
PAP

Przechodzący przez Portugalię niż Garoe przyczynił się do bardzo silnych i niebezpiecznych zjawisk. W dystrykcie Setubal doszło do silnej burzy z piorunami. Jeden z nich uderzył w budynek popularnej restauracji.

Piorun trafił w restaurację na plaży w Portugalii

Piorun trafił w restaurację na plaży w Portugalii

Źródło:
CNN Portugal, IPMA, Safe Communities Portugal

Zima na dobre rozgościła się w południowych regionach Stanów Zjednoczonych. Potężnie sypnęło między innymi w miejscowości Baton Rouge w stanie Luizjana. Opady sprawiły radość maskotce tamtejszego uniwersytetu.

Tygrys bengalski przysypany śniegiem

Tygrys bengalski przysypany śniegiem

Źródło:
CNN, lsu.edu

Dikeledi przetoczył się przez Mozambik. W wyniku żywiołu w prowincji Nampula zginęło co najmniej 11 osób - podały miejscowe władze. Cyklon przyniósł ulewne opady deszczu oraz porywisty wiatr, którego porywy sięgały 195 kilometrów na godzinę.

Dziesiątki tysięcy zniszczonych domów. Wzrósł bilans ofiar cyklonu Dikeledi

Dziesiątki tysięcy zniszczonych domów. Wzrósł bilans ofiar cyklonu Dikeledi

Źródło:
PAP, aimnews.org

Australijscy naukowcy przeanalizowali wpływ ocieplenia klimatu na funkcjonowanie jaszczurek pustynnych. Jak wynika z badań, rosnąca temperatura będzie zagrożeniem dla gadów polujących w trakcie dnia, którym coraz trudniej będzie zdobywać odpowiednią ilość pożywienia. Problem szczególnie dotknie zwierzęta żyjące w Afryce.

Wzrost "kosztów życia" u jaszczurek. Winna zmiana klimatu

Wzrost "kosztów życia" u jaszczurek. Winna zmiana klimatu

Źródło:
PAP