Stres, nadmiar obowiązków, wpatrywanie się w komputer przez wiele godzin... To nie służy nikomu. Dodatkowo nierzadko negatywnie odbija się na jakości naszego snu. Co można zrobić, aby lepiej spać i się wreszcie wysypiać?
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Masz problem z zasypianiem? A może budzisz się kompletnie wykończony, jakbyś zamiast 8 godzin spał góra dwie? Zamiast pędzić po tabletki nasenne lub ziołowe suplementy zapoznaj się z naszymi radami.
Aby łatwiej zasypiać...
Po pierwsze: do łóżka nie zabieraj ani telefonu, ani tabletu, ani laptopa i nie oglądaj telewizji. Te wszystkie urządzenia emitują niebieskie światło zaburzające produkcję melatoniny.
- Melatonina jest hormonem, który u ssaków koordynuje pracę nadrzędnego zegara biologicznego, regulującego rytmy dobowe, między innymi snu i czuwania - wyjaśniał w "Harper's Baazar" dr Steven Feinsilver. By wprowadzić organizm w stan wyciszenia i ułatwić sobie zaśnięcie można jako przekąskę przed snem zjeść... wiśnie. Są bogate w melatoninę, podobnie jak pestki dyni, które rekomenduje dietetyczka Dana James.
- Zawierają sporo magnezu, który może dać głębszy, spokojniejszy sen poprzez pozytywny wpływ na mięśnie - wyjaśnił.
Dobre wieści mamy także dla miłośników filmowych seansów z popcornem. - Prażone ziarna kukurydzy zawierają serotoninę, która reguluje cykl snu - wyjaśniała Dana James. Jednak zalecamy, aby jeść go bez dodatków w postaci masła czy soli, przez które możemy się budzić w nocy.
Gdy się ciągle wybudzasz...
Czasami to nie zasypianie jest problemem, a ciągłe wybudzanie się ze snu. Niekiedy jest spowodowane przyjęciem zbyt dużej ilości płynów przed snem, co skutkuje wybudzeniem się w celu przejścia się do łazienki. Wówczas powinno się zmniejszyć ilość płynów przyjmowanych przed zaśnięciem. Jednak nawet chodzenie spać z zupełnie pustym żołądkiem, niemającym w środku nawet wody, nie jest najlepszym pomysłem.
- Niektórzy robią sobie zbyt dużą przerwę pomiędzy ostatnim posiłkiem a położeniem się do snu - zauważyła James w rozmowie z "Harper's Bazaar". W teorii powinny to być dwie godziny - w praktyce ten czas niektórzy wydłużają nawet i do czterech godzin, wychodząc z założenia, że po godz. 18 nie powinno się jeść, choć zasypiają dopiero około godz. 22 lub później. - Skutki? Budzą się, ponieważ poziom cukru w ich krwi spada do bardzo niskiego poziomu - zauważyła dietetyczka.
Dobrym pomysłem może być jabłko z masłem migdałowym. Tego typu przekąska powinna utrzymać poziom cukru we krwi na właściwym poziomie przez cały czas, gwarantując spokojny sen.
Jeśli przyczyną wybudzania się jest stres, warto przekąsić suszone morele, bogate w witaminę C, wspomagającą pozbywanie się hormonów stresu z organizmu. Warto także do kolacji przemycić szparagi, które są bogate w kwas foliowy łagodzący niepokój.
Aby uniknąć koszmarów...
Twoje sny są zbyt intensywne lub po prostu nieprzyjemne? A może nieustannie nękają Cie koszmary? Badania wykazały, że magnez łagodzi treść snów. Warto więc jeść produkty bogate w ten konkretny składnik mineralny, aby pozbyć się wykańczających koszmarów. Sięgajmy na przykład awokado czy kapustę lub szpinak.
Staraj się unikać serów - zawierają peptydy opioidowe, które aktywują wysyłanie przez mózg endorfin, co może wspomagać kreowanie przez nasz umysł snów. Jeśli jednak zależy Ci na intensywnych doznaniach podczas snu nie żałuj sobie produktów mlecznych. Także witamina B6 działa pobudzająco na wyobraźnię, a jej najbogatszym źródłem jest tuńczyk. Całkiem sporo witaminy B6 zawierają także banany.
Aby nie chrapać...
Chrapanie często ma związek z nadwagą. Jeśli jednak Twoje BMI (Body Mass Index - przyp. red.) mieści się w normie, a mimo to chrapiesz, spróbuj włączyć więcej cytrusów do codziennej diety. Sałatka owocowa lub pół grapefruita popitego wodą kokosową przed snem powinno po jakimś czasie dać pozytywne efekty.
Czego powinno się unikać z zasady
Pomimo że lampka czerwonego wina sprawia, że czujesz się bardziej senny/-a, alkohol nie jest z zasady dobrym pomysłem jeśli chodzi o lepszy sen.
- Alkohol faktycznie sprawia, że łatwiej się zasypia, ale jakość takiego snu jest słaba - zaznaczył dr Feinsilver. - Nierzadko wzmaga chrapanie lub zaostrza objawy bezdechu sennego, przez co budzimy się zmęczeni - zaznaczył.
Warto także nie pić kawy po południu oraz odpuścić sobie słodkie desery, zwłaszcza serwowane późnym popołudniem czy wieczorem. Ich zjedzenie wywinduje nasz poziom cukru na początku na wysoki poziom. Jednakże kilka godzin później - gdy np. już będziemy spali - gwałtownie spadnie, co może skutkować wybudzeniem się.
Autor: stella/map / Źródło: TVN Meteo Active
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock