Najnowsze

Co roku wracają w to samo miejsce na żerowanie. Nagranie wielorybów z drona

Najnowsze


Hiszpańska organizacja badająca środowisko morskie pokazała nagranie, na którym widać jak u wybrzeża tego kraju żerują płetwale. Wracają w to samo miejsce każdego roku.

Zwierzęta, które zaobserwowano, to płetwale zwyczajne, inaczej finwale (Balaenoptera physalus). To jeden z gatunków walenia i drugi co do wielkości wieloryb na świecie, osiągający do około 25 metrów długości.

Od siedmiu lat hiszpańska organizacja EDMAKTUB, specjalizująca się w badaniach nad zwierzętami z rzędu waleni i propagująca ochronę środowiska morskiego, dokumentuje, jak zwierzęta te co roku wracają na żerowanie do tego samego miejsca. Tak też stało się tym razem. Część wielorybów ponownie zaobserwowano w odległości dziewięciu kilometrów od katalońskiego wybrzeża Hiszpanii.

Wróciło 10 procent wielorybów

Organizacja zarejestrowała w sumie 700 godzin filmu. Jak powiedział jej prezes Eduard Degollada, z ponad 132 zaobserwowanych wielorybów, 10 procent było widzianych w poprzednich latach. Wyjaśnił, że każde zwierzę można rozpoznać dzięki charakterystycznym oznaczeniom na ich głowach.

Pożywienie dla zwierząt stanowią szczętki (Euphausiacea), zwane krylem, czyli morskie skorupiaki.

Autor: ps/dd / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości