Wiosną w naszym menu nie powinno zabraknąć nowalijek. To najpyszniejszy rodzaj warzyw: chrupiący, słodki, orzeźwiający, bogaty w cenne witaminy i minerały. My proponujemy Wam nowalijki w zaskakującej wersji, bo koktajlowej. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych przepisów.
Koktajl to idealne rozwiązanie na drugie śniadanie czy podwieczorek. Ma wiele zalet: szybko się go robi, szybko pije i szybko po nim sprząta. Jest bardzo smaczny i bardzo zdrowy. Aż szkoda nie włączyć go do naszego codziennego menu. A ponieważ mamy wiosnę, to postawmy na koktajle z młodych warzyw, czyli tzw. nowalijek. Wystarczy przejść się w dzień targowy po lokalnym bazarku, żeby sprawdzić, co jest aktualnie hitem kulinarnym. Postawcie na młody szpinak, buraki, rzodkiewkę, marchewkę, a nawet na szparagi, chociaż te ostatnie bardzie dostępne, a zatem tańsze, będą dopiero w maju.
Uwaga na pestycydy
Uwaga, koktajlu z nowalijek powinny unikać kobiety w ciąży. Dlaczego? Bo w młodych warzywach jest dużo środków ochrony roślin, pestycydów czy azotanów.
Zanim przystąpicie do przyrządzania koktajlu z nowalijek dokładnie je umyjcie i poddajcie krótkiemu zabiegowi w celu eliminacji pestycydów i drobnoustrojów. Najpierw włóżcie dane warzywo do wody z octem, a następnie przełóżcie je do wody z proszkiem do pieczenia lub sodą oczyszczoną. Dzięki tej metodzie będziecie mieć pewność, że wasz koktajl będzie naprawdę zdrowy.
Botwinka z cytrusową nutą
Składniki: pęczek botwinki, czerwony grejpfrut, dojrzały banan. Powinno starczyć na 1-2 porcje.
Przygotowanie: najpierw zmiksuj grejpfruta, następnie dodaj umytą botwinkę, ponownie zmiksuj, dodaj banana i całość jeszcze raz wymieszaj.
Młode listki w soczystej oprawie
Składniki: garść młodego szpinaku i garść jakiejkolwiek młodej sałaty (rzymskiej, masłowej), 1 czerwony grejpfrut (ewentualnie jedna duża cytryna lub dwie limonki), banan, łyżeczka cynamonu 100 ml wody.
Przygotowanie: na początek zmiksuj cytrusy, dodaj wody, następnie cynamon i młode listki. Całość zmiksuj, na koniec wkrój banana i jeszcze raz wymieszaj.
Rzodkiewkowa uczta
Składniki: pęczek rzodkiewki z młodymi liśćmi, świeży zielony ogórek, 2 dojrzałe banany, 1 łyżeczka startego korzenia imbiru, łyżeczka oleju lnianego (ewentualnie łyżeczka siemienia lnianego) 250 ml wody.
Przygotowanie: najpierw zmiksuj ogórek z bananami, imbirem i olejem lnianym. Dolej wody, włóż rzodkiewkę z liśćmi i ponownie zmiksuj. Uzyskasz ok 3 porcji.
Marchewkowy izotonik
Składniki: 4 młode marchewki, pomarańcza, pół łyżeczki startego imbiru, pół ząbka czosnku, płaska łyżeczka kurkumy, sól i pieprz do smaku, 250 ml wody.
Przygotowanie: zmiksuj pomarańczę z imbirem, czosnkiem i przyprawami. Dolej wody i 4 obrane, umyte i pokrojone marchewki, ponownie zmiksuj.
Wytrawny koktajl szparagowy
Składniki: 4 białe szparagi, szklanka mleka owsianego, 3 listki świeżego tymianku, sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie: Szparagi umyj, cienko obierz i odkrój końcówki. Ugotuj na parze do miękkości. zmiksuj z mlekiem owsianym i listkami tymianku, dopraw do smaku.
Zielony miks szparagowy
Składniki: 2 zielone szparagi, duży ogórek, gruszka, sól, pieprz i gałka muszkatołowa, 150 ml wody lub zielonej herbaty.
Przygotowanie: ogórek, gruszkę i przyprawy zmiksuj, dodaj wody, pokrojone i umyte szparagi bez twardych końcówek i ponownie zmiksuj.
Autor: mar/jap / Źródło: TVN Meteo Active, "Zielone koktajle" wyd. Publicat